Nemocnice s najlepšou povesťou

Život, Životný štýl
Možno ste to už zažili. Rekonštruujete kúpeľňu a kúpili ste si šialene drahé kachličky. Takže si pozvete obkladača - odborníka. Dlažbu napokon síce položí, ale výsledok je podobný, ako keby ich po kúpeľni pohádzal váš pes. Zavoláte teda iného dláždiča a ten odvedie perfektnú prácu za polovicu času, než jeho kolega. A pritom títo dvaja chodili spolu na učňovku.

S doktormi to býva podobné. Oficiálny rebríček úrovne nemocníc na Slovensku našťastie existuje vďaka inštitútu INEKO a organizácii Transparency International, a dosť toho vyčítate tiež z hodnotení pacientov na rôznych internetových stránkach. Kým celkové hodnotenia sú možno príliš všeobecné a recenzie pacientov nie vždy dôveryhodné, máme sa dnes už podľa čoho orientovať. A rozhodne neznamená, že keď sa jeden človek sťažuje, v nemocnici sa o vás postarajú zle a nechajú vás umrieť na slepé črevo v čakárni pod lavicou. Ak však má doktor zo stovky hodnotení deväťdesiat mizerných, už to zrejme niečo znamenať bude.

Váhy jednotlivých parametrov pri vyhodnocovaní údajov dodaných zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union v projekte nemocnice.ineko.sk.

Aby ste nemuseli tráviť hodiny na internete pátraním po dobrých nemocniciach, pripravili sme pre vás aspoň základný pacientsky rebríček kvalitou vyhlásených nemocníc. Vychádzame z údajov INEKO, ktoré spracúva údaje doručené dvomi z troch zdravotných poisťovní (Dôvera a Union), no i ďalších verejných zdrojov.

Prečítajte si tiež: Invalidita môže stretnúť každého z nás

Pôrod
Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a.s.
Nielenže je tu nulová úmrtnosť po operačných výkonoch či materská úmrtnosť, Nemocnica s poliklinikou v Dunajskej Strede má s obrovským náskokom tiež tie najmilšie zdravotné sestry medzi Gynekologickými a pôrodnickými zariadeniami na Slovensku. A hoci dotazník vyplní každý rok len asi 20 pacientiek, rokmi sa prvá priečka tohoto oddelenia nemení, jeho celkové skóre dokonca za posledné roky stúpa.

To nie je príbeh z rozprávky. Dunajskostredská nemocnica prešla do súkromných rúk a dnes je súčasťou siete Svet zdravia. Budúce mamičky už v pohodlí domova zistia, ako o ne bude postarané, a to vďaka špeciálnym webovým stránkam venovaným príprave na pôrod.

Na stiahnutie sú k dispozícii aj PDF súbory s inštrukciami pre viacero situácií: Od cesty do pôrodnice, prípravy na veľkú chvíľu až po následnú starostlivosť o bábätko.

Zariadenie vyhovuje žiadostiam o odber pupočníkovej krvi, je «Baby friedly hospital» a ani oteckovia neprídu skrátka – tak, ako je to dnes v kurze. Nemocnica navyše pracuje na samotnom prostredí, ktoré sa priebežne modernizuje. A hoci sa miestna pôrodnica označuje za menšiu, na stránkach nemocnice sme napočítali 10 doktorov z celkových 14 členov tímu. Sieť Moja pôrodnica sa nachádza v celkovo dvanástich slovenských mestách, no iba táto konkrétna, dunajskostredská, vysoko prekračuje národný priemer hodnotení pacientov v projekte Porovnania zdravotníckych zariadení od INEKO.

Kardiovaskulárne ochorenia
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s. Košice
Je to jedno z troch komplexných kardiovaskulárnych centier u nás. To znamená, že v ňom nájdete ako kardiológiu pre zisťovanie zdravia vašich ciev, tak i kardiochirurgiu pre operačné zákroky, no aj samostatnú kliniku srdcovej chirurgie (s rozsahom až tisíc operácií ročne, asi desatina sa vykonáva priamo na bijúcom srdci bez mimotelového obehu) a kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Dobrá nemocnica sa pozná podľa osobného prístupu, a nie je to iné ani v prípade srdcových a cievnych záležitostí.

Košický ústav boduje najmä v kvalite stravy, ale i v metrike kvality poskytnutej zdravotnej starostlivosti a informáciách od lekárov k ďalšiemu postupu pri domácej liečbe. Bohužiaľ, na koronarografiu sa tu, okrem Fakultnej nemocnice v Nitre, čaká najdlhšie. Takmer rok. Pri cievnych a srdových ochoreniach a ich odstraňovaní je málokedy šanca na druhý pokus. Preto je dobré sa môcť spoľahnúť na to, že z jedenásťčlenného tímu má šesť doktorov špeciálnu atestáciu z kardiochirurgie. Klinika disponuje 30 lôžkami, pričom na troch izbách je poskytovaný hotelový nadštandard. Východniari sa taktiež hrdia viacerými prvenstvami v zavádzaní nových postupov do liečby a úzko spolupracujú najmä so susednou Kardiologickou klinikou. A čo je tiež dôležité, VÚSCH akceptuje pacientov z celého Slovenska.

Onkologické ochorenia
Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor, n.o., Nitra
ŠN sv. Svorada v Nitre sa v rámci klinickej onkológie môže oprieť o dobrú prácu svojich doktorov a sestier. Ich výkony sú hodnotené s veľkým rozdielom oproti podobným oddeleniam v Bratislave či Košiciach. Týka sa to aj informovanosti pacientov: tí pociťujú spokojnosť s tým, že o priebehu choroby a liečby majú dostatok vedomostí ako počas pobytu, tak pri lúčení k domácemu liečeniu.

K dobrým výsledkom medzi pacientmi môže prispieť aj to, že nemocnica je výučbovou základňou Slovenskej zdravotníckej univerzity, avšak doktori sa zaúčajú i v iných nemocniciach.


Špecializovaná nemocnica sv. Svorada patrí s približne 300 zamestnancami medzi menšie na Slovensku a už od roku 2006 je zariadením certifikovaným pre zdravotnú starostlivosť na európske normy. Žiaľ, webová prezentácia nemocnice je veľmi strohá, a ani z výročných správ sme sa nedozvedeli napríklad to, na aké prístupy vedenie nemocnice dáva pri svojich lekároch dôraz, ale ani iné zaujímavosti. Ostatné slovenské ústavy majú internetové stránky užívateľsky príjemne a informačne hodnotné. Na druhú stranu, väčšie onkologické centrá zaostávajú takmer v každom sledovanom parametri hodnotenia INEKO.

#Markéta Schinkmannová

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: I lekár sa niekedy pomýli. Po druhý názor môžete ku konkurencii aj na internet.