Narcistická porucha osobnosti: Aký je vzťah s narcistom?

Psychická pohoda, Život, Životný štýl
Ak ste si vystáli rad na emočnú inteligenciu dvakrát, patríte medzi ľudí, ktorých by svet potreboval viac. Pretože má ale každá minca dve strany, aj poctivá dávka schopnosti empatie vám môže ublížiť. Na tých, ktorí sa ľahko vcítia do pocitov druhých, sa totiž veľmi radi lepia vysávači energie a ľudia s narcistickou poruchou osobnosti, inak zvaní ako narcisti.

Počas jarnej prírodovednej vychádzky spoznáte narcis podľa jeho krásnych kvetov na prvý pohľad. Kiež by bolo rovnako ľahké odhaliť „dosebazahľadenca”. Veľa ľudí, ktorí trpia narcistickou poruchou osobnosti, sa dokáže zo začiatku pekne maskovať. Aj v tom spočíva jedna z ich zbraní, ktorými bez výčitiek ubližujú všetkým, ktorí si to z rôznych dôvodov nechajú. Ďalšou zákernosťou narcistou je ich charizma a vynikajúca schopnosť manipulácie. Takže než sa nazdáte, zdieľate s narcistom stôl i lôžko a máte problém. A ešte podľa jedného ich poznáte – nie sú schopní sebairónie a aj malý vtip na ich adresu ich smrteľne urazí.

Obdobie rozkvetu

Narcistická porucha osobnosti vzniká v rannom detstve. V Nadčloveka, ktorý sám seba patologicky zbožňuje, sa paradoxne často premení ten, kto ako malé dieťa opakovane zlyhával. Ide o sebeobranný mechanizmus, ktorý spočíva v idealizácií vlastného Ja. Predstavu, ktorú si dieťa postupne vybuduje a vytrvalo živí aj v dospelosti. Ďalšou príčinou narcizmu potom môže byť pocit nedostatočnej starostlivosti zo strany rodičov. Na tom, či je tento pocit oprávnený, alebo nie, vo finále až tak veľmi nezáleží.

Z pocitu neistoty a ohrozenia potom rastie potreba stať sa sebestačným. A úžasným. To sa ľahko preklopí v pocit, že nikto z ostatných nesiaha narcistovi ani po členky.

Zaujímavosťou je, že tento typ poruchy sa častejšie vyskytuje u mužov. Ženy zase držia primát v početnosti hystérie. A tá ide s narcistickou poruchou v páre pekne dohromady. Vzájomne sa totiž dopĺňajú vlastnosťami, ktoré im chýbajú. Hysterici sú excentrickí, emočne nestabilní, narcisti sú zase uzavretí pedanti. Takéto spolužitie však rozhodne nie je nepodobné peklu a dvojdom by ste s takým párom zdieľať určite nechceli. Alebo ich mať nedajbože, zapísaných v rodnom liste.

Kritika sa narcistov netýká

Respektíve absolútne netušia, ako s ňou naložiť. Najčastejším typom reakcie potom býva útok alebo ignorácia. So zlobou sa stretnete aj vtedy, keď je vaša kritika nielen oprávnená, ale tiež konštruktívna. Verte, že akékoľvek dobre mienené upozornenie, že narcista nejedná v niektorej situácii práve vhodne, sa obráti proti vám. Nakoniec možno budete obvinení zo závistí. Že vám nie je hanba.

Narcista a partnerská láska

Ľudia postihnutí narcizmom poruchou nie sú schopní dosiahnuť harmonické spolužitie. Majú sklony k vykorisťovaniu a chýba im schopnosť empatie. Pocitom partnera skrátka nerozumejú a nedokážu (a možno ani nechcú) sa vžiť do jeho pocitov. Od svojho partnera vyžadujú bezvýhradný obdiv a uznanie.

Mohlo by sa zdať, že narcisti po láske netúžia. Opak je pravdou. Ich život je honba za láskou, avšak neveria, že ju niekedy dosiahnu.

Toto je zdrojom ich smútku, ktorý ale na obdiv nedávajú. Svoje ranené ego si liečia honbou za úspechom a obdivom. V partnerskom vzťahu bývajú ľudia, ktorí majú narcistickú poruchu osobnosti, krutí a nekompromisní. Nemecký terapeut Heinz Peter Röhr vo svojej knihe Narcizmus – vnútorný žalár ich postoj skvele opísal vetou: „Buď budeš taký akého ťa chcem mať ja, alebo pre mňa prestaneš existovať.“

Kto chce žiť s narcistom musí obdivne prikyvovať jeho velikášskym bludom a podieľať sa na budovaní jeho imidžu človeka, ktorý je zo všetkých ľudí na svete najlepší vo všetkých ohľadoch. Zároveň sa ale spoľahnite, že na vás bude patologicky žiarliť. Že tu niečo nehrá? To je práve ono. Hlboko vo vnútri, tam, kde žije narcistovo ego, superego a id, je obrovská a hnijúca hromada neistoty a mindrákov z detstva, ktoré sú v ňom hlboko zarastené ako zabudnutá trieska.

Dá sa s tým niečo robiť?

Dá. Žabou na prameni liečby narcistickej poruchy je však sebaláska sama o sebe. Máloktorý človek trpiaci touto poruchou by sa jej chcel zbaviť. Prečo ale? Jeho obľúbenou mantrou  je: „Ja som predsa úžasný, to oni sú všetci idioti.“. Je možné, že človeka, ktorý vykvitol v narcistu, privedie do ordinácie psychológa alebo psychiatra úzkosť. Potom sa môže stať zázrak a narcista postupne nahliadne, že s jeho povahou nie je niečo v poriadku.

Zmena niečoho tak trvalého a vrodeného, ako je povahový rys, je ale takmer nemožná. Aj obyčajné zmiernenie prejavov narcistickej poruchy znamená niekoľkoročnú usilovnú prácu s terapeutom. V priebehu sedení terapeut narcistovi postupne odhaľuje ilúzie, ktoré si o sebe za roky vybudoval. Učí ho tiež prijímať kritiku.

Je to smutné, ale najlepšia obrana pred narcistom je vôbec si s ním nič nezačať.

Ja, ja, a len ja. A čo vy?

Určitá miera sebalásky je nutná nielen preto, aby sme nestrávili život v depresiách a zúfalej viere, že sme neschopné nuly, ale aj k tomu, aby sme vôbec prežili. A tiež preto, aby sme mohli veriť tomu, že niekto druhý nás môže mať úprimne rád. To je najlepšia rada pre tých, na ktorých sa prisal narcista: Nezabúdajte sami na seba, neprestaňte sa mať radi! Nedajte sa vysávať a presviedčať o tom, že ste menej dôležití než narcista. Uznávam, že to znie ako z časopisu pre radikálne ezoteričky. Ale čo už, je to pravda!

#Markéta Schinkmannová

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite o duševnom zdraví vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Radšej mlčať než len tárať: Introvert nie je mizantrop