"Generic complex chart, could be a financial diagramSimilar images:"

Najväčšie investičné chyby

Financie
Každý z nás sa občas dopúšťa chýb. Často dúfame, že si ich nikto nevšimne a my sa vyhneme nepríjemnému faux pas.

Väčšinou však skôr či neskôr na povrch vyplávajú. A to nehovoríme o tých investičných, ktoré nás môžu prenasledovať aj celý život. Ale nebojte sa, chýb sa nedopúšťame iba my, „obyčajní“ smrteľníci, robia ich aj tí najskúsenejší, pre ktorých sú denným chlebom.

Aj majster tesár sa niekedy utne

Povedali by ste, že skúsení podnikatelia majú všetko pod kontrolou a každá ich investícia sa oplatí? To sa mýlite. Ako sa hovorí, aj majster tesár sa niekedy utne. Omyly týchto majstrov sú často veľkým prekvapením, pretože skúsení investori poznajú najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia v ich odbore dopúšťajú. Za každým veľkým úspechom sa často skrýva mnoho predchádzajúcich prešľapov a omylov. Preto sa ich nebojte a vždy sa z nich skúste poučiť. Medzitým sa môžeme pozrieť na chyby a sumy, o akých sa väčšine z nás môže len snívať.

Ohnivý mobil Jeffa Bezosa

Aj napriek tomu, že miliardár a zakladateľ spoločnosti Amazon o svojich chybách verejne nehovorí, niektoré z nich sú známe. Ako príklad môžeme uviesť Fire Phone, ktorý uzrel svetlo sveta v júli 2014. Amazon mu dával obrovské nádeje, ale po uvedení na trh sa s príliš pozitívnymi ohlasmi nestretol. V auguste 2015 bola zastavená jeho výroba a neskôr i predaj. Spoločnosť potom uvádzala straty vo výške niekoľkých miliónov dolárov.

Tri chyby tretieho najbohatšieho človeka na svete

Warren Buffett je s majetkom v hodnote okolo 83 miliárd dolárov považovaný za tretieho najbohatšieho človeka sveta. Hoci má prezývku „Zázrak z Omahy“ a na čo siahol, to sa mu podarilo, aj on za svoj dlhý a úspešný podnikateľský život urobil hŕbu investičných chýb.

Jednou z nich bol nákup akcií Conoco Phillips (energetická korporácia) v čase, keď cena ropy neúprosne rástla a mnohí predpokladali vysoké zisky aj pre spomínanú spoločnosť. Buffett kúpil jej nadhodnotené akcie a spoločnosť Berkshire, ktorú Buffet vlastní, utrpela pri tejto akcii niekoľkomiliardovú stratu.

Ďalším z prešľapov Warrena Buffetta bola investícia do obuvníckej spoločnosti Dexter Shoes. Buffet veril, že táto spoločnosť má dostatočnú konkurenčnú výhodu, bohužiaľ sa pomýlil a prerobil 3,5 miliardy dolárov. Buffett uznal, že investícia do tejto firmy bola jeho najväčšou chybou.

Jeho tretím veľkým omylom bola kúpa akcií US Air. Veľkým lákadlom bol vysoký rast tržieb spoločnosti. Avšak veľmi rýchlo sa ukázalo, že ho spoločnosť nie je schopná udržať. Úspešný podnikateľ mal tentoraz šťastie, pretože sa mu podarilo akcií zbaviť bez straty.

Ako bezpečne investovať?

Mýliť sa je ľudské, dôležité je však zo svojich chýb sa poučiť a neustále sa zlepšovať. Investície so sebou rozhodne neprinášajú len riziká. Ak si ich dobre premyslíte, šanca na zber zaslúženého ovocia je podstatne istejšia.