Našťastie pre nás existuje miesto, ktoré nám dopomôže k zbaveniu sa výčitiek z konzumácie nezdravých potravín. Supermarket. Stačí prejsť turniketom a zrazu sa ocitneme v stredoveku. Prečo? Z previnenia voči Bohu sa dalo vykúpiť odpustkami. Pár zlatiek a duša bola čistá ako opál. Dnes to nie je inak. Stačí si kúpiť namiesto bežných potravín ich light variantu, a príde spása. Myseľ nám odpustí naše previnenia. Telo však nie. Light potraviny sa naozaj dajú prirovnať k odpustkom. Platíme za ne viac, a nijak nám pritom nepomôžu. Ba naopak!
Magické slovíčko
Osemdesiate roky boli pre výrobcov mastných vyprážaných dobrôt niečo ako Klondike. S ich veľkou konzumáciou však zákonite prišla aj temná stránka, ktorú prskajúce hektolitre oleja skrývali. Vyskytli sa prvé prípady, kedy nadmerná konzumácia jedál z rýchlych občerstvení stála za ťažkými zdravotnými komplikáciami. Spoločnosť po niekoľkých kauzách začala byť omnoho obozretnejšia ku všetkému, čo lekári hádzali do vreca s názvom rakovina, infarkt a obezita. Zo strany predajcov musel zákonite prísť protiťah. Ako prefíkane oklamať zákazníka, aby sa neodvrátil od obľúbenej pochutiny kvôli spojeniu so smrteľnými chorobami? Kúzelnými slovíčkami „light“ a „diétne“!
Je to len chémia?
Lenže nejde len o slová. Skrýva sa za nimi omnoho viac. Za hlavného nepriateľa zdravotníci považovali, a stále považujú, potravinársky cukor a tuky. Pred obchodníkmi stále náročná výzva: Ako z dobrôt vypudiť strašiakov, ktorí sú hlavnou zložkou hriešnych chutí? Jednoducho – chemickými náhradami. A poriadne veľkým množstvom. Produkt v podstate nesmie zmeniť chuť. V opačnom prípade by sa stal niečim úplne novým, a nie variáciou toho istého. Vďaka všemožným syntetickým látkam dá sa dôjsť k takmer identickej chuti bez hlavných pranierovaných zložiek. Sladučká limonáda zostane sladučkou.
Vymenovať všetky podivné škodlivé látky, ktoré vznikli v laboratóriách, by zabralo minimálne niekoľko hodín.
Prečítajte si tiež: Jedlom ku zdraviu? Počúvajte svoje telo, sociálne siete berte s rezervou
Ako príklad poslúži náhrada rastlinného oleja, olestra, pridávaná do light variantov zemiakových lupienkov Lay‘s a samozrejme do ďalších iných. Olestra je pre telo nestráviteľná. Ako vlezie dnu, tak vylezie von. Napriek tomu podľa komplexných štúdií ovplyvňuje ľudské trávenie. Znižuje schopnosť tela absorbovať vitamíny. Vo väčších dávkach potom spôsobuje aj silné hnačky. Ale to najdôležitejšie? Chuť lupienkov sa nemení.
Diétne éčka
Samozrejme sa nedá hneď hovoriť o účelovom ničení zdravia zákazníkov zo strán výrobcov. Až moderné laboratórne rozbory a starostlivé dlhoročné testy odhalili skryté nebezpečenstvá veľkej väčšiny náhrad. Ešte väčšie ako u štandardných verzií produktov, v ktorých chémia nie je, minimálne nie v takom množstve. Všetky náhrady dnes nájdeme pod jednotiacim názvom „éčka“. S ich skloňovaním sa stretávame čím ďalej častejšie. Ideálnym príkladom toho, ako éčka v odľahčenej verzií dokážu škodiť omnoho viac, je Coca-Cola. Limonáda sa stala symbolom nezdravého životného štýlu kvôli obrovskému obsahu cukru, ale inak v tekutine pláva len jedna potenciálne nebezpečná látka: E338, kyselina fosforečná. Tá pri častom kontakte so zubami zrejme poškodzuje sklovinu. Pravým opakom je Coca-Cola light. Cukor tu nahradili E951 – aspartam a E590 – acesulfam K. Obidve syntetické látky slúžia ako umelé sladidlá bez kalorických hodnôt. Zatiaľ to znie dobre. Lenže nie je.
Aspartam ovplyvňuje funkciu mozgu v oblasti hladu a podľa štúdií na univerzite v Južnej Afrike aj deformuje samotné tkanivo.
„Potenciálne veľká dávka kofeínu v kombinácii s aspartamom vytvára v mozgu krátkodobý efekt závislosti podobný ako pri užití kokaínu. Kvôli tomu si otvoríte ďalšiu plechovku, prípadne siahnete po inom nezdravom jedle a dostanete sa do kruhu,“ hovorí Niraj Naik, bývalý farmaceut a zakladateľ populárnej stránky The Renegade Pharmacist („lekárnik odpadlík“).
Drahé zdravie
Nemožno však generalizovať. Nie všetky light potraviny patria do skupiny zlovoľných zabijakov. Predovšetkým to platí pri jedle, kde hlavný problém tkvie v množstve tukov. Mnohokrát výrobca nerobí nič iné, než že zmenšuje ich podiel pridávaním vody a zahusťovaním. A platiť za výrobky zmiešané s niečím, čo si pustíme doma z kohútika za pár halierov? Zbytočné utrácanie. Lenže nie vždy môže byť siahnutie po teoreticky najzdravšej variante pre človeka s priemerným platom možné. Zdravé potraviny bez éčok a iných pridaných látok dokážu stáť aj niekoľkonásobne viac.
Podľa štúdie z Cambridgeskej univerzity sa neustále zvyšuje rozdiel medzi cenou tisícky kalórií prijatých zo zdravého jedla a rovnakého množstva energie z jedla nezdravého.
V roku 2012 stálo tisíc „zdravých kalórii“ v priemere 8 eur. Na opačnej strane získame tú istú energiu omnoho lacnejšie. Približne za 3 eurá. „Zväčšujúci sa rozdiel medzi cenou viac a menej zdravých potravín sa v budúcnosti môže stať jedným z faktorov rozdielu v zdravotnej spôsobilosti chudobných a bohatých vrstiev spoločnosti,“ komentuje situáciu vedúci cambridgského výskumu, doktor Nicholas Jones. Je vôbec možné sa zo špirály plnej chemikálii, diétnych potravín a drahých nezávadných potravín vymotať? Nie celkom. Ale môže pomôcť internet – napríklad web Férpotravina.cz, ktorý funguje celkom dobre aj pre Slovensko, kde si možno produkty overovať a podrobne prečítať o látkach v nich. Vďaka skúmaniu etikiet si človek nájde pokojne aj lacnú neškodlivú light dobrotu. Len musí byť ostražitý, a nie bezhlavo hádzať veci do nákupného košíka.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Vegánstvo u detí. Zdravá alternatíva alebo nebezpečný hazard?