cholerik

Máte doma cholerika? Vyzbrojte sa empatiou a porozumením

Psychická pohoda
Cholerici sú všade okolo nás. Prejavujú sa častými záchvatmi hnevu, reagujú impulzívne a pôsobia ako krikľúni. Nie je ľahké s nimi vychádzať. Ako s takými ľuďmi komunikovať v partnerskom vzťahu alebo v pracovnej oblasti?

Cholerik je jedným zo štyroch typov osobnosti. Pre cholerikov je typická:

  • vzťahovačnosť,
  • útočnosť,
  • tvrdohlavosť,
  • prchkosť,
  • impulzívnosť.

Stoja si však za svojím názorom a môžete sa na nich s čímkoľvek obrátiť. Ak ich miera výbušnosti nenesie známky agresivity alebo domáceho násilia, môžete s nimi prežiť šťastný a spokojný život, musíte sa však naučiť s nimi vychádzať.


Typológia osobnosti:1

Podľa Hippokrata určuje typ temperamentu jedna zo základných telesných tekutín – krv, žlč, hlien a čierna žlč – ktorých pomer určuje spôsob reakcie na okolie. Na základe nich rozlišujeme štyri základné typy.

Cholerik (žlč): Cholerici bývajú tvrdohlaví, neústupní, niekedy až prchkí a často prudko reagujú. Bývajú však ústretoví, energickí a cieľavedomí.

Sangvinik (krv): Sangvinici sú extrovertné priateľské osoby s veselou náladou. Sangvinici bývajú v spoločnosti veľmi obľúbení a sú väčšinou pozitívne naladení. Na druhej strane môžu byť citovo nestáli, nespoľahliví a egoistickí.

Flegmatik (hlien): Títo ľudia bývajú introvertní a veľmi stabilní. Sú obozretní, rozvážni, vyrovnaní a pokojní. Často pôsobia ľahostajne a povrchne, veci prijímajú tak, ako sú, a neradi dávajú najavo svoje emócie.

Melancholik (čierna žlč): Melancholici bývajú citliví, neradi vyhľadávajú spoločnosť, sú vážni a pesimistickí. Všetko hlboko prežívajú. Sú veľmi premýšľaví a môžu pôsobiť odmerane.2


cholerik vlastnosti

Charakteristika cholerika

Základné znaky už sme spomenuli. Ďalšie vlastnosti, ktoré sa u cholerikov často vyskytujú:

  • Rozčúlia sa ľahšie a častejšie ako ostatní.
  • Majú sklony konať impulzívne.
  • Sú netrpezliví.
  • Rozčuľujú ich neschopní alebo pomalí ľudia.
  • Často v duchu plánujú, ako niekomu vynadajú za jeho nedokonalosť.
  • V niektorých situáciách „idú hlavou proti múru“.
  • Mávajú občas chuť niečím alebo do niečoho poriadne tresnúť.
  • Dodržujú mnoho pravidiel, bývajú zásadoví.
  • Presadzujú „svoju“ pravdu.

 Tip pre vás: Zaujíma vás, aký typ osobnosti ste? Urobte si krátky test.

Cholerik vo vzťahu

Život s cholerikom vyžaduje veľkú dávku empatie a porozumenia. V jednom momente je váš partner pohodový človek, o pár minút sa môže zmeniť na nepoznanie. Kričí, nadáva a môže rozbíjať veci. Ak naň začnete kričať, celá situácia sa vyostrí. Psychológovia odporúčajú nechať ho, nech sa vyzúri a neoponovať mu. Pod vplyvom silných emócií totiž nekoná príliš rozumne, oplatí sa preto počkať, kým vychladne.

To však neznamená, že cholerikovi nemôžete vôbec oponovať a musíte robiť všetko podľa neho. Porozprávajte sa s ním však až vtedy, ak vychladne, vtedy môžete na jeho emóciách pracovať. Povahové rysy sú síce z veľkej časti dané, nie sú však nemenné.

Cholerik v práci

Cholerici neznesú, ak sa mýlia a väčšinou musí byť všetko podľa nich. Sú workoholici a majú vysoké pracovné tempo, ktoré očakávajú aj od svojho okolia. Bývajú netrpezliví a s pomalšími ľuďmi horšie vychádzajú. Sedí to na vášho šéfa? Ak už vo firme pracujete dlhšie, pravdepodobne ste sa ani vy nevyhli jeho náladám. Najlepšia rada je nebrať si jeho výbuchy príliš osobne.

Ak sa váš nadriadený inak správa profesionálne, je lepšie jeho návaly hnevu neriešiť. Ak vidíte, že nemá svoj deň, riešenie pracovných problémov odložte na inokedy.

Tri tipy, ako zvládnuť život s cholerikom

1. Zostaňte pokojní
Občas je to ťažké, ale pri hádke s cholerikom je najlepšou obranou zostať pokojný. Nekričte naňho, nič mu nevyčítajte a ak sa to dá, z miestnosti odíďte. Ak budete reagovať útočne, cholerika to ešte viac popudí. To však neznamená, že problémy nemáte riešiť. Porozprávajte sa o nich, keď sa upokojí.

Vedeli ste, že aj Beethoven bol cholerik? Vypočujte si epizódu podcastu Dejiny, ktorý nájdete v podcastových aplikáciách.

2. Nesnažte sa ho prerobiť
Na zvládaní emócií sa dá pracovať, no človeka nikdy kompletne nezmeníte. Povahové črty zostanú rovnaké po celý zvyšok života. Cholerik sa však môže naučiť zvládať svoj hnev, pokojne aj s pomocou psychológa. Ak s návalmi hnevu odmieta čokoľvek robiť, musíte sa rozhodnúť, či vo vzťahu zostanete alebo odídete.

cholerik povaha

3. Buďte empatickí
Cholerici bývajú často v obrovskom strese, pretože všetko prežívajú a veci si berú príliš k srdcu. Nedokážu zvládať svoje emócie, preto je dôležité pristupovať k nim s empatiou a pochopením. Dajte mu najavo, že ho vnímate a ste pripravení mu pomôcť. Ak cholerik bude mať možnosť porozprávať sa o veciach včas, môže sa uňho znížiť aj frekvencia návalov hnevu.

Tip pre vás: Po cholerickom výstupe s vaším partnerom môžete skúsiť všetko prebrať na prechádzke alebo na výlete na bicykli. Čerstvý vzduch a pohyb ho upokoja a vyčistia atmosféru.

Pozor na domáce násilie

Aj keď môže byť vzťah s cholerikom náročný, malo by vám s ním byť celkovo dobre a nikdy by nemalo dôjsť k násiliu. Ak váš partner vami manipuluje, ponižuje vás, kontroluje vám telefón alebo sa občas uchýli aj k fyzickému násiliu, nie je dobré situáciu zľahčovať a ospravedlňovať ho tým, že je cholerik. Ak sa u vás doma niečo také deje, obráťte sa na políciu alebo na linky na pomoc obetiam domáceho násilia.

Zdroje:

1. Temperament, jeho hlavní koncepce. WikiSofia. Dostupné z: https://wikisofia.cz/wiki/Temperament,_jeho_hlavní_koncepce

2. ŘÍČAN, P. Psychologie osobnosti – Obor v pohybu. 6. revidované vydání. Praha: Grada, 2010. 208 s. ISBN 878-80-247-3133-9. Dostupné z: https://books.google.cz/books?id=Ed3aPF1hfZAC&lpg=PA3&hl=cs&pg=PA66#v=onepage&q=cholerik&f=false

 

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne