Jedenásť tipov, ako tento rok prežiť naozaj pokojné Vianoce

Všetko o jedle
Väčšinou oslavujeme Vianoce tak, ako sme zvyknutí a veľké zmeny sa nám nechce robiť ani pri prípravách na ne. Ak však v posledných rokoch máte pocit, že sa z pokoja Vianoc vytráca ich podstata a že namiesto behania po obchodoch, stresovania sa a prejedania by ste si chceli konečne opäť užiť naozajstnú vianočnú pohodu, je najvyšší čas urobiť to práve tento rok.

Využite vianočný čas čo najlepšie nielen v rámci rodiny, ale aj pre seba. Inšpirujte sa našimi 11 tipmi ako na pokojné Vianoce a ušetriť čas a energiu, aby ste sa mohli viac venovať tomu, čo je pre vás naozaj dôležité.

1) Nesnažte sa o dokonalosť

Stanovte si priority. Čo je pre vás počas sviatkov dôležité? Stavíme sa, že pre väčšinu je to rodina a všeobecná pohoda. Bez pätnástich druhov pečiva sa zaobídete, už ani nehovoriac o vianočnej torte, štedráku, domácej čokoláde, štrúdľach… Už len vymenovať ich by bolo vysiľujúce. Ak by sa vám Vianoce bez nich nerátali, hanbiť sa nemusíte ani za kupované. Hlavné je Vianoce si spoločne užiť v dobrej atmosfére, nemusí byť všetko perfektné.


Prečítajte si, prečo je dôležité byť vďačný.


2) Naplánujte si Vianoce podľa svojich predstáv

Základom úspechu je dobré plánovanie. Ak si pokojné Vianoce nenaplánujete, nebudete ich mať. Napíšte si nielen zoznam vecí, ktoré treba urobiť, ale aj tých, ktoré chcete urobiť. Vraj ich je toľko, že sa všetky nedajú stihnúť? Žiadne škrupule, to čo nechcete robiť, rovno škrtnite. Generálne upratovanie urobíte na jar, no a čo.

3) Nakupujte online

Online nakupovanie nevyhovuje každému. Ak ho však zoberiete na milosť, ušetríte kopu času. V nákupných centrách bude pred Vianocami aj tak hlava na hlave, takže o nič neprídete. Darčeky si vyberiete a objednáte online pohodlne doma pri kávičke, voňavom čaji alebo čomkoľvek, čo vám evokuje pohodu. Ak objednáte v predstihu, budete mať istotu, že vám internetové obchody darčeky doručia včas a vy si užijete pokojné Vianoce.

4) Deľba práce

Ak si vianočný stôl bez storakého pečiva neviete predstaviť, no nemáte čas (alebo chuť) zvŕtať sa v kuchyni, dohodnite sa s kamošmi, známymi či členmi rodiny. Každý z vás niečo pripraví vo väčšom množstve (vyjde to nielen časovo, ale aj finančne lepšie) a pekne sa podelíte. Nielenže ochutnáte niečo nové, ale bude vás hriať aj pocit, že svojimi výtvormi potešíte iných.

pokojné vianočné sviatky

5) Nepečte, buďte originálni

Miesenie, vykrajovanie a pečenie je piplačka. Ak nepatríte k nadšencom, ktorí sa na vianočné pečenie tešia pomaly už od leta, tento rok experimentujte. Nemusia to byť len obligátne rumové guľky, možností je neúrekom. Z rôznych druhov orechov, sušeného ovocia a ďalších ingrediencií môžete pripraviť úžasné, a dokonca aj zdravšie nepečené dobroty.


Tento rok si urobte Vianoce zdravšie.


6) Kvalitné výrobky hľadajte v menších výrobniach

Čo keby ste sa tento rok zmierili s tým, že nebudete všetko do posledného detailu robiť sami doma? Ruku na srdce, spomínate si, čo všetko v minulých rokoch po Vianociach skončilo v koši? Neplytvajte, nepreháňajte, veď pokojné Vianoce nie sú len o pečení a varení. Ak si kúpite škatuľku pečiva z malej cukrárničky, nad ktorou sa minulý rok rozplývala vaša kolegyňa alebo vedierko vynikajúceho zemiakového šalátu, nielenže ušetríte čas a pochutnáte si, ale ešte urobíte vianočný dobrý skutok a podporíte šikovného podnikateľa.

7) Ozdobujte s rozumom

Stromček v každej izbe a svietiace soby na streche? Načo? Stačí, ak si vyzdobíte priestor, v ktorom trávite najviac času, do ostatných miestností stačia len drobnosti. Menej je viac, voľte prírodné ozdoby (imelo) a nepodceňujte svetlo. Sviečky alebo svetielka dokážu vytvoriť kúzelnú atmosféru pokojných Vianoc aj samotné.

8) Používajte darčekové tašky

Balenie darčekov je pre mnohých nočnou morou, hoci výsledok zvyčajne stojí za to. Ak aj vás mrzí, koľko ton papiera sa každý rok kúpi, roztrhá a vyhodí zbytočne, skúste tento rok doma zaviesť tradíciu darčekových tašiek a boxov. Ak tašky a škatule označíte visačkami a nebudete ich zbytočne prelepovať lepiacou páskou, môžete ich používať stále dookola.

9) Nekupujte veci, rozdávajte nádej

Namiesto kupovania tradičných darčekov venujte peniaze na dobročinné účely, ľuďom, ktorí ich skutočne potrebujú. Pozrite sa napríklad na platformy Darujme.sk, Indiegogo.com alebo Startovac.cz a podporte niektorý z nápadov v mene vášho blízkeho. Organizátori zvyčajne sľubujú zaujímavé protihodnoty, napríklad vstupenku na predstavenie. Darček tak bude dvojnásobný.

10) Pošlite rodine ePohľadnicu

Posielate starým rodičom a iným blízkym vianočné pohľadnice? Tento rok vyskúšajte aplikáciu Slovenskej pošty Moja pohľadnica. Stačí sa s rodinkou odfotiť telefónom (alebo vybrať staršiu fotku), fotku vložiť do aplikácie, upraviť, pridať text a adresu. Adresát vášho priania o pár dní dostane pohľadnicu do poštovej schránky. Je to jednoduché, milé, originálne a hlavne nemusíte nikam chodiť.

11) Zážitky sú na celý život

Deti sa asi najviac tešia na darčeky, do pamäti sa im však vryjú najmä zážitky strávené s rodinou. Vyberte sa nasať vianočnú atmosféru, doprajte si voňavú vianočnú dobrotu, spoločne si užite vianočné rituály a tradície. Na krásne chvíle v rodinnom kruhu si spomeniete aj po rokoch.

krásne vianoce


Sviatky sú obdobím, keď sa naplno ponárame do prítomnosti, hovorí filozofka Anna Hogenová.


Vianoce by nemali byť obdobím, z ktorého sa budeme spamätávať až do Veľkej noci, ale časom, keď sa môžeme venovať veciam, ktoré nás robia šťastnými, tráviť čas s najbližšími, oddýchnuť si. Bremeno úloh, o ktorých si myslíme, že ich stoj čo stoj musíme urobiť, si na seba nakladáme sami. Tento rok sa snažte byť k sebe láskavejší. Zaslúžite si to.