„Vedecké” recepty ku šťastiu a zdraviu: strata času a peňazí?

Budúcnosť, Všetko o jedle
Schudnite pomocou mobilného telefónu! Vedecky podložená metóda, ako sa zbaviť prebytočného tuku pomocou jednoduchej aplikácie. V zábavnej hre budete ťukať na rôzne miesta displeja – a kmitaním prsta po displeji telefónu spálite nevyužitú energiu.

Kúpili by ste si takýto produkt? Asi nie – a zrejme by ste predajcu považovali za podvodníka. Vývojár takejto aplikácie by pritom vôbec neklamal: pohyb prsta po displeji skutočne energiu spaľuje. Efekt takejto procedúry existuje a možno ho vedecky podložiť. Problém je v tom, že je príliš malý. Na podobnom princípe je založený aj rad „zaručených” potravinových doplnkov, terapií a cvičení. Naleteli by ste?

Neurofeedback bez mozgu
Na Slovensku sa rozmáha neurofeedback. Jeho princíp preukázateľne funguje, aspoň u epilepsie, porúch pozornosti, migrén a niekoľkých ďalších ťažkostí. Väčšina slovenských prevádzkovateľov však nemá prístroje ani znalosti, ktorými by mohli robiť to isté čo vedci na amerických univerzitách, a navyše neurofeedback ponúkajú aj klientom s úplne inými ťažkosťami. Ich práca tak na vedeckom poznaní stavia – ale vedecky overená nie je. Naopak, pri bližšom pohľade vedeckým štúdiám mnohokrát odporuje, čo je možné na webových prezentáciách, ktoré sú plné odborných pojmov, ľahko prehliadnuť.

Výskumy ukázali, že ak k textu o nejakom psychologickom jave pridáte obrázok mozgu, ľudia majú tendenciu viac veriť opísanému vysvetleniu.

V inom experimente vedci ponúkali študentom zjavne nezmyselné popisy psychických procesov. Ak ich doplnili komentármi o vymyslených nervových mechanizmoch, študenti zvyčajne nezmyselnosť prezentovaných textov vôbec neodhalili. Takéto štúdie nemajú za cieľ ukázať ľudskú hlúposť, skôr upozorniť na to, že ak niečo vyzerá vedecky, ľudia majú tendenciu tomu veriť. A práve tak funguje mnoho marketingových kampaní. Čo je teda potrebné vedieť, aby ste sa nestali obeťou podobného triku?

Terapia svetlom a terapia tmou
Ak budete pátrať po niečom, čo by vám pomohlo so spánkom alebo s depresiami, je dosť možné, že narazíte na terapiu svetlom. Špeciálne lampy ľuďom nahrádzajú slnečné svetlo a tým im pomáhajú cítiť sa lepšie, lepšie oddeliť deň od noci – a tým aj lepšie spať. Pravdepodobne sa k vám dostane aj ponuka terapie tmou. Človek sa pri nedostatku vonkajších podnetov upokojí – ako na vedomej úrovni, tak aj na biologickej. Obmedzí prísun škodlivín a stresu, odpočinie si, mozog aj telo spracuje čo potrebuje.

Tak svetlo alebo tmu? Zmysel dáva oboje. Úspešnosť takejto „terapie” ale nemožno stanoviť teoreticky ani odvodzovať analógiou od iných terapií. Ak si chcete kúpiť svetlomet, nestačí hmlistý odkaz na fakt, že svetlo pomáha. Otestoval niekto, či skutočne pomáha lampa v danej svietivosti a svetlo v danej vlnovej dĺžke? Dá sa nájsť taký odborný článok vo vedeckých databázach (aspoň pri hľadaní na scholar.google.com), alebo sa jedná len o tvrdenie výrobcu? Ak by ste chceli zvoliť pobyt v tme, kto a na základe čoho by ho vytváral? Čomu má slúžiť? Pre koho je terapia určená?

Živočíšne uhlie je užitočné pri črevných problémov, ale s horúčkou nepomôže, paralen práve naopak. Všemocné nie je nič.

Na podobné problémy naráža rad terapií porúch spánku alebo bolestí hlavy. Tie môžu mať veľmi široké spektrum príčin v oblasti medicíny, psychológie aj životného štýlu. „Zaručené” metódy preto nefungujú. Ak ich niekto napriek tomu ponúka, buď klame alebo sa mýli.

Všeliek? Ale kdeže…

Správna odpoveď na zlú otázku
Poznáte rybie oleje, potravinové doplnky s mastnými kyselinami omega-3? Majú nespochybniteľný vplyv na zápaly, ktoré zase súvisia s rakovinou. Vedci dlho predpokladali, že chránia proti rakovine. Vo všeobecnej rovine je to zrejme pravda – ale nikdy sa taký efekt nepodarilo preukázať. Prečo? Pretože je príliš malý.

Ak účinnosť omega-3 na rakovinu nebolo možné zistiť pri výskumoch desiatok tisíc ľudí, v bežnom živote nemá zmysel sa ňou zaoberať.

Práve výskumy na takom množstve ľudí vedia odhaliť aj minimálne efekty, ktoré na človeka môže mať nejaká látka alebo činnosť. Vieme odmerať, že studená sprcha, zelený čaj alebo výťažok z nejakej byliny nepatrne zmenia aktivitu mozgu. Nemá ale zmysel sa na ne kvôli tomu zbytočne fixovať: chemické procesy v mozgu ovplyvní aj teplá sprcha, čierny čaj či výťažky zo stoviek iných rastlín.

Meditácie, jóga, lúštenie krížoviek, platené programy na „trénovanie inteligencie” – prospievajú človeku? Všeobecne áno. Jedná sa ale o zle položenú otázku: zásadné je, aká je ich účinnosť. Oddýchnete si lepšie pri meditácii, alebo pri zbieraní húb? Odpoveď sa bude líšiť u rôznych ľudí v rôznych situáciách, v závislosti na konkrétnom spôsobe meditácie aj na tom, čo je vám práve  príjemnejšie. Odpoveď musíte nájsť sami, bez ohľadu na to, či vedci štatisticky preukázali nejaký účinok u „priemerného” človeka. Priemerný totiž nikto nie je.

Potrebujeme ich vôbec?
Ľudský organizmus je nesmierne zložitý a má doslova nekonečné množstvo potrieb. Ťažko by bolo možné myslieť na každú látku, ktorú telo potrebuje v strave, každý sval a šľachu, ktorú treba pretiahnuť, každú činnosť, ktorá prispieva k psychickému zdraviu. Potrebujeme ako svetlo, tak aj tmu – ale sme celkom flexibilní v tom, koľko tmy a koľko svetla znesieme. Potrebujeme nespočetne veľa rôznych typov a podtypov vitamínov a ďalších živín – ale nemusíme ich mať každý deň. Všetky naše potreby sa vyvíjali v priebehu evolučného procesu tak, aby ich bolo možné uspokojiť aj bez zvláštneho premýšľania. Zdravie netkvie v nekonečnom zozname, čo všetko je nutné splniť podľa všeobecných odporúčaní – ale v schopnosti uvedomiť si, čo človeku robí dobre. Ak niečo funguje, držte sa toho. Ak žiadny účinok nevnímate, chyba nie je vo vás, ale v danom produkte, napriek všetkým možným odporúčaniam.

#VojtechPíšl

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Večnú mladosť pre všetkých? Ako vedci aj startupy doháňajú Vec Makropulos