AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Invalidita môže stretnúť každého z nás

Pod pojmom „zdravotne hendikepovaný človek“ si väčšina z nás predstaví človeka o barliach po ťažkom úraze alebo na vozíčku. Pravda je však taká, že prevažná väčšina (95 %) invalidít je spôsobených chorobou, a nie úrazom. Ktoré ochorenia nám najčastejšie znemožňujú pracovať na plný úväzok?

Napríklad tá usmievavá susedka okolo štyridsiatky, čo ju občas stretnete vo výťahu, trpí sklerózou multiplex, ktorá z nej urobila invalida 2. stupňa. Ani rakovinu alebo kardiovaskulárne choroby nespoznáte na prvý pohľad, rovnako tak nemá človek na čele napísané, že trpí klinickou depresiou. Celkovo u nás v minulom roku poberalo invalidný dôchodok vyše 250 tisíc ľudí. Čiže 4,5 percenta populácie v produktívnom veku je invalidných. A to nie je málo. Preto nie je odveci sa o seba starať a pre istotu mať ešte aj dobrú životnú poistku.

Choroby z blahobytu
Máme sa dobre. Príliš dobre. V minulých dobách ľudia umierali morovou ranou, na týfus, tuberkulózu alebo i na „obyčajnú“ chrípku. Vďaka neúnavnej práci lekárov a vedcov sa, prinajmenšom vo vyspelých krajinách, týchto chorôb báť nemusíme. Žijeme dlhšie. Príroda však vynašla nové metly ľudstva. A tými sú práve civilizačné ochorenia.

Každý tretí človek na Slovensku si v priebehu svojho života od lekára vypočuje diagnózu nádorového ochorenia.

A každý štvrtý na ňu bohužiaľ umiera. Po víťaznom boji s onkologickým ochorením prichádza radosť, ktorá ale môže byť zakalená horkosťou trvalých následkov, ktoré zanechala náročná liečba. Až polovica žien, ktoré ochoreli rakovinou prsníka a zhubného bujnenia sa zbavili, končí následkom chemoterapie i choroby samotnej na invalidnom dôchodku. Namiesto zaslúženého odpočinku a pokoja potom tieto ženy riešia nemalé finančné problémy. Ono totiž vyžiť len z dôchodku nie je žiadna sranda.

Prečítajte si tiež: Hlavnou hrozbou nášho zdravia sú choroby z blahobytu

Nielen telo stoná
Počet ľudí, ktorí sa ocitnú na invalidnom dôchodku následkom psychickej choroby, je prekvapivo vysoký. Ľudia s duševnou poruchou tvoria takmer štvrtinu všetkých invalidov! O schopnosť plnohodnotne pracovať ich najčastejšie pripraví schizofrénia, bipolárna afektívna porucha, prípadne skutočne výživný „súhrn“ týchto chorôb – schizoafektívna porucha

Dôchodková realita
Výška invalidného dôchodku sa počíta podľa stupňa invalidity, ktorý určí lekár posudkovej komisie. Priemerná výška invalidného dôchodku pre ľudí s pracovným obmedzením nad 70 % je u nás 360 eur. Zodpovedá táto suma vašim mesačným nákladom? Ak áno, ste šťastný človek. S najväčšou pravdepodobnosťou sú však vaše výdavky o mnoho vyššie. Najlepšie je samozrejme zostať zdravý a my vám to zo srdca prajeme. Napriek tomu je dobré myslieť na zadné vrátka a poistiť si životnú úroveň pre prípad, že sa k vám vaše zdravie obráti chrbtom.

#Markéta Schinkmannová

Žijete aktívne a zodpovedne? Dobre robíte. Vďaka tomu môžete získať poistné krytie navyše s rizikovým životným poistením od AXA.

Chcete sa dozvedieť viac o chorobách, ktoré invaliditu spôsobujú najčastejšie? Mrknite na našu špeciálnu microsite, ktorú sme o problematike zdravia a choroby pripravili pre širokú verejnosť.

Prečítajte si tiež: Neviditeľná závislosť. Spotreba liekov proti bolesti stále rastie

Postarajte sa o svoju rodinu, pokiaľ môžete.

Život vám môže skomplikovať nielen úraz, ale aj dlhšia choroba. Aj keď si myslíte, že ste ako rybička. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)