Nedávajte si finančné predsavzatia

Financie
Nejesť, nepiť a nemíňať peniaze. Novoročné predsavzatia a neúspechy pri ich plnení sa stali obľúbeným terčom vtipov a ľudia nad nimi často len mávnu rukou. Preto pre vás máme trocha inú radu: Nedávajte si predsavzatia!

Vidina cieľovej pásky 

Tým vás nechceme demotivovať, práve naopak. Keď si na začiatku roka poviete, že sa chcete viac venovať rodine, viac sporiť či investovať a menej fajčiť, pravdepodobne sa tieto priania rozplynú ako para nad hrncom. Prečo? Pretože určujú len smer, ale žiadny konkrétny cieľ.

Zo školy si možno pamätáte, že ciele by mali byť SMART – jasne určené, merateľné, dosiahnuteľné, realistické a časovo ohraničené. Poďme teda naše ciele preformulovať:  

  • Každý víkend sa pôjdete so svojou drahou polovičkou a deťmi minimálne na hodinu prejsť do blízkeho parku či lesa.  
  • Vytvoríte si trvalý príkaz na účte a každý mesiac sporte alebo investujte 1000 Kč.
  • Spočítate si, koľko denne v priemere vyfajčíte cigariet a ich počet každý mesiac o jednu znížite.  

Cítite, že tieto ciele by ste už mohli dosiahnuť? 

Základom je prehľad 

Neutrácať toľko peňazí je novoročným evergreenom, ktorý aj napriek počiatočnému odhodlaniu a plánu mnoho ľudí nesplní. Peniaze nám tak iba pretečú medzi prstami. Keď chcete viac ušetriť alebo si vytvoriť finančný vankúš, prvým krokom je spočítať svoje predpokladané mesačné príjmy a výdavky. Potom si každý deň zapíšte, za čo ste peniaze reálne utratili. Môžete použiť starú dobrú ceruzku a papier, excelovú tabuľku v počítači alebo mobilné aplikácie Spendee či Wallet.

Na záver porovnajte svoje predpokladané príjmy a výdavky s tými skutočnými. V detailnom prehľade jasne uvidíte, čo by ste mohli zmeniť.

Investície a sporenie 

Každodenné dodržiavanie určitých pravidiel vyžaduje disciplínu. Ak si nie ste istí, či to zvládnete, jednoducho si po každej výplate odložte vopred plánovanú sumu bokom. Môžete si vytvoriť nový účet, kam budete peniaze pravidelne posielať, alebo si nechajte poradiť vhodný sporiaci či investičný produkt.

Poslednou metódou je porcelánové prasiatko, prípadne môžete napchať peniaze aj do slamníka. Pri nich máte síce krásny pocit, že fyzicky zhromažďujete bohatstvo, ale oproti investíciám či sporeniu sa vám vložené prostriedky nijako nezhodnotia a ich reálna hodnota pre infláciu klesá. A čo znamená inflácia?

Vzdelávajme sa 

Asi všetci poznáme príbeh začínajúci vetou „Kamarát investoval a prišiel pri tom aj o trenírky.“ alebo „Mám známeho, ktorý si zobral nevýhodnú pôžičku“. Lenže čo mám robiť, keď chcem investovať alebo zobrať si úver ja sám? Buď sa môžem utvrdiť v tom, že sú všetci nečestní a chcú zo mňa len vytiahnuť peniaze, alebo sa budem snažiť téme porozumieť. Investícia do finančného vzdelania sa vám vráti mnohonásobne, najmä pri výbere rôznych finančných produktov. Pri spotrebiteľskom úvere budete preverovať RPMN a pri investícii prehodnotíte riziká a výnosy. Potom sa môžete sústrediť na pochopenie inflácie a reálnej hodnoty peňazí.

Tiež sa naučíte, že k dynamickým investíciám by sa malo pristupovať s rešpektom a nie s obavami. Pri investovaní totiž spravidla platí, že čím dlhšie, tým lepšie. Ak nemáte dostatok času, poobzerajte sa po konzervatívnych fondoch alebo sporení. Pokročilí potom zistia, ako šikovne funguje priemerovanie ceny pri pravidelnom investovaní.

Podpora a výzvy 

Na záver poďme nájsť niekoho do partie. Vo dvojici to ide ľahšie. S partnerom môžeme vyčleniť na investície a sporenie obaja rovnakú sumu a s kamarátom sa môžeme hecovať, kto zo stanoveného cieľa splnil viac. 

Môžete spolu tiež prežívať strasti, ktoré vás na ceste sprevádzajú, a vzájomne si dokázať, že sa dajú zvládnuť aj horšie situácie. Ak sa vám nepodarí nájsť si parťáka, stavte sa s niekým blízkym o to, že daný cieľ splníte. Extra motivácia sa vždy hodí.

Prajeme vám veľa úspechov pri plnení novoročných cieľov!