Ako prekonať strach zo šoférovania

Auto a mobilita
Pre jednu skupinu je šoférovanie relax a zábava, pre druhú skôr nutnosť. Strach zo šoférovania však môže vyústiť až do fóbie, ktorá ľuďom postupne znemožní sadnúť si za volant. Ako takýto strach premôcť?

Podľa niekdajšieho najúspešnejšieho českého veslára Ondřeja Synka je v živote dôležité venovať sa aj činnostiam, pri ktorých sa dá vypnúť a relaxovať. Napriek tomu, že ako pätnásťročný havaroval, za takýto druh odpočinku považuje práve šoférovanie.


V spolupráci s veslárom Ondřejom Synkom, držiteľom niekoľkých olympijských medailí, sme pre vás pripravili seriál o šoférovaní. Každý mesiac na vás čaká video a článok na rôzne motoristické témy. Môžete sa tešiť na tipy, ako zvládnuť únavu za volantom, ako sa vyrovnať s agresivitou ostatných vodičov alebo ako si jazdu maximálne užiť.


Pre niektorých z nás nie je šoférovanie práve príjemnou aktivitou, ale skôr nočnou morou. Chorobný strach zo šoférovania sa nazýva amaxofóbia. Je však normálne, že v niektorých situáciách – vezieme deti, sadáme si za volant po dlhšom čase alebo máme vodičák len krátko – sme v aute nervóznejší a ostražitejší.

ako prekonať strach zo šoférovania

Strach a úzkosť za volantom

U ľudí s amaxofóbiou nejde len o obavy a nervozitu, ale o paralyzujúci strach zo šoférovania, keď si v hlave vytvárajú katastrofické scenáre, čo všetko sa môže za volantom stať. Boja sa smrti, bolesti alebo majú strach o svojich blízkych. Začnú mať záchvaty paniky, problémy s dýchaním, prestanú racionálne uvažovať.

Fóbia zo šoférovania sa netýka len začínajúcich vodičov. Podľa štatistík majú s amaxofóbiou problémy aj skúsení vodiči po dopravných nehodách. Najprv sa začnú vyhýbať miestu, kde sa nehoda stala, neskôr môžu na šoférovanie aj úplne zanevrieť.

Podľa závažnosti fóbie sa človek šoférovaniu buď vyhýba, alebo nešoféruje vôbec. Ľudia môžu mať strach z jazdy aj vtedy, keď nie sú v pozícii vodiča, v najextrémnejších prípadoch majú strach vo všetkých dopravných prostriedkoch. Môžu sa cítiť frustrovaní, neschopní a môže sa u nich rozvinúť aj úzkosť alebo depresia.

Rady pre neistých vodičov

„Stresujúce faktory za volantom samozrejme existujú, veľmi často však súvisia s prostredím, v ktorom sa vodič s autom pohybuje. Stres sa dá z veľkej časti eliminovať,“ hovorí dopravný psychológ Michal Walter. Liečba závisí od závažnosti poruchy. Ako môžete obavy sami zmierniť?


Deväť tipov na prekonanie strachu zo šoférovania:

  1. V prvom rade sa nehanbite a požiadajte niekoho o pomoc.
  2. Neprestávajte šoférovať.
  3. Šoférujte s niekým blízkym, alebo si zaplaťte kondičné jazdy v autoškole.
  4. Na cestu sa vyberte s dostatočnou časovou rezervou, ideálne cez deň.
  5. Spočiatku jazdite najmä po známych a kratších trasách alebo robte časté prestávky.
  6. Cestu si naplánujte.
  7. Nešoférujte unavení, hladní či vystresovaní.
  8. Ak ste nervózni, zastavte a upokojte sa.
  9. Verte si a hľadajte spôsoby, ako strach prekonať.

Keď ani tieto rady nepomôžu, je namieste navštíviť odborníka. Psychoterapia býva často veľmi účinná, pretože dokáže zmierniť prejavy strachu zo šoférovania tak, aby bol človek schopný im čeliť. Dôležité je veriť si a snažiť sa svoj strach prekonať!

Tip pre vás: Niekomu pomáha pocit istoty, že mu v prípade potreby niekto pomôže. Kvalitné havarijné poistenie ponúka aj nonstop asistenčné služby, v rámci ktorých vám operátori kedykoľvek poradia a napríklad zaistia opravu na mieste, odťah vozidla alebo náhradnú dopravu.

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne