Sebaláska je kľúčom k šťastnému a spokojnému životu

Psychická pohoda, Životný štýl
Nie sme dosť dobrí, dosť pekní, dosť múdri. Takéto myšlienky z času na čas napadnú asi každému, hlas vnútorného kritika nie je jednoduché umlčať. Negatívne myslenie nás limituje a sťažuje nám život. Akceptovať seba samého a mať sa rád je základom spokojného života. Čo pre podporu sebalásky môžeme urobiť? Dozviete sa v nasledujúcom texte.

Ak aj vy trpíte týmto zmýšľaním, nasledujúci článok je pre vás ten pravý.

Čo je sebaláska?

Sebaláska je dnes často skloňovaný výraz. „Musíš sa mať viac rád. Keby si si sám seba viac vážil, nestalo by sa ti to. Nedarí sa ti, pretože na seba nemyslíš,“ počúvame zo všetkých strán. Ako však sebalásku definovať? Máme sa radi takí, akí sme, so všetkými našimi nedostatkami. Neporovnávame sa s inými a uvedomujeme si svoje kvality.

Keď sa budeme trápiť a posúvať vlastné potreby na druhú koľaj, nikdy nepocítime šťastie, pokoj a harmóniu. No mať rád seba samého asi väčšinu z nás nikto nenaučil. Naopak, tradičná výchova tieto pocity potláča ako nepatričné. Sebaláska však nie je sebectvo, ale snaha pochopiť vlastné pocity a myslieť aj na svoje potreby.

Sebaláska je najdôležitejšia

Čo nám sebaláska prinesie? Oslobodíme sa od potreby hľadať lásku a naplnenie u iných ľudí, lepšie dokážeme identifikovať vlastné potreby a hranice. Náš život bude spokojnejší a šťastnejší. „Nie je dôležité, aký je váš problém, najdôležitejšia je sebaláska. Práve to je ten kúzelný prútik, ktorý rieši všetky naše problémy,“ píše Louise L. Hay vo svojej knihe Miluj svoj život.


Vedeli ste, že sebavedomie a sebaláska môžu podľa niektorých štúdií zlepšiť aj náš sexuálny život? Zistili to vedci z Harvardu. Negatívny vzťah k sebe samému a svojmu telu negatívne ovplyvňuje aj náš sexuálny život. Ak sa naučíme sebaláske a vnímať svoje silné stránky, prejaví sa to aj v sexuálnej oblasti.

Cesta k sebaláske je však dlhá a tŕnistá. Žijeme v hektickej dobe, máme tendenciu vlastné potreby prehliadať. Pracovať na vzťahu k sebe samému však nikdy nie je neskoro. Prinášame vám zopár tipov, ako sebalásku pestovať.


1. Nájdite sami seba a plňte si sny

Základným kameňom sebalásky je spoznať seba samého. Zistiť, kto som, kým chcem byť a kam chcem v živote smerovať. Môžeme si napísať na papier, o čom snívame, akým smerom chceme, aby sa náš život uberal, čo chceme vidieť, zažiť, vyskúšať. Máte sny? To je asi zbytočná otázka. Máme ich všetci. Zamyslime sa, ktoré z nich sú reálne. Pravdepodobnosť, že sa dostaneme na Mars, je nízka (na druhej strane, prečo by sme to nemohli byť práve my?), na dovolenku k moru však ísť môžeme. Naučiť sa šiť alebo plynule hovoriť po anglicky, prečo nie? Na to nebudeme nikdy príliš neschopní ani príliš starí. Začnime však hneď.

ako mať rád sám seba

Na ceste k sebaláske je dôležité vedieť, ako sa o seba postarať. Kedy sme boli s priateľmi v saune? Kedy relaxovali vo vani? A kedy sme nerobili vôbec nič? Je ťažké nájsť si čas pre seba a byť všímavý, ak si ho však nájdeme, vráti sa nám to. Doprajme si, čo potrebujeme a dovoľme si byť sebeckí.

2. Hovorte nie

Nikdy sa nezavďačíme všetkým. Keď sa snažíme permanentne niekomu vyhovieť, nikdy nebudeme sami sebou. Nebojme sa povedať svoj názor a stojme si za ním. Nerobme len to, čo chcú ostatní, naučme sa povedať aj nie. Je to ťažké, ale čím skôr začneme, tým ľahšie sa nám bude žiť.

Tip pre vás:
Sebaláska a sebaúcta idú ruka v ruke. Aká silná je vaša sebadôvera? Zistite to v kvíze.

3. Každý má inú životnú cestu

Ľudia, s ktorými sa stretávame, majú veľký vplyv na našu psychiku. Eliminujme zo svojho života chronických sťažovateľov a ľudí, ktorí nás ťahajú dole a na ktorých sa nemôžeme spoľahnúť. Stretávajme sa s ľuďmi, ktorí nás motivujú a nabíjajú. Neporovnávajme sa s ostatnými. Aj keď máme pocit, že naše kamarátky sú krajšie, kolegovia šikovnejší a iní ľudia dokážu viac, neporovnávajme sa. Každý z nás má v živote inú cestu. Majte sa radi takí, akí ste, so všetkými chybami a nedostatkami.

4. Pochváľte sa

Viete pochváliť sami seba? Za to, že sa vám podarila prezentácia v práci, za skvelý obed alebo hoci len za to, že ste ráno vstali z postele? Nie? Tak to urobte. Nečakajte, kým sa niekomu uráči to urobiť. Veď len sami sa môžeme pochváliť naozaj úprimne. Ak sa pochválime (nemýľte si pochvalu s namyslenosťou či s narcizmom), znamená to, že sme so sebou spokojní, že sa máme radi.

sebaúcta

Vyrovnajme sa s minulosťou. Či už sú to šrámy po šikanovaní v škole alebo strach zo straty zamestnania, všetci máme svojich démonov. Napíšme si zoznam vecí, ktoré nás trápia. Démonov môžeme poraziť iba vtedy, keď sa im postavíme čelom.

5. Prijmite svoje telo

Pravdepodobne každý z nás je s niečím, čo sa týka nášho tela, nespokojný. Doba nás núti podliehať nerealistickým ideálom dokonalosti. Či už sa nám nepáči náš nos, postava alebo strie, nespokojnosť s výzorom poškodzuje naše vnímanie seba samého. Zmeňme to. Súčasťou sebalásky je totiž prijatie vlastného tela. Prestaňme sa neustále sledovať v zrkadle a neporovnávajme sa s ostatnými. Žime zdravo, dostatočne sa hýbme. Nezabúdajme, že sme jedineční a poďakujme svojmu telu za všetko, čo už zvládlo.


Knihy o sebaláske

Knižiek, ktoré sľubujú, že nám pomôžu splniť všetko na svete, je neúrekom. Čítanie motivačných textov je však iba začiatok. Dôležité je vstať z gauča a zmeniť spôsob, akým o sebe premýšľame. Na inšpiráciu prinášame zoznam kníh, ktoré na ceste k sebaláske určite pomôžu:

  • Lucie Kolaříková – Učebnica sebalásky: Autorka je psychologička. V knihe sa venuje vzťahu k sebe samému, uznaniu, rešpektu k svojim schopnostiam a potrebám. (Kniha vyšla v češtine.)
  • Miguel Ruiz – Štyri dohody: Táto kniha odhaľuje zdroj obmedzujúcich presvedčení, ktoré nás pripravujú o radosť a spôsobujú nám zbytočné utrpenie. Štyri dohody nás presvedčia, že život plný slobody, šťastia a lásky môže žiť naozaj každý.
  • Louise L. Hay – Miluj svoj život: Autorka sa v knihe zaoberá najmä príčinami chorôb. Naučí nás odstraňovať prekážky, ktoré nám bránia naplno žiť a dosiahnuť to, po čom túžime.

Sebaláska je žiť podľa seba!

Zhrňme to: Náš život by nemal byť len o tom, aby sme vyhoveli iným. Bojujme za seba a za svoje emócie. Hovorme, čo si myslíme. Dovoľme si odpočívať a prijmime sa takí, akí sme. Žime, ako chceme. Nikto iný to za nás neurobí.

Podľa psychologičky Lucie Kolaříkovej nemusíme denne vstávať s pocitom, že sme dokonalí. Občasný splín je podľa nej v poriadku, mali by sme sa však čo najčastejšie prebúdzať s vedomím, že sme dobrí takí, akí sme. Budeme mať pokoj v duši a žiť život bez výčitiek a pocitu zlyhania a bez zraňujúceho porovnávania sa s inými ľuďmi.

Autor fota: Gymbee