Počas tehotenstva prichádza k vytváraniu nového človeka a to od základu. Niet preto divu, že princípy stravovania pre budúce mamičky sa značne podobajú tým v športovej výžive. Všade sa dozviete, že v prenatálnom období je zásadné zvýšiť príjem bielkovín, najmä tých s komplexným aminokyselinovým spektrom. To si totiž ľudské telo nevie obstarať samo. Kde sa takéto zdroje nachádzajú?
Ľahko a sladkovodne
V prvom rade vám isto napadne mäso a mlieko. Ale práve počas tehotenstva dochádza k nechutenstvu ku všeličomu a často ide práve o mäso. Je preto vhodné voliť mäsá ľahké, napríklad hydinové, rybie či králičie. Ryby sa často odporúčajú pre ich dobrú stráviteľnosť a vysoký obsah dôležitých omega-3 mastných kyselín, ktoré nájdete aj v kvalitných panenských olejoch, najviac však v ľanovom. Pri rybách preferujte skôr sladkovodné a nedravé ryby kvôli nižšiemu obsahu civilizačných toxínov. Ak je akékoľvek mäso nemysliteľné, môžete sa ešte spoľahnúť na vajcia a mliečne výrobky.
Prečítajte si tiež: Príliš čistý domov škodí zdraviu
Superhrdina šošovica a kedy siahnuť po tabletkách
Je dobré dávať prednosť mliečnym výrobkom pred mliekom samotným. Nielenže je pre tehotné telo náročnejšie kravské mlieko spracovávať, ale vďaka povrchovému napätiu mlieka je oproti výrobkom z neho oveľa nižšia využiteľnosť kľúčového vápnika. Bielkoviny s komplexným spektrom aminokyselín si však obstaráte aj kombináciou strukoviny a obilnín. Dobrá správa pre vegetariánky aj ostatných je, že zelená šošovica je svojimi vlastnosťami pre výživu plodu ako stvorená. Denný príjem by mal obsahovať minimálne dve jedlá so zvýšeným obsahom komplexných bielkovín. Zásadným sa javí aj príjem kyseliny listovej, čiže vitamínu B9. Ten sa totiž významne zúčastňuje bunkovej výstavby a slúži ako prevencia radu vývojových chýb, na čele s rázštepom chrbtice. B9 sa prirodzene vyskytuje v strukovinách, brokolici, špenáte, ovocí či v listovej zelenine.
Prirodzené zdroje však dnes pokryjú maximálne 50 percent optimálneho množstva a preto je to jeden z tých prípadov, kedy je vhodné látku prijímať i pomocou výživových doplnkov.
Mlieko? Radšej orechy
V popredí záujmu by v tehotenstve mali byť tiež minerály, na čele so spomínaným vápnikom. Práve ten má v organizme široké pole pôsobnosti, no v tehotenstve je to úplná celebrita. Zásadný je nielen pre plod, ale aj pre matku, ktorá často v tomto období prichádza o vápnik z vlastných zdrojov. A aké sú zdroje vápnika v potrave? Ako prvé asi každému napadne mlieko, ale ako už bolo povedané, je vhodné preferovať mliečne výrobky pred mliekom samotným. Mlieko totiž vápnik nielen dodáva, ale aj z tela odvádza. V druhom rade sú tu mäso a aj ďalšie vápnikom oplývajúce zdroje. Napríklad mandle, paraorechy, lieskové orechy, slnečnicové semienka, karfiol, mak či kel.
Dôležitý zinok je zas obsiahnutý vo zvýšenej forme v červenom mäse a v sóji – tá je ale vo veľkom vhodná skôr v prípade, že na ceste je dievčatko. Nájdeme ho bohato tiež v tekvicových semienkach.
Menej a častejšie
Dôraz by sa mal klásť aj na železo. V rámci krvotvorby je ho treba viac ako obvykle. Dobrým zdrojom sú kôrovce, červené mäso, marhule, orechy, žihľavový čaj, klíčky, strukoviny, ďatle, figy, listová zelenina, slivky a opäť semienka tekvice. Počas tehotenstva dochádza aj k fyziologickým zmenám tráviaceho traktu. Je teda vhodné podporiť peristaltiku – prirodzený pohyb čriev. K tomu pomôže surová aj varená zelenina, probiotiká, ktorými sú napríklad čakanka alebo varená cibuľa. V druhej polovici tehotenstva sa priestor tráviacej trubice zmenší natoľko, že je potrebné jesť menšie porcie a častejšie počas dňa. Telu tiež prospeje, keď mu uľahčíte vstrebávanie dôležitých látok. To docielite podávaním potravy v tekutejšej podobe. Tá môže mať formu polievok, odvarov, ovocných kokteilov či kaše.
Zakázané byliny
V súvislosti so stravou v požehnanom stave väčšinou každému v prvom rade napadne zákaz alkoholu a fajčenia. No nie sú to jediné obmedzenia, ktoré by si budúca mamička mala stanoviť. Podobne nebezpečné sú totiž aj niektoré bylinné čaje. Všeobecne sa jedná o byliny, ktoré stimulujú srdcovú činnosť, centrálnu nervovú sústavu a svalový tonus. Medzi nevhodné druhy patrí aj niekoľko nasledujúcich zástupcov: alchemilka obyčajná, angelika lekárska, ginko biloba, hlaváčik jarný, hloh, chinínovník (teda aj tonic), myrhovník molmolový, palina pravá, petržlen záhradný, či šalvia lekárska. So vzrastajúcou obľubou cudzokrajných byliniek je potrebné vyvarovať sa juhoamerickej vilcacore. Podporuje totiž imunitu tak silno, že po jej príjme môže telo plod pochopiť ako patogén a spustiť proti nemu obranné reakcie.
Káva a korenie
A čo ranná káva či čaj? Tie podľa odborníkov nevadia, ale vypité množstvo by nemalo presahovať dve šálky denne, ideálne však jednu. Čierny aj zelený čaj majú tiež značné stimulačné účinky podobné káve, čo môže napríklad znížiť pôrodnú hmotnosť dieťaťa. Vhodnejšou verziou týchto nápojov je pitie iba druhého nálevu, kedy sa významne znižuje množstvo stimulačných látok ako kofeín či teín. Všeobecne sa neodporúča ani príliš koreniť.
Vo vyššom množstve môže byť nebezpečná škorica, klinčeky a zázvor – môžu vyvolať kontrakcie, avšak v malom množstve sú prospešné pri tehotenskej rannej nevoľnosti.
Jesť za dvoch? Nebezpečný omyl
A ako je to teda s tým alkoholom? Údajne 2 dcl vína za deň či jedno malé pivo neuškodia, ale to je všetko. Ostatné neresti ako je fajčenie a iné sú, samozrejme, neprípustné. Z jedálnička by ste mali vynechať plesňové syry, údeniny a konzervované potraviny. Pri ich výrobe sa vytvárajú látky, ktoré môžu mať priamy neblahý vplyv na plod. To isté platí o tepelnej úprave vyprážaním. Múdrosť tela je ohľadom vlastných potrieb vševediaca a chute sa vplyvom hormónov pri tehotenstve skokovo menia, avšak súlad s vlastným telom je umením, ktoré nie je vždy jednoduché dosiahnuť. Rozšírený názor, že v čase očakávania treba jesť za dvoch, už priviedol mnoho mamičiek k popôrodným problémom s hmotnosťou. Váhový prírastok by nemal presahovať 15 kilogramov. Nadmieru nabrané kilá počas tehotenstva sa potom nielen horšie zhadzujú, ale tiež môžu spôsobiť mnoho zdravotných rizík. Racionálny prístup ku stravovaniu je preto počas týchto vzácnych deviatich mesiacov dôležitejší ako inokedy.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Potraviny pre náš mozog. Čo jesť, aby nám to správne myslelo?