Niektoré výsledky výskumu sú tak učebnicové, že vyzerajú ako zmanipulované. Lenže nie sú. Amy Brown, ktorá sa zdravím detí a ich matiek zaoberá na univerzite vo Swansea, skúmala 350 čerstvých mamín a ich vzťah k “návodom na deti” a knihám o osobnom rozvoji pre mamičky. Zistila, že vzťah medzi ich duševným zdravím a počtom kníh, ktoré prečítali, je nepriamo úmerný. Tie, ktoré toho o materstve načítali najviac, vykazovali najviac príznakov depresie.
Čakali ste to? My tiež a vieme dokonca aj vysvetliť mechanizmus, ktorý za tým stojí. “Mimi” literatúra sa dá rozdeliť, v podstate, do troch kategórií: čo by vaše dieťa malo vedieť; ako docieliť to, aby dieťa robilo to, čo chcete; a koľkými spôsobmi môžete svoje dieťa zničiť. Na trhu je toho veľa a väčšinu vás pravdepodobne uvrhne do depresie.
Máme doma ježka
U tej prvej kategórie je stresovým faktorom diktát – vaše dieťa buď vie to, čo by v šiestich týždňoch malo vedieť, a v takom prípade si môžete gratulovať k budúcemu premiantovi triedy, alebo nevie. Tu potom nastupuje iracionálna panika z toho, že má vaše mimi vývojový problém a v tomto krutom svete neuspeje. A vám nezostáva nič iné, než sa tým prebiť. Lenže bábätká vysielajú len veľmi nejasné signály. Usmieva sa alebo úľavne prdí? Spoznáva váš hlas alebo proste len žmurká? Zrkadlí vaše grimasy alebo sa takto hlúpo tvári zo svojej vlastnej vôle?
V skutočnosti by ste od svojho dieťaťa nemali čakať nič viac, než, že bude sedieť a žmurkať. Ako ježko. Po celé veky, teda mesiace.
Prečítajte si tiež: Ako som skoro vyhorela. A mohli za to deti.
Bojové pole: pieskovisko
Návody na deti vás vtiahnu do vojny s vaším dieťaťom a všetkými ostatnými matkami. Bábätká, zdá sa, robia len to, čo sa im zachce. Ak to zapadá do vašich plánov, v poriadku. Ak nie, tak jednoducho nie. Druhý variant je oveľa pravdepodobnejší a vy budete mať problém. A zrejme aj obrovské pocity viny, ktoré vám však nezabránia všimnúť si, aké pohľady po vás všetky ostatné mamičky na pieskovisku hádžu, keď vaše dieťa odmieta prakticky všetko na svete a proste chce práve túto bábovku, bodka! Nič si z toho nerobte, aj tak vám len závidia vašu trpezlivosť a žiarlia. Alebo ste možno hysterická fúria. Čo ja viem? To návody na deti nikdy nehovoria. Ich posadnutosť aplikovať tie isté pravidlá na rôzne deti i rodičov dosahuje vrchol absurdity najmä na poli dojčenia. Ich tvorcovia vám poradia bez toho, aby videli vás, vaše dieťa alebo prsia. Proste mu dajte sunar, pre boha živého.
Existencia laktačných poradkýň je podľa všetkého úplne zbytočná, že?
Nerušte moje kruhy
Predstava emocionálnych škôd, ktorých sa môžete na svojom dieťati dopustiť, ak si ho nebudete dostatočne mojkať, motivovať a rozvíjať, je, z pochopiteľných dôvodov, desivá. Vaše dieťa je pre vás neskutočne drahé a vy si, samozrejme, neželáte nič, len aby sa nonstop nachádzalo na výslní drobných denných radostí plnohodnotného života. Lenže opäť, toto sú pomerne nejasné kvality. Ste plne prítomní? Reagujete adekvátne na všetky mimi signály alebo ste si práve odskočili na záchod? Často záleží na nálade. Keď máte dobrú, cítite sa celkovo prítomní, keď nie, pripadáte si neschopní. A v tomto kruhu sebanenávisti sa potom točíte.
Čo tu bolo skôr?
Určite existujú aj knihy, ktoré mamičkám pomohli a poradili. A samozrejme vyššie spomínaný výskum ukazuje na koreláciu, nie kauzalitu. Panika, ktorá privádza matky do zúfalstva, je rovnakou ako tá, ktorá ich núti hltať všetky materské príručky namiesto toho, aby si ich kúpili a potom odložili na kopu na nočný stolík ako každý normálny človek. Ale, ako počúvajú všetky tehotné a novopečené matky, nechcete predsa nechať svoje dieťa napospas osudu?!
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte se tiež: Ženy používajú mozog viac než muži, zistili vedci.