Investovanie ako nový koníček?

Financie
Už ste vyskúšali všetko možné od bicyklovania, golfu, po zbieranie známok a teraz chcete vyskúšať nový koníček – napríklad v podobe investovania? Určite chcete mať istotu, že neurobíte prešľap a neprídete o všetky svoje úspory.

Ako sa hovorí: „Dvakrát meraj a raz rež“. V prípade zhodnotenia peňazí to platí dvojnásobne. Poriadna príprava a edukácia sú preto nevyhnutnou súčasťou úspechu.

Ak ste úplný investičný nováčik, nebojte sa, prinášame vám pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste sa zorientovali, alebo vás prinajmenšom zbavia strachu z tohto „koníčka“.

Vzdelávajte sa

Škola je základ života. Verte alebo nie, to platilo a platiť bude vo všetkých sférach nášho života, či už chcete vedieť variť dobrú kávu alebo investovať. V oboch prípadoch budete musieť týmto činnostiam venovať viac času a prejsť rôznymi kurzami. Baristické kurzy necháme bokom, ale poďme sa pozrieť, aké možnosti ponúka začínajúcim investorom slovenská investičná scéna.

Kurzy investičnej gramotnosti

Napríklad na www.papucovyinvestor.sk, môžete prejsť koučingovým programom s názvom „Cesta k prvej investícii“.Program je prístupný prémiovým používateľom, ktorí sú na stránkach zaregistrovaní, alebo ako bonus pre vlastníkov inteligentného portfólia Finax. Cesta k prvej investícii má 6 lekcií. Pre nezaregistrovaných používateľov ponúka článok s úvodnými siedmimi krokmi, ktoré naštartujú vašu túžbu po investovaní.

Internetový magazín www.peníze.cz ponúka sériu celkovo desiatich investičných „kurzov“. Čitateľ tak prostredníctvom desiatok zaujímavých a krátkych článkov získa mnoho informácií. Náročnosť investičnej problematiky stúpa s náročnosťou kurzu.

Kurzov investičnej gramotnosti je nespočetné množstvo, stačí len hľadať. V niektorých prípadoch bude vaša prvá investícia práve do podobného kurzu. Tie platené sa pohybujú okolo 50 – 200 eur za lekciu kurzu.

Kniha, priateľ investora

Ak ste skôr samoukovia, zvážte využitie odbornej literatúry. V každom kníhkupectve nájdete množstvo kníh, ktoré sa zaoberajú problematikou investovania. Skúste sa inšpirovať napríklad knihou „Naučte sa investovať“, ktorú napísal Daniel Gladiš.

Tri pravidlá pre investora

Ďalším pilierom pre začínajúcich investorov je zapamätať si základné pravidlá. Tie znejú takto: „Rozdeliť, premýšľať a myslieť kriticky“.

Investíciu rozdeľte

Rozdeľovanie investícií je ako trojchodové menu. Neprepcháte sa iba hlavným chodom alebo dezertom. Prejedli by ste sa, bolo by vám zle a ešte by ste ľutovali, že ste neochutnali nič iné, možno chutnejšie. Podobné je to aj pri investíciách. Nedávajte všetky svoje peniaze do jedného produktu alebo služby, ale rozdeľte ich. Ak jeden z produktov nebude taký zárobkový, ako ste si prestavovali, vyhnete sa nepríjemnostiam. Rozdelenie investícií na viacero častí je nielen bezpečnejšie, ale aj múdrejšie.

Buďte o krok napred

Pred investíciou si rozmyslite, čo vlastne očakávate. Investovanie môžeme opäť prirovnať k veciam, ako je snaha schudnúť alebo prestať fajčiť. Tiež sa musíte zamerať na to, čo vlastne chcete dokázať a v akom časovom horizonte, inak sa vytúženého výsledku nikdy nedočkáte.

Najprv si teda sadnite a s ceruzkou a papierom si stanovte, aké ciele máte do budúcnosti, a hlavne, aké finančné prostriedky máte momentálne k dispozícii.

Kritické myslenie

Neverte prvému dojmu. Najmä ak ľahko podliehate emóciám, je pomerne ťažké zachovať si čistú hlavu a odolávať neodolateľnému. V prípade investovania je to dosť dôležité pravidlo a dôležitosť nestráca ani v súčasnosti, keď ľudia sledujú trendy viac ako kedykoľvek predtým. Zásadné je nepodliehať prvotným nutkaniam a vrátiť sa k pravidlu číslo dva, investíciu si dobre premyslieť.

Zbavte sa ostychu a predsudkov

Stále platí, že šťastie praje pripraveným. Ak ste začínajúci investor, príprave venujte dostatok času. Vyberte si kurz alebo knihy, ktoré vám otvoria dvere do sveta investícií a vrhnite sa do toho. Ak stále váhate, pretože máte voči investovaniu predsudky, prečítajte si článok o najväčších investičných mýtoch, s ktorými sa stretávame.