Aromaterapia – Ako vám môžu pomôcť vône

Psychická pohoda, Životný štýl
Na vôňu harmančekového čaju, ktorý nám kedysi varila stará mama, sa možno stále pamätáte. Harmanček sa využíval už v antike na zlepšenie imunity či pre jeho protizápalové a protialergické účinky. Jeho silná vôňa aj upokojuje, čo ocenia nielen starí rodičia, ktorí chcú, aby ich vnúčatá čo najskôr zaspali.

Podceňovaný zmysel

Čuch je mocný čarodej, nemusíte byť sommeliér, aby ste podľa vône rozoznali levanduľu a mätu. Človek dokáže rozlíšiť okolo päťtisíc vôní a náš nos hrá nezanedbateľnú úlohu aj pri výbere partnera. V autobuse nás tiež dokáže s istotou upozorniť, že už prišlo leto, aj že v neďalekom pekárstve práve dopiekli koláče a vy ste ešte neraňajkovali.

Práve na náš často podceňovaný čuch aromaterapia cieli. Tento druh alternatívnej medicíny využíva éterické oleje a ďalšie vonné zložky na upokojenie, odbúranie stresu alebo naopak povzbudenie či úľavu pri nádche. Starí Egypťania a Mezopotámci verili, že okrem príjemného pocitu majú tieto prírodné esencie aj terapeutický účinok. Tento efekt ešte nebol dostatočne vedecky dokázaný, ale aromaterapia sa dnes využíva napríklad ako doplnková liečba na navodenie psychickej vyrovnanosti u pacientov s rakovinou.

Cez vreckovku alebo s lampou

Oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín. Z jazmínu či ruže sa využívajú kvety, z mandarínky a bergamotu ovocná šupka a pri rozmaríne či levanduli sa spracuje celá rastlina. Pri niektorých rastlinách sa spracováva kôra (škoricovník), listy (pačuli, citrónová tráva) alebo korene (zázvor, fúzatka).

Aplikácia vôní je veľmi jednoduchá. Esenciu môžete inhalovať priamo z fľaštičky alebo ňou navlhčíte vreckovku a dýchate cez ňu. Ak si nechcete zakrývať tvár a radi by ste prevoňali celý váš domov, môžete využiť odparovač, difuzér či aromalampu. Stačí do hornej mištičky naliať vodu, pridať pár kvapiek éterického oleja a do spodnej časti vložiť zapálenú čajovú sviečku. Plameň sviečky vytvára teplo, vďaka ktorému sa vôňa začne uvoľňovať a vy môžete zhasnúť svetlá a užívať si príjemné prítmie.

Všetko s mierou

Rovnako ako pri iných veciach, ani s aromaterapiou by ste to nemali preháňať. Príliš silné silice môžu spôsobiť nevoľnosť či bolesti hlavy. Pozor by ste si tiež mali dať v tehotenstve, keď sa neodporúča používať rozmarínové, šalviové či cédrové oleje. Výstraha by mala byť uvedená na balení každého oleja.

Nech žije stará mama

Keď si však dáte pozor, môžete sa bez starostí ponoriť do sveta rozmanitých vôní. V posledných rokoch sa aromaterapia dostala na výslnie a vďaka tomu nájdete v špecializovaných obchodoch nepreberné množstvo olejov.

Stane sa vaším favoritom bergamot s jeho drevito-bylinnou vôňou a jemným nádychom citrusového ovocia alebo dáte prednosť veselej a sladko osviežujúcej mandarínke? Pre milovníkov hrejivejších vôní je vhodný korenistý zázvor alebo upokojujúca a jemná levanduľa. A ak si chcete zaspomínať, nechajte sa uniesť harmančekom starej mamy. Stačí len privoňať.