arba hlienu

Farba hlienu pri nádche: Čo prezrádza?

Životný štýl
Akú farbu má váš hlien? Možno vám to ešte nikdy nenapadlo. Keď nás skľučuje nádcha, asi nás najviac zaujíma, kedy už konečne prejde a bude sa nám zase dobre dýchať. V ľudskom tele hlien predstavuje prvú ochrannú bariéru pred baktériami a vírusmi, ktoré si na nás brúsia zuby. Farba hlienu môže napovedať, akí útočníci sa snažia preniknúť do našich dýchacích ciest.

Hlien je tekutina, ktorú vylučuje nosová sliznica. Obsahuje asi 95 % vody, zvyšok tvoria organické a minerálne zložky. Navyše obsahuje imunoglobulíny ako IgA, ktoré tvoria imunitnú ochranu proti baktériám. Prítomnosť hlienu ukazuje, že nos správne plní svoju funkciu. Jeho úlohou je nielen zvlhčovať nosovú sliznicu, ale slúžiť aj ako filter proti baktériám, alergénom a prachu. Obsahuje protilátky a enzýmy, ktoré zabíjajú baktérie a pomáhajú bojovať proti infekciám.

hlien a nádcha

Ľudské telo tvorí veľké množstvo hlienu (asi jeden až jeden a pol litra denne). Kým sa nezvýši jeho množstvo alebo sa nezmení jeho konzistencia či farba. Napríklad pri prechladnutí, chrípke, zápale dýchacích ciest alebo alergickej reakcii, väčšinou si to však ani nevšimneme. Keď biele krvinky na sliznici detegujú nejaké podráždenie alebo infekčný organizmus, začnú pxrodukovať enzýmy, aby organizmus pred votrelcom ochránili. Tieto enzýmy obsahujú železo, ktoré zmení farbu hlienu. Preto jeho farba naozaj nič nevypovedá o tom, či je nádcha vírusová alebo bakteriálna a či nám pri nej pomôžu antibiotiká.

Farba hlienov

Nosové hlieny bývajú väčšinou svetlé a priehľadné. Podľa toho, čo spôsobuje podráždenie nosovej sliznice, však môžu meniť farbu aj konzistenciu. Čo z nich môžeme vydedukovať?

  • Priehľadná: normálna farba hlienu, ak sa však produkcia výraznejšie zvýši, môže to byť prejav alergickej nádchy alebo bežného vírusového „prechladnutia“. No určite nie je normálne, ak vám neustále „tečie“ z nosa.
  • Žltý alebo zelený hlien: môže poukazovať na infekciu (ale nemusí). Toto sfarbenie býva spôsobené baktériami. Ak ide o infekciu, väčšinou sa prejavujú aj ďalšie príznaky ako upchatý nos, tlak v dutinách alebo bolesť hlavy. Zelenkastú farbu hlienu majú na svedomí biele krvinky, ktoré s infekciou bojujú. Je častou chybou automaticky ju spájať s liečbou antibiotikami, pretože len podľa farby sa nedá zistiť, či infekciu spôsobili baktérie alebo vírusy.
  • Hnedastá farba hlienu: obvykle býva spôsobená prímesou krvi, ktorá sa do hlienov môže dostať popraskaním jemných vlásočníc nosovej sliznice pri kýchaní alebo smrkaní. Hlien môže byť aj ružový až červený.
  • Čierna: poukazuje na plesňové ochorenie pri zlyhaní imunitného systému. Čierna farba hlienov je veľmi výnimočná (samozrejme v prípade, že nepracujete v uhoľnej bani alebo inom prašnom prostredí).

Nádcha nebýva závažný zdravotný problém, dokáže nás však poriadne potrápiť. Ešte ťažšie to majú alergici, ktorí sa ani po dôkladných preventívnych opatreniach nádche občas nevyhnú. Pár tipov ako zvládnuť alergiu máme aj pre nich.

nádcha a zelený hlien

Ako urýchliť liečbu nádchy?

  • Výplach nosa soľným roztokom: je vhodný pre tých, ktorí sa vyhýbajú liekom. Táto metóda rozpúšťa nadmerné zahlienenie, pomáhajú zlepšovať farbu hlienu a prečisťujú dýchacie cesty s dutinami. Dôležité však je, aby použitý soľný roztok bol sterilný.
  • Pite veľa tekutín: voda je ten najdôležitejší a najúčinnejší odhlieňovač. Dostatočný príjem tekutín (čistú vodu môžete striedať aj s bylinkovými čajmi, prírodnými šťavami či vývarom) pomáha hlieny riediť a nádchy sa tak rýchlejšie zbavíme.
  • Aromaterapia: vyskúšali ste už liečivú silu esenciálnych olejov? Pri nádche odporúčame použiť tie protivírusové – eukalyptový, levanduľový alebo tea tree. O liečivom účinku aromaterapie sme už na našom webe písali.

Za normálnych podmienok by sme sa hlienov nemali úplne zbavovať, pretože nás chránia pred infekciou, bez nich by sme zostali vydaní na milosť „votrelcom“. Ak však liečbe trochu pomôžete, určite to ničomu neuškodí. A vďaka nášmu článku už viete, že vreckovku si pozorne prezerať nemusíte!

Autor fota: Pexels.com