ako sa zbaviť celulitídy

Trápi vás celulitída? Máme recept, ako sa jej zbaviť

Všetko o jedle, Životný štýl
Dni sa predlžujú, sukne skracujú a to, čo nebolo vidieť, zrazu vykúka von. Celulitída je strašiakom (nielen) mnohých žien. Našťastie existuje účinný spôsob, ako pomarančovú kožu redukovať.

A áno, pomaranče na ňu zaberajú tiež. Zdravé stravovanie je kľúčom, ako s celulitídou zatočiť. Poradíme vám, ako si odľahčiť jedálny lístok a pridáme tipy, ako sa celulitídy postupne zbaviť. Ideme na to?

Prečo si naša koža robí vrásky

Celulitídu má 80 až 90 percent žien (a sem-tam aj nejaký muži, tí však majú výhodu, že ich spojivové tkanivo je iného typu – má menej priepustný krížový vzor). Príčinou vzniku celulitídy je lokálna metabolická porucha spôsobená lymfatickými zmenami, pri ktorých dochádza k pomalšej cirkulácii lymfy a zadržiavaniu vody v tukových bunkách. Typickým prejavom je zvrásnená koža, najčastejšie na stehnách, zadku alebo bokoch. Práve tam sa nám ukladá najviac tukového tkaniva. Celulitída vzniká, keď nahromadené odpadové látky toto tukové tkanivo vytláča nahor, pod povrch kože.

Pevná vôľa a zdravý životný štýl

„Najväčší vplyv na celulitídu má náš životný štýl a hormóny,“ hovorí výživová expertka Iris Mango. Čím vyššiu máme hladinu estrogénu, hlavného ženského hormónu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budeme mať celulitídu. Práve preto sa prvýkrát objavuje v puberte a môže sa zhoršovať počas tehotenstva. Často býva výraznejšia aj vtedy, keď začneme brať hormonálnu antikoncepciu, pri ktorej sa do ženského tela dostáva väčšie množstvo ženských hormónov. Úlohu zohrávajú aj genetické dispozície, odhaduje sa však, že tie sa na celkovom stave podieľajú len z 8 až 12 percent.

Ako sa zbaviť celulitídy? Aby sme mali pevnú pokožku, potrebujeme hlavne pevnú vôľu. Mali by sme sa viac hýbať a jesť kvalitnú stravu. Zdravší životný štýl má pozitívny vplyv nielen na naše stehná a zadok, ale aj na našu sebadôveru.

Hladko k hladkej pokožke

Ktorým veciam sa v boji proti celulitíde vyhnúť a bez ktorých sa naopak nezaobídeme? Cesta ku krásnej a hladkej pokožke je dláždená nielen dobrými úmyslami, ale najmä dobrými skutkami. Špecialistka na výživu Iris Mango má v boji proti celulitíde sedem osvedčených tipov.

  1. Zaraďte do svojho jedálneho lístka dostatok bielkovín a vlákniny. (Inšpirovať sa môžete vzorovým menu, ktoré uvádzame ďalej).
  2. Vyhnite sa transmastným nasýteným tukom – polotovarom, polevám, cukrárskym výrobkom, tradičným sladkostiam, margarínom či balenému sladkému pečivu. Pre telo sú ťažko stráviteľné a ľahko sa ukladajú tam, kde to najmenej chceme. Výsledkom sú kilá navyše a koža s reliéfom pomarančovej šupky.
  3. Obmedzte fast food. Veľké množstvo tukov a jednoduchých cukrov prispieva k tvorbe tukových vankúšov. Raz za čas môžete zhrešiť, vernostnú aplikáciu si však do mobilu radšej nesťahujte.
  4. Nepodceňujte pitný režim. Počas dňa pite dostatok čistej vody. Vyhnite sa zvýšenej konzumácii alkoholu a sladkých nápojov. Pridávajú telu zbytočné kalórie a… Veď  viete, ako je to s tukmi…
  5. Zabudnite na cigarety. Fajčenie spôsobuje kôrnatenie tepien a kŕčové žily, takže stačí jedna škatuľka a už sa veziete.
  6. Začnite so silovým tréningom. V našom zozname je síce až na šiestom mieste, pri redukcii celulitídy je však nenahraditeľný. Silový tréning stimuluje svalové vlákna, ktoré sú uložené pod tukom. Čím pevnejšie a aktivovanejšie svaly, tým pružnejšia a prekrvenejšia pokožka.
  7. Doprajte si automasáž pomocou masážneho valčeka či loptičiek, maderoterapiu či lymfatickú masáž. Tieto procedúry urýchľujú cestu k hladkým stehnám a zadku, pretože prispievajú k hĺbkovému prekrveniu a zrýchleniu cirkulácie všetkých telových tekutín, vrátane lymfy.


Jedálny lístok, ktorý vás zbaví celulitídy

Sľúbili sme vám recept, ktorý poteší vaše chuťové bunky a pritom zoštíhli tie tukové. Vzorový jedálny lístok proti celulitíde nielen funguje, ale zároveň dokazuje, že dobré veci sú často jednoduché.

Raňajky:
2 plátky kváskového chleba, 2 plátky 96 % bravčovej šunky, kúsok 82 % masla, 1 vajce natvrdo, 2 reďkovky a 2 listy šalátu, lymfatický čaj.

Obed:
Cícerový šalát (½ plechovky cícera), kopček ryže, mix zeleniny, tekvicové semienka, olivový olej, uhorková limonáda bez cukru.

Olovrant:
2 hrste orechov

Večera:
Plátok lososa pečeného v rúre, grilovaná zelenina, dresing zo skyru, soli, korenia a citrónovej šťavy.

Počas dňa vypite 2 litre čistej vody. Cez deň urobte odporúčaných osemtisíc krokov.

Ak dodržíte aspoň štyri z týchto piatich tipov, výsledky uvidíte už o týždeň. Ak sa však chcete celulitídy zbaviť natrvalo, zdravý životný štýl musí byť súčasťou vášho života.