Nadmerné slnenie si však vyberá svoju daň a je jednou z hlavných príčin vzniku rakoviny kože. Týmto ochorením dokonca v súčasnosti trpí stále viac ľudí. Nebezpečný melanóm nás pritom pri podcenení prvých príznakov a nedostatočnej prevencii môže i zabiť.
Doma aj vo svete
Melanóm sa v rôznych formách vyskytuje predovšetkým u starších ľudí, ale môže postihnúť i mladšie ročníky. Najohrozenejšími časťami kože sú tie, ktoré sú najviac vystavované slnku. Predovšetkým hrudník, chrbát, nohy a ruky. Čím tmavší má človek odtieň kože, tým je riziko nižšie. Rakovinou kože tak trpia predovšetkým belosi, pretože ľudia so svetlejšou pokožkou majú menej prirodzenej ochrany proti škodlivému UV žiareniu.
Prečítajte si tiež: Potláčanie negatívnych pocitov môže odštartovať depresiu aj rakovinu
Nárast výskytu môžeme pozorovať napríklad vo Veľkej Británii alebo v Spojených štátoch. Tu sa za posledných štyridsať rokov zvýšil počet chorých až pätnásťnásobne. Najvyšší výskyt tohto ochorenia je však v Austrálii. To je spôsobené vyššou mierou slnečného žiarenia, prevahou belošskej populácie, no tiež i celkovým životným štýlom. Austrálčania veľkú časť svojho života trávia na pláži, vystavení slnečným lúčom a mnohí z nich nebezpečie vzniku melanómov podceňujú. Príkladom môže byť napríklad austrálsky herec, predstaviteľ Wolferina, Hugh Jackman. Ten s rakovinou kože bojoval viackrát. I u nás sa za posledných dvadsať rokov počet chorých zdvojnásobil.
V súčasnosti na Slovensku žije vyše desaťtisíc chorých. Každý rok bohužiaľ tejto chorobe podľahnú stovky z nich.
Do solárka po krásu?
Príčin nárastu počtu pacientov s melanómom je niekoľko. Jedným z hlavných vinníkov sú solárne štúdiá. Tie svoj boom zažili v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, no napriek tomu, že ich obľuba v súčasnosti klesá, sú soláriá jedným z najviac rizikových faktorov pre vznik melanómu. Najohrozenejšie sú pritom mladé ženy pod 40 rokov: tvoria až vyše 70 percent ich zákazníkov. V tejto skupine narástol výskyt rakoviny kože až o 2,2 percenta. Medzi ďalšie dôvody patrí tiež starnutie populácie. Väčšina pacientov s melanómom je totiž starších ako 65 rokov. Vznik choroby u nich súvisí s postupnou stratou schopnosti našich tiel bojovať s rakovinotvornými bunkami. Čím viac rokov sa budeme dožívať, tým viac bude narastať počet chorých s rakovinou. Nesmieme však zabudnúť pripomenúť ani ďalšie faktory, akými sú napríklad globálne otepľovanie a zmena klímy. Splodiny a ďalšie plyny narúšajú ozónovú vrstvu, ktorá nás potom dostatočne nechráni pred UV žiarením. Medzi najhoršie postihnuté oblasti patrí Antarktída alebo už spomínaná Austrália. Tam sú potom ľudia najviac vystavení nebezpečným lúčom, ktoré spôsobujú rakovinu kože.
Abeceda zdravej kože
Pre udržania zdravia kože je nutná prevencia. Dôležité je všímať si akékoľvek zmeny na našej koži. Podivné znamienka, ktoré z čistajasna zmenili svoj tvar, môžu signalizovať nebezpečný melanóm. Zamerať by sme sa mali na akékoľvek výrastky či ranky, ktoré sa nehoja. Medzi ďalšie symptómy môžu patriť aj krvácanie či neustále svrbenie jedného miesta.
Odborníci preto radia, aby sme si robili samovyšetrenia aspoň raz mesačne, a to pomocou jednoduchej „ABCDE” metódy.
Jednotlivé písmená označujú v angličtine veci, na ktoré by sme sa pri takom samovyšetrení mali zamerať: Asymetria, Border (ohraničenie znamienka), Color (farebné zmeny), Diameter (priemer pehy) a Elevation (vyvýšenie a povrch). Užitočným nástrojom je v súčasnosti i mobilná aplikácia SkinVision, s ktorej pomocou ľahšie odhalíte podozrivé znamienka a fotoaparátom zaznamenáte ich zmeny. Tie potom môžete zdieľať so svojim lekárom.
Ako sa chrániť?
Okrem toho je samozrejme nutné používať krémy s dostatočne vysokým ochranným faktorom, čiže aspoň 30 a vyššie. Zároveň by sme sa mali vyhýbať dlhému pobytu na priamom slnku medzi desiatou dopoludnia a treťou hodinou poobede, kedy je UV žiarenie najškodlivejšie. Pri pobyte pri mori by sme si mali spáleniny od slnka vždy zakrývať látkou. Zabúdať by sme nemali ani na dostatočne kvalitné slnečné okuliare či pokrývky hlavy. Absolútnym no-go by potom mali byť soláriá, ktoré sú pre naše zdravie značne škodlivé.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.