modriny na nohach bez priciny

Samovoľné tvorenie modrín na tele: Čo vám hovorí vaše telo?

Zdravie
Ráno sa prebudíte ako každý deň. Ponaťahujete sa, pozriete sa do zrkadla a všimnete si niečo veľmi nezvyčajné. Na niekoľkých miestach po celom tele uvidíte modriny, ktorých príčinu nepoznáte. Pravdepodobne divoké sny. Ale nasledujúci deň sa objavia ďalšie, rôznych tvarov a veľkostí. Od malých ako cent až po veľké ako jablko. Čo sa vám snaží vaše telo naznačiť?

Keď sa organizmus začne správať inak ako zvyčajne, niečo sa mení. Nemusí to byť nevyhnutne vážny problém, ale musíte byť opatrní. Najmä pokiaľ ide o niečo tak bizarné ako modriny bez príčiny. Na prvý pohľad ide o desivý symptóm, nie je sa čomu diviť. Najprv prichádza racionálne odôvodnenie. Určite som sa niekde buchol, napríklad v spánku alebo keď som šiel v noci na záchod. Po ďalších objavoch už rozum nestačí. Že by nadprirodzeno?

Modriny na tele v stredoveku ako prekliatie

Dnes samozrejme vieme, že nie. Ale pred stovkami rokov tomu tak nebolo. Modriny bez príčiny patrili do kategórie príznakov, ktoré v stredoveku vzbudzovali hrôzu. Čokoľvek nevysvetliteľné sa bezprostredne spájalo so svetom zlých duchov a kúzel. Ak by ste sa premiestnili v čase, určite by ste boli „diagnostikovaní“ ako prekliati alebo posadnutí diablom. Záležalo by na erudovanosti miestneho liečiteľa alebo mastičkárky. Našťastie pre nás, tieto možnosti zmizli z povrchu zeme. Vďaka kvalitnému lekárstvu vieme, že príčiny sú skryté na iných miestach.

Nedostatok kobalamínu, teda vitamínu B12

Jedno z niekoľkých lekárskych vysvetlení sa nachádza v oblasti vitamínov. Modriny na tele vznikajú tak, že sa po tupom náraze poškodia na danom mieste krvné cievy. Krv sa dostane do tkaniva a časom sa spätne absorbuje. A prečo teda vitamíny? Konkrétne vitamín B12, kobalamín, je jednou z najdôležitejších zložiek krvotvorby.

Ak sa telu tejto látky nedostáva, prestane produkovať potrebné množstvo červených krviniek. A ich malý počet stojí práve za tým, že sa podliatina môže objaviť aj po malom, dokonca nepatrnom náraze.

V zásade to ale nie je vážny problém. Stačí doplniť hladinu vitamínov.

Staré tkanivo a strata regenerácie

Starnutie so sebou nesie veľa zdravotných problémov. Organizmus celkovo prestáva byť tým, čím býval. Postupne stráca svoju regeneračnú funkciu a to výrazne ovplyvňuje pokožku. Starnúca koža sa stáva tenšou, priesvitnou. Podobne sa zhoršuje stav ďalšej vrstvy nazývanej zamša. Tá chráni telo pred fyzickým poškodením. Bez nej by sme neboli schopní dožiť sa vysokého veku. Bohužiaľ, jej funkčnosť sa v priebehu rokov znižuje. Proces nemožno zastaviť. Preto najmä dôchodcovia sú tí, kto mávajú s modrinami problémy. Keď si sami nejakú spôsobia, uzdravenie trvá niekoľkokrát dlhšie. Ale to nie je všetko.

Slabá koža môže byť príčinou senilnej purpury – nezvyčajných podliatín, ktoré už nezmiznú bez operácie.

Zákerné slnečné lúče a spálenia pokožky

Opaľovanie je jedným z najobľúbenejších športov Slovákov. Do istej miery ide o veľmi prospešnú činnosť. Vďaka slnečnému žiareniu môže telo produkovať viac vitamínu D, ktorý stojí za silnými kosťami. Ale všetkého veľa škodí. Pokiaľ sa trávi na slnku príliš mnoho času, stane sa opak. Keď sa koža často „prepaľuje“, stáva sa náchylnou k tvorbe modrín na tele, a to najmä v tej zmienenej starobe, kde sa ukáže, ako sme sa starali o našu pokožku počas nášho života. V extrémnych prípadoch dochádza pri spálení aj k podkožnému krvácaniu. V takom prípade je nutné navštíviť dermatológa. Pri neliečenom krvácaní môže poškodené tkanivo natrvalo zmeniť odtieň. Vzniknú tak fľaky podobné modrinám.

Poškodená funkcia pečene

Za podliatinami môžu byť aj vážnejšie problémy než obyčajné vitamíny a prílišné opaľovanie. Ich záhadné objavovanie sa je spájané aj s poškodením funkcie pečene. Nefunkčnosť orgánu spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkovín potrebných pre zrážanie krvi. Preto sa u pacientov trpiacich cirhózou pečene vyskytujú modriny na rukách aj nohách. K porušeniu funkcie neprichádza iba chorobou, ale aj požívaním určitých typov liekov, pri ktorých je nutné, aby pacient chodil na pravidelné krvné testy. V týchto situáciách je náhodný výskyt modrín na tele len ​​jedným z niekoľkých príznakov.

Akonáhle sa spolu s modrinami na tele objavia ďalšie bolesti a problémy, nemalo by sa váhať, treba okamžite ísť do nemocnice.

Symptóm zabijaka

Najhoršie prípady výskytu modrín na tele poukazujú na smrteľné ochorenie. Tmavomodré škvrny dosahujúce nadmerných veľkosti sa spájajú s leukémiou – pokiaľ teda nejde o jasný výsledok po väčších fyzických zraneniach, pri ktorých nemusíte dlho premýšľať nad tým, odkiaľ pochádzajú.

Leukémia nie je jedinou rakovinou, ktorá môže vyčarovať strašidelné obrazce na koži.

Vedia to aj nádory mozgu, ktoré prevrátia hlavnú riadiacu jednotku tela hore nohami. Nikdy netreba brať výskyt modrín na tele na ľahkú váhu. Ak už si zistíte o svojom zdravotnom stave čokoľvek, radšej neodkladajte návštevu svojho lekára. Včasná diagnóza je základom úspechu v boji proti akýmkoľvek zdravotným komplikáciám. Dokonca aj s tými, ktoré sú na prvý pohľad neporaziteľné.

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.