Ako pomôcť ľuďom, ktorých prepadol záchvat paniky?

Psychická pohoda
Záchvaty paniky môžu prekvapiť kohokoľvek a kdekoľvek, bez toho, aby to očakával. Môže sa vám stať, že budete cestovať v MHD a vášho spolusediaceho naraz prepadne panický atak. Možno máte vo svojom okolí niekoho, o kom viete, že záchvatmi paniky z času na čas trpí a radi by ste mu jeho bremeno nejakým spôsobom uľahčili. Máme pre vás návod, ako týmto ľuďom v najhoršej chvíli poskytnúť prvú pomoc.

Ľudia, ktorí prežívajú záchvat paniky na vlastnej koži, sa často stretávajú s tým, že im ostatní neveria, a tiež nepochopením. To ich nepríjemné stavy ešte umocňuje. Práve preto je dôležité, aby ste aspoň čiastočne pochopili to, čo prežívajú. Úplne im porozumieť zrejme nemôžete, ak ste záchvat paniky sami nikdy nezažili. S určitou dávkou empatie môžete ale pochopiť, čo robiť, keď sa stanete svedkom takejto udalosti.

Panika, ktorá sa vystupňuje až do záchvatu, nemožno chápať len ako obyčajný strach. Ten totiž ľudia majú z určitého dôvodu. Vedia, že sa boja konkrétnej situácie alebo človeka. Jedinec prežívajúci úzkostný stav väčšinou nedokáže povedať, prečo ho zrazu prepadol. Môže sa cítiť v pokoji a z ničoho nič to na neho príde. V niektorých prípadoch je síce možné zistiť jeho dôvod, ale väčšinou až po dlhodobých terapiách. Prebrať sa všetkými temnými zákutiami ľudskej duše chce veľkú trpezlivosť a čas.

Každý človek je individuálny a záchvaty paniky môže mať z rôznych príčin. Než sa na ne príde a vylieči sa, je potrebné, aby sa s panickými atakmi nejako vyrovnal.

To zvládnete!

Ak sa človeku záchvaty paniky opakujú často na konkrétnych miestach, väčšinou má strach sa tam vrátiť. To môže predstavovať pomerne veľký problém, pretože keď sa mu to stane v potravinách, nabudúce si nemusí sám zvládnuť nakúpiť jedlo. Keď na človeka príde niekoľkokrát záchvat paniky v práci, čím ďalej viac sa bude báť do nej chodiť a radšej ju kvôli tomu opustí. Stav človeka trpiaceho záchvatmi paniky sa môže zhoršiť natoľko, že už nebude schopný ani vyjsť z domu. K tomu, aby sa do takých problémov nedostal, mu môžete čiastočne pomôcť aj vy. Nezáleží na tom, či ide o vášho kamaráta, kolegu či úplne cudzieho človeka na ulici.

Ide o to, aby záchvat paniky zvládol. Keď sa mu to podarí, nebude mať už taký strach navštíviť to isté miesto, kde sa mu to stalo.

Nie, nie je to infarkt

Ľudia si často pletú panický záchvat s infarktom. Niektoré príznaky totiž vyzerajú podobne. Pri panickom ataku človek môže pociťovať silnú bolesť na hrudníku, závraty, rýchle búšenie srdca, tras v celom tele, návaly tepla či chladu, zrýchlené dýchanie, strach zo smrti alebo zo zbláznenia sa. V takomto extrémnom vypätí môže dotyčný aj omdlieť. Ak sa niečo také stane osobe vo vašej blízkosti a nebudete vedieť, či ide o panický záchvat, radšej zavolajte sanitku. Jedine lekár dokáže vylúčiť alebo potvrdiť, či ide alebo nejde o infarkt. Vy ako laici to ťažko sami posúdite. Keď vás človek prežívajúci panický atak uistí, že ide práve oň, môžete urobiť nasledovné:

Ukľudniť a uzemniť

V prípade, že sa nachádzate na nejakom nepríjemnom mieste, napr. v električke, vyveďte človeka so záchvatom paniky von. Najlepšie na miesto, kde je minimum ľudí. Ľudia trpiaci panickými záchvatmi nemajú radi, keď na nich ostatní zízajú. Kvôli tomu sa im ich stav ešte viac zhoršuje, väčšinou sa zaňho totiž hanbia. Nemali by ste ich nechať stáť. Posaďte ich na zem, aj keď máte k dispozícii napríklad lavičku.

Potrebujú sa uzemniť a vedieť, že už nemajú kam spadnúť. Objímte ich okolo ramien alebo za ruky a snažte sa ich upokojiť vľúdnym slovami.

Povedzte im, že ste tu s nimi. Uistite ich, že sa nemajú čoho báť. Pýtajte sa na to, čo robili včera. Prinúťte ich hovoriť o veciach, ktoré majú radi. Týmto spôsobom môžete odviesť ich pozornosť od negatívnych myšlienok. K tomu ich presviedčajte, že neumrú a ani sa nezbláznia. Dajte im najavo, že sa vlastne nič nedeje.

Pomôžte spomaliť dýchanie

Počas záchvatov paniky vzniká hyperventilácia. Ľudia majú pocit, že sa dusia. Zrýchlene dýchajú a vydávajú tým z tela veľa oxidu uhličitého. Zväčšia si prísun kyslíka, a to okrem iného spôsobuje krútenie hlavy alebo mravenčenie v prstoch. Tieto prejavy záchvat paniky len umocňujú. Dotknutému pomôžete tak, že mu poskytnete igelitové vrecko. Povedzte mu, nech dýcha do neho. Postupne by sa mal jeho dych spomaliť, pretože v sáčku začne dochádzať kyslík a človek bude dýchať oxid uhličitý, ktorý v tej chvíli potrebuje.

Ďalšou možnosťou je regulovať dych svojpomocne. Ukážte mu, ako by mal správne dýchať, aby sa upokojil. Sami si priložte jednu ruku na hrudník a druhú na brucho. Dávate ich tam preto, aby ste mohli lepšie korigovať svoj dych. Nadychujte sa iba do brucha a počas toho počítajte do troch. Na konci nádychu si dajte malú pauzu a vydychujte na päť dôb. Neskôr môžete sekundy pridávať, ale vždy sa musíte nadychovať kratší čas než vydychovať. Nezáleží na tom, či to budete vykonávať nosom alebo ústami. Po niekoľkonásobnom opakovaní by sa mal dych spomaliť. Možno si hovoríte, že je nezmyselné, aby ste sa to učili vy. Nie je to však pravda, má to jednoduché vysvetlenie.

Človek počas silného záchvatu paniky sotva vie, ako sa volá. O to ťažšie si spomenie na dýchaciu techniku, ktorú doma pravidelne netrénuje.

Vy tam budete práve preto, aby ste mu ju názorne predviedli a vysvetlili. Najlepšie by bolo, keby ste rovnakým spôsobom dýchali s ním, pretože sa na túto techniku ​​človek prežívajúci panický atak lepšie naladí. A navyše bude mať pocit, že na to nie je sám.

Žiadnu kávu ani cigaretu

V rýchlosti pravdepodobne uvažujete o tom, ako by ste mohli človeku so záchvatom paniky ešte pomôcť. Napadlo vám, že mu zoženiete kávu či zapálite cigaretu na upokojenie? Na to rýchlo zabudnite. Nikotín aj kofeín zužujú cievy a nútia srdce pracovať rýchlejšie, čo je kontraproduktívne. Dotyčný je počas panického záchvatu doslova zaplavený adrenalínom, má veľa energie. Telo takto reaguje v prípade, že je ohrozené na živote. Záchvat paniky totiž človeka v nebezpečných situáciách môže zachrániť. Mozog zaktivuje všetky jeho fyzické sily, pretože ho pripravuje na boj alebo útek. Ak takému človeku ponúknete niečo, v čom je kofeín alebo nikotín, záchvat paniky sa mu razom zhorší.

Nepotrebuje nabudiť svoje sily, naopak, potrebuje sa upokojiť. Radšej mu ponúknite vodu s nejakou tyčinkou, pokiaľ práve nemá hyperventiláciu alebo pomaly neomdlieva.

Hýbte sa!

Ak človeku, ktorý trpí záchvatom paniky, nepomáha uzemnenie, skúste ho prinútiť k pohybu. Počas záchvatu paniky, ako už bolo vyššie spomenuté, sa telo naštartuje, aby mohlo čeliť život ohrozujúcej situácii, ktorá však reálne neexistuje. To spôsobí, že má v sebe veľa nevyužitej energie. Zbaví sa jej prostredníctvom pohybu. Pokiaľ nemá hyperventiláciu, skúste spoločne behať a urobiť niekoľko drepov. Vnútorné negatívne pocity najskôr nezmiznú, ale takto dáte telu to, čo v tej chvíli potrebuje – využiť svoju energiu. Ak nemôžete spoločne behať, je možné ju spotrebovať aj inak. Pokiaľ máte spolu s človekom prežívajúcim záchvat blízkosti seba tvrdý povrch, do ktorého môžete rukami či nohami tlačiť všetkou silou, urobte to. Energia a myšlienky sa skoncentrujú len na daný tlak, čo na chvíľu uvoľní nielen telo, ale aj myseľ.

Môže sa stať, že ani vyššie uvedené rady človeku, ktorý má práve záchvat paniky, úplne nepomôžu. Nestrácajte hlavu.

Majte na pamäti, že aj keby ste mu nemohli pomôcť, záchvat paniky s najvyššou pravdepodobnosťou do niekoľkých minút dosiahne svoje maximum a začne postupne klesať, až sa pomaly vytratí. Možno u dotyčného budú pretrvávať pocity neistoty, strachu, ale to najhoršie už bude za ním. Pokiaľ ide o osobu, ktorá je vám blízka, nezabudnite ju uistiť o vašej láske k nej. Tá totiž hrá v ústupe záchvatu paniky veľkú úlohu.

#Eva Vogelová

Psychickú rovnováhu považujeme všetci za samozrejmosť. Pokiaľ ju máme. Bohužiaľ niektoré zákutia mysle si občas robia, čo chcú, bez ohľadu na naše priania alebo predstavy. Ľudskej psychike a duševnému zdraviu sme sa podrobne venovali na našej špeciálnej microsite o duševnom zdraví. Preskúmajte jej interaktívne časti a vyskúšajte si simulátory rôznych psychických porúch.