AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Potláčanie negatívnych pocitov môže odštartovať depresiu aj rakovinu

Hnev, strach alebo smútok sa nenosia. Poznáte to – keď ste smutní, často sa hneď nájde niekto, kto vám dá dobre mienený rozkaz: „Usmej sa!“ Smútok a negatívne emócie sú totiž spoločensky nežiaduce. A tak ich potláčame. Ale bolesti, ktoré sa nám nakopia v srdci, sú ako odpadky v nevysypanom koši. Hnijú a môžu sa v nás zapáliť. S pocitmi, ktoré nás bolia, sa musíme naučiť vyrovnávať, pretože v opačnom prípade budeme iba trpieť.

Niektorí ľudia majú tendenciu „zlé“ pocity vytesňovať. Ale keď sa na niečo snažíte nemyslieť, vlastne na to myslíte o to viac. Ak venujete svoju energiu na to, aby ste udržali negatívne emócie pod pokrievkou, nemáte priestor na pozitívne zážitky. Sami seba držíte v šachu. Zdravý však nie je ani opačný prístup k negatívnym emóciám v podobe prehnanej sebaľútosti. Keď sa v smútku zabývate, je to rovnaká pasca, akurát v inej farbe. Najlepšia, ako to už býva, je zlatá stredná cesta. Negatívne pocity by nemali byť tabu, ale ani denným chlebom.

Potlačenou agresiou v ústrety rakovine
Telo a duša sú jedno. Existuje množstvo výskumov, ktoré potvrdzujú spojitosť medzi dlhodobo narušenou psychikou a chorobami kardiovaskulárnej sústavy, či rakovinouDoktorka Jarmila Klímová, ktorá sa zaoberá úlohou psychiky pri ochoreniach tela, uviedla v rozhovore pre portál Kondice.cz, že rakovina vzniká na princípe autoagresie. V praxi to znamená sebaodmietanie, zlý vzťah k sebe samému/samej, potlačovanie emócií, úlohu obete a tak ďalej.

Človek, ktorý potláča svoje pocity a nemá sa rád, cíti potrebu sa potrestať.

„Najvyšší stupeň trestu je likvidácia,“ hovorí doktorka Klímová v uvedenom rozhovore. Potláčaním emócií si môžeme privodiť aj veľa ďalších problémov. Napríklad nespavosť, úzkosti alebo dokonca klinickú depresiu. Existuje mnoho ďalších chorôb – ak nie všetky -, ktoré prepukajú práve na základe potlačených bolestí duše. Téma psychosomatiky si pozornosť zasluhuje a v niektorom z ďalších článkov sa jej budeme venovať obšírnejšie.

Každý z nás si občas potrebuje poplakať a vyventilovať negatívne emócie.

Pomenujte, čo vás bolí
Prvým krokom ku zdravému zvládaniu negatívnych emócií je ich pomenovanie. Zamyslite sa. Čo naozaj cítite? Hnev, krivdu a nespravodlivosť, strach alebo sklamanie? Pripustite si ich! Doprajte si čas a odpovedzte si na niekoľko otázok. Z čoho vaše pocity pramenia? S čím všetkým súvisia? Čo vypovedajú o vás, vašom vzťahu k okoliu alebo o druhých? Čo môžete urobiť pre to, aby ste sa cítili lepšie? Ak niečo také existuje, urobte to bez váhania. 

Výchova k samote
Väčšina ľudí sa s témou starostlivosti o svoje psychické zdravie, vzťahy alebo komunikáciu stretne až v dospelosti. Niekto sa o ne zaujíma sám od seba a bolo mu „dané“ aby sa s nimi dokázal vyrovnať a uzdraviť, iného okolnosti a zanedbávaná psychika privedú na psychiatrickú kliniku alebo k terapeutovi.

Generácia dnešných tridsiatnikov v škole preberala stavbu tela hmyzu a mitochondriálne kristy, ale to, ako spoznať depresiu alebo komunikovať v partnerskom vzťahu, sa od učiteľov nedozvedela.

Zato si väčšina z nás z detstva pamätá vety ako „neplač, lebo ti jednu vylepím, aby si mal/a prečo“ alebo „chlapci neplačú“, prípadne „na to, že nemáš náladu, tu nikto nie je zvedavý“. Krása. Niet divu, že s takouto prípravou nie sme schopní v dospelosti naše emócie otvorene prijímať a pracovať s nimi. A keďže to nevieme, tajne ich zametáme pod koberec. Rada na záver? Snažte sa viac dôverovať svojmu úsudku a majte sa dokelu radi takí, akí ste. Dokonca aj negatívne emócie majú svoju hodnotu, a keď s nimi zaobchádzame s uvedomím, posúvame sa ďalej.

#Markéta Schinkmannová

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: „Bola som v šoku, ale v živote je dôležité sa z ničoho nezblázniť,” tvrdí slečna, ktorá ochorela rakovinou lymfatického systému.

Postarajte sa o svoju rodinu, pokiaľ môžete.

Život vám môže skomplikovať nielen úraz, ale aj dlhšia choroba. Aj keď si myslíte, že ste ako rybička. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)