Ľudia, ktorí prežívajú panické ataky na vlastnej koži, sa často stretávajú s tým, že im ostatní neveria, a tiež nepochopením. To ich nepríjemné stavy ešte umocňuje. Práve preto je dôležité, aby ste aspoň čiastočne pochopili to, čo prežívajú. Úplne im porozumieť zrejme nemôžete, ak ste záchvat paniky sami nikdy nezažili. S určitou dávkou empatie môžete ale pochopiť, čo robiť, keď sa stanete svedkom takejto udalosti.
Čo je to panický atak?
Panické ataky patria do skupiny úzkostných porúch. Predstavujú opakované záchvaty úzkostí sprevádzaných strachom, že sa stane niečo strašné. Paniku, ktorá sa vystupňuje až do záchvatu, nemožno chápať len ako obyčajný strach. Ten totiž ľudia majú z určitého dôvodu. Vedia, že sa boja konkrétnej situácie alebo človeka. Jedinec prežívajúci panický atak väčšinou nedokáže povedať, prečo ho zrazu prepadol. Môže sa cítiť v pokoji a z ničoho nič to na neho príde. V niektorých prípadoch je síce možné zistiť jeho dôvod, ale väčšinou až po dlhodobých terapiách. Prebrať sa všetkými temnými zákutiami ľudskej duše chce veľkú trpezlivosť a čas.
Panický atak a jeho prejavy
Ľudia si často pletú panický záchvat s infarktom, pretože niektoré príznaky vyzerajú podobne. Ako sa panické ataky prejavujú?
Fyzické príznaky
- Nadmerné potenie
- Tras
- Búšenie srdca, zvýšený tlak
- Zrýchlené dýchanie
- Zmätenosť
- Návaly tepla či chladu, potenie
Psychické príznaky
- Strach chodiť na určité miesta
- Strach zo smrti
- Pocit ohrozenia
- Nepokoj
- Neschopnosť vyjsť z domu
- Masívna úzkosť, pocity ako „zošílim, potrebujem do nemocnice, udusím sa…“
Stav človeka trpiaceho úzkosťami sa môže zhoršiť natoľko, že už dotyčný nebude schopný ani vyjsť z domu. Na to, aby sa nedostal do takýchto problémov, mu môžete čiastočne pomôcť aj vy. Nezáleží na tom, či sa jedná o vášho kamaráta, kolegu, či úplne cudzieho človeka na ulici.
Panické ataky – čo robiť?
Ak sa niečo také stane osobe vo vašej blízkosti a nebudete vedieť, či ide o panický atak, radšej zavolajte sanitku. Jedine lekár dokáže vylúčiť alebo potvrdiť, či ide alebo nejde o infarkt. Vy ako laici to ťažko sami posúdite. Keď vás človek prežívajúci panický atak uistí, že ide práve oň, môžete skúsiť niečo z nižšie uvedených 5 tipov:
1. Odíďte preč z davu a sadnite si
V prípade, že sa nachádzate na nejakom nepríjemnom mieste, napr. v električke, vyveďte človeka so záchvatom paniky von. Najlepšie na miesto, kde je minimum ľudí. Ľudia trpiaci panickými záchvatmi nemajú radi, keď na nich ostatní zízajú. Kvôli tomu sa im ich stav ešte viac zhoršuje, väčšinou sa zaňho totiž hanbia.
Nemali by ste ich nechať stáť. Posaďte ich na zem, aj keď máte k dispozícii napríklad lavičku. Potrebujú sa uzemniť a vedieť, že už nemajú kam spadnúť.
2. Buďte vľúdni
Objímte ich okolo ramien alebo za ruky a snažte sa ich upokojiť vľúdnym slovami. Povedzte im, že ste tu s nimi. Uistite ich, že sa nemajú čoho báť. Pýtajte sa na to, čo robili včera. Prinúťte ich hovoriť o veciach, ktoré majú radi. Týmto spôsobom môžete odviesť ich pozornosť od negatívnych myšlienok. K tomu ich presviedčajte, že neumrú a ani sa nezbláznia. Dajte im najavo, že sa vlastne nič nedeje.
3. Spomaľte dýchanie
Počas panických atak vzniká hyperventilácia. Ľudia majú pocit, že sa dusia. Zrýchlene dýchajú a vydávajú tým z tela veľa oxidu uhličitého. Zväčšia si prísun kyslíka, a to okrem iného spôsobuje krútenie hlavy alebo mravčenie v prstoch. Tieto prejavy záchvat paniky len umocňujú. Dotknutému pomôžete tak, že mu poskytnete papierové alebo igelitové vrecko. Povedzte mu, nech dýcha do neho. Postupne by sa mal jeho dych spomaliť, pretože vo vrecku začne dochádzať kyslík a človek bude dýchať oxid uhličitý, ktorý v tej chvíli potrebuje.
4. Nepodávejte kávu ani cigarety
Dotyčný je počas panického ataku doslova zaplavený adrenalínom, má veľa energie. Telo takto reaguje v prípade, že je ohrozené na živote. Záchvat paniky totiž človeka v nebezpečných situáciách môže zachrániť. Mozog zaktivuje všetky jeho fyzické sily, pretože ho pripravuje na boj alebo útek. Ak takému človeku ponúknete niečo, v čom je kofeín alebo nikotín, záchvat paniky sa mu razom zhorší.
Nepotrebuje nabudiť svoje sily, naopak, potrebuje sa upokojiť. Radšej mu ponúknite vodu a nejakou tyčinku, pokiaľ práve nemá hyperventiláciu alebo pomaly neomdlieva.
5. Pohyb pomáha
Ak človeku, ktorý trpí záchvatom paniky, nepomáha uzemnenie, skúste ho prinútiť k pohybu – zbaví sa tak nevyužitej energie. Pokiaľ nemá hyperventiláciu, skúste spoločne behať a urobiť niekoľko drepov. Vnútorné negatívne pocity najskôr nezmiznú, ale takto dáte telu to, čo v tej chvíli potrebuje – využiť svoju energiu. Ak nemôžete spoločne behať, je možné ju spotrebovať aj inak. Pokiaľ máte spolu s človekom prežívajúcim záchvat blízkosti seba tvrdý povrch, do ktorého môžete rukami či nohami tlačiť všetkou silou, urobte to. Energia a myšlienky sa skoncentrujú len na daný tlak, čo na chvíľu uvoľní nielen telo, ale aj myseľ.
Liečba panických atak
Môže sa stať, že ani vyššie uvedené rady človeku, ktorý má práve záchvat paniky, úplne nepomôžu. Nestrácajte hlavu.
Majte na pamäti, že aj keby ste mu nemohli pomôcť, záchvat paniky s najvyššou pravdepodobnosťou do niekoľkých minút dosiahne svoje maximum a začne postupne klesať, až sa pomaly vytratí. Možno u dotyčného budú pretrvávať pocity neistoty, strachu, ale to najhoršie už bude za ním. Pokiaľ ide o osobu, ktorá je vám blízka, nezabudnite ju uistiť o vašej láske k nej. Tá totiž hrá v ústupe záchvatu paniky veľkú úlohu.
Tiež odporúčame vyhľadať odbornú pomoc psychológa alebo psychiatra. Liečba je možná pomocou liekov, ktoré síce mávajú rýchly účinok, ale skutočnú príčinu paniky nevyriešia. Základná je, rovnako ako pri ďalších psychických problémoch, dobre vedená psychoterapia.
Psychickú rovnováhu považujeme všetci za samozrejmosť. Pokiaľ ju máme. Bohužiaľ niektoré zákutia mysle si občas robia, čo chcú, bez ohľadu na naše priania alebo predstavy. Ľudskej psychike a duševnému zdraviu sme sa podrobne venovali na našej špeciálnej microsite o duševnom zdraví. Preskúmajte jej interaktívne časti a vyskúšajte si simulátory rôznych psychických porúch.