Depresia: Choroba, ktorá si nevyberá

Psychická pohoda, Život
Tiež máte depku? Je tma, deti hnevajú, v práci sa vám nedarí a šéf po vás ide? Zoberte si deň voľna a relaxujte. A verte, že môže byť aj horšie. Skutočná depresia je totiž veľmi závažná choroba, s ktorou si pacient sám skrátka neporadí. A ktorá môže v extrémnych prípadoch aj zabíjať. Aký je teda […]

shutterstock_233550946

Tiež máte depku? Je tma, deti hnevajú, v práci sa vám nedarí a šéf po vás ide? Zoberte si deň voľna a relaxujte. A verte, že môže byť aj horšie. Skutočná depresia je totiž veľmi závažná choroba, s ktorou si pacient sám skrátka neporadí. A ktorá môže v extrémnych prípadoch aj zabíjať.

Aký je teda rozdiel medzi depkou a depresiou? Depka je proste len zlá nálada, smútok a nechuťZatiaľ čo tá pravá “veľká” depresia dokáže človeka poriadne zdeptať, a to doslova. Winston Churchill hovorieval dňom, kedy ho depresia zachvátila – black dogs– teda čierne psy. Nutno dodať, že toto ochorenie môže vážne ohroziť váš život.

Trocha teórie
Rozlišujeme dva druhy depresie – exogénnu a endogénnu. Spúšťačom exogénnej depresie je nejaká vonkajšia nepríjemná udalosť. Napríklad smrť blízkeho človeka, rozvod alebo choroba. V takých prípadoch je celkom normálne a pochopiteľné byť ”vyradený”. Tieto stavy ale nesmú trvať príliš dlho. Pokiaľ teda máte pocit, že ste zacyklený v depresii, je vhodné vyhľadať odborníka. Psychológ alebo psychiater vám pomôžu situáciu riešiť a nájsť cestu z bludného kruhu. Endogénna alebo tiež vnútorná depresia je patologický smútok, ktorý nemá žiadnu zrejmú príčinu.

Depresia podľa stupňa:
1. Ľahká: Pacient je apatický, bez nálady, nemá záujem o okolie a uzatvára sa do seba, má problém s bežnými povinnosťami i prácou.
2. Stredne ťažká: Postihnutý nezvláda pracovať, ani sa starať o svoju domácnosť.
3. Ťažká: Pacient nie je schopný vstať z postele, môže myslieť na samovraždu.

 

Ako spoznáte, že vás ovláda depresia?
Zmocní sa vás ochromujúci smútok, ktorý môžete cítiť aj na fyzickej úrovni.
Desíte sa budúcnosti a máte obavy z nevyhnuteľného zlyhania.
Trpíte pocitom viny a sklamania zo seba.
Ste podráždení alebo naopak rezignovaní a apatickí.
Stratili ste záujem o svojich blízkych a o aktivity, ktoré vás predtým tešili.
Ste unavení a nezvládate svoju prácu (časté absencie v škole alebo práci).
Stratili ste chuť k jedlu a máte znížený sexuálny apetít.
Pomýšľate na samovraždu.

Nie je to divadielko
Pozor! Mnoho ľudí sa domnieva, že reči o samovražde sú planý poplach a že dotyčný sa len snaží vzbudiť ľútosť. Pravdou ale je, že ten, kto hovorí o samovražde, na ňu skutočne myslí. Preto nikdy situáciu dotyčného nezľahčujte, nepomôžete mu tým. Ak máte pocit, že človek v ťažkej depresii prestal o svojich problémoch zrazu hovoriť a skuhrať vám do telefónu, zbystrite. Pokiaľ sa vám takáto osoba zo dňa na deň premení k nepoznaniu a úľavou len žiari, znamená to, že našla riešenie svojej situácie a tou väčšinou býva posledná fáza samovražedného plánu – realizácia.

 

Čo ďalej?
Spozorovali ste na sebe alebo u svojho blízkeho aspoň tri z vyššie uvedených príznakov? Utekajte za psychológom či terapeutom. V prípade úvah o samovražde na nič nečakajte a navštívte psychiatra. Ten vám pravdepodobne predpíše lieky, ktoré vám pomôžu prekonať akútnu fázu a môžu vám zachrániť život.

Druhá strana depresie
Liečba depresie je náročná a dlhodobá, takže je dobré sa nikam neponáhľať. Pokiaľ psychiater nasadí antidepresíva, môže sa chorý cítiť lepšie a ešte lepšie, až sa z toho stane druhý extrém. V tom prípade môže ísť o prešmyknutie do tzv. manickej fázy bipolárnej afektívnej poruchy, ktorá sa skôr nazývala maniodepresívnou psychózou. Táto bipolárna porucha sa lieči inak než depresia, napriek tomu, že k nej depresívne fázy patria. V každom prípade platí, že lieky ani terapie nezaberú okamžite, a preto buďte trpezlivý a nenúťte seba ani svojich blízkych do činnosti, ktoré vás zatiaľ stále nelákajú. Dôležité je neprepadnúť úplnému pesimizmu a i keď je tomu ťažké teraz uveriť, je to tak – bude zase lepšie!

Epidémie depresie
Depresia môže postihnúť kohokoľvek. Medzi rokmi 2006 a 2010 sa dokonca výskyt depresie zdvojnásobil. Podľa prednostu Psychiatrickej kliniky pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice Jiřího Rabocha to za 15 rokov budú práve depresie, ktoré budú pre ľudstvo predstavovať tú vôbec najväčšiu záťaž. Antidepresívami sa lieči cez šesťstopäťdesiattisíc Čechov a ich spotreba v ČR sa od roku 2000 späťnásobila. Odhaduje sa, že z 850 miliónov Európanov trpí až 100 miliónov ľudí depresiami, v invalidnom dôchodku kvôli ťažkej depresii sú dvaja ľudia zo sto.

#Aneta Srdínková

 

Image
Prémiová zóna
Exkluzívne články, kvízy a odmeny. To všetko zdarma. Nahliadnite do novej Prémiovej zóny Patalie.sk. Objaviť viac
Zavrieť