rodinné aktivity

Ako zabaviť rodinu počas dlhých zimných večerov?

Život, Životný štýl
Za dverami je zimný slnovrat, najkratší deň v roku. Kým niekto plieni chladničku a prepína zo seriálu na seriál, my máme trochu iné túžby. Nebojte sa, nemáme na mysli predvianočné upratovanie, ale kreatívnejšiu činnosť a zábavu nielen pre dvoch. Pred nami je ešte veľa dlhých večerov, tak si ich užime!

Prestaňte frflať, že je skoro tma a vonku nevľúdne, a skúste sa na toto obdobie pozrieť aj z lepšej stránky. Po lete a teplej jeseni plnej aktivít je teraz čas trochu spomaliť a užiť si domácu pohodu. Aby ste počas zimných večerov nepodľahli zimnej depresii, inšpirujte sa nasledujúcim textom.

Spolu alebo proti sebe?

Presnorte šuplíky a skrinky, možno v nich máte poklady. Uvidíte, ako sa potešíte, keď nájdete hru, ktorá sa vám kedysi páčila, ale už roky leží v skrini. Ak nič nenájdete, nevešajte hlavu a zapátrajte na internete alebo si kúpte novú. Možno vás prekvapí, aký je v súčasnosti veľký výber, či už tých vedomostných, hier podporujúcich predstavivosť alebo postreh. Ak máte temperamentnejšiu rodinu a bojíte sa, že aj pri Človeče nehnevaj sa môžu lietať hromy blesky, zahrajte si hry, pri ktorých musíte spolupracovať. Tento druh hier je vhodný aj pre súťaživé deti, ktorým inak každá prehra vháňa slzy do očí.

rodinné spoločenské hry


Osvedčená klasika na dlhé zimné večery:

– Dostihy a stávky
– Monopoly
– Carcassonne
– Krycie mená
– Karak
– Dobble
… alebo staré dobré pexeso alebo karty!


V poslednom čase je čoraz populárnejší šach. Predaj šachovníc tento rok doslova trhá rekordy, stúpol až niekoľkonásobne, nehovoriac o online turnajoch a veľmajstroch, ktorí svoje partie s vtipným komentárom zverejňujú na internete. Pri tejto kráľovskej hre nielen potrápite svoje mozgové závity, ale potrénujete si aj trpezlivosť a strategické myslenie.

Kreatívnejší z vás môžu zapojiť mozgové závity a vymyslieť si vlastnú hru – napríklad „únikovku“ alebo hľadanie pokladu. Môžete využiť, že sa skoro stmieva, a v bezpečnom prostredí zorganizovať pre deti bojovku. Neskrýva sa vo vašej záhrade alebo v dome poklad?

Počas zimných večerov pečie celá rodina

Vianoce sa blížia a nie je nič príjemnejšie ako domov voňajúci škoricou a známymi vianočnými vôňami. Áno, Vianoce sú už za rohom, ale nebojte sa, neujdú vám. Nemusíte vymýšľať nič zložité. Zapojte všetkých členov domácnosti a o zábavu máte postarané. Oproti stolným hrám je výhodou, že sa popritom aj najete. Upečte si spolu linecké koláčiky, ozdobte medovníčky alebo usporiadajte domáce majstrovstvá sveta v pečení makovníkov.

Krúžok šikovných rúk

Zabaviť malé a aktívne deti počas zimných večerov je občas poriadny oriešok, no môže to byť aj zábava. Ak si s deťmi piecť netrúfate a radšej pečiete, keď deti spia alebo majú inú zábavu, stále môžete popustiť uzdu fantázii a domácnosť spoločne pripraviť na príchod Ježiška. Napíšte mu list, pekne ho vyzdobte a potom sa môžete pustiť do výroby domácich vianočných dekorácií.

Na najjednoduchšie dekorácie vám postačia obyčajný papier a nožnice. Papier poskladajte do úhľadných štvorčekov a začnite vystrihovať – po rozložení na vás vykukne prekvapivý ornament, ktorý môžete zavesiť na stromček alebo do okien. Ak vás táto zábava chytí, internet je plný zaujímavých návodov na origami.

zimné nápady pre deti

Alebo si môžete vyrobiť snehuliaka z vaty. Na túto dekoráciu budete potrebovať vatu, farebný papier a lepidlo. Z vaty vyformujte tri rôzne veľké guľky, urobte z nich telo snehuliaka a ozdobte ho podľa vlastnej fantázie. Nového bieleho kamaráta môžete usadiť na vianočný stromček alebo na významné miesto na stole.

Kozub a gramofón

Ak patríte medzi šťastlivcov a máte doma kozub, trochu vám závidíme. Plápolajúci oheň a praskajúce drevo je dokonalý spôsob, ako vytvoriť pohodovú sviatočnú atmosféru počas zimných večerov. Stačí sa pohodlne usadiť s pohárom vína či hrnčekom čaju a len tak ticho sedieť a pozerať na plápolajúce polienka. Ak vás ticho omrzí, môžete si pustiť obľúbenú hudbu. Ak máte doma ratolesti, najmä tie menšie, doprajte im večery, ktoré milujú – rozprávajte, čo ste robili, keď ste boli malí.

zimné večery

A ak zatúžite po niečom dynamickejšom, schuti si zaspievajte alebo zatancujte, uvidíte, ako vám to všetkým zdvihne náladu.

Už máte všetkého dosť a túžite po pokojnejšom večere? Vyberte si spolu film, pri ktorom sa všetci zasmejete, roztiahnite gauč, pripravte si pukance a urobte si rodinné kino. Hlavne vypnite mobily a počítače a užite si spoločné zážitky.

Každé ročné obdobie má svoje čaro

Každé ročné obdobie je niečím výnimočné. Zima bola odnepamäti časom pokoja, spolupatričnosti a príležitosti užiť si teplo domova so svojimi najbližšími. Zimné večery sú síce dlhé, ale o to krajšie spomienky na ne môžete mať – závisí len od vašej fantázie, akým spôsobom sa ich rozhodnete tráviť. 😊

Foto: Pexels.com, Pixaby.com