Alzheimer Café: Miesto, kde sa nemusíte hanbiť opýtať

Psychická pohoda, Život
„Alzheimer Café je kaviareň pre všetkých, ktorých choroba zaujíma. Najmä pre ošetrovateľov a rodinných príslušníkov, ale vítame aj odborníkov, lekárov a samotných pacientov,“ približuje Šárka Kovandová projekt, ktorý vlani priviedla k životu. O čom všetkom sa tí, ktorí prídu, nad kávou rozprávajú?

„Dnešná téma je trochu vážnejšia ako inokedy, volá sa Doma alebo domov? Je to otázka, ku ktorej raz dospejú takmer všetci starajúci sa, ktorí majú doma babičku, strýka alebo iného príbuzného s Alzheimerovou chorobou. Začnú sa pýtať, či to ešte zvládajú doma, alebo je čas umiestniť pacienta do domova,“ opisuje Šárka, riaditeľka nadačného fondu Alzheimer, ťažký rozhodovací moment. „Alzheimer Café je tu práve preto, aby si starajúci sa ľudia uvedomili, že je úplne normálne si túto otázku položiť a nehanbili sa o nej hovoriť a diskutovať,“ dodáva.

Prečítajte si tiež: Dni pamäte pomáhajú odhaliť nielen Alzheimera. Včasná diagnóza je dôležitá.

Epidémia, ktorú ignorujeme
Že je u nás veľa ľudí, ktorí sa práve s týmto nepríjemným rozhodnutím musia v určitom momente popasovať, dokazuje aj smutne vysoké číslo. V Českej republike je okolo 150 000 ľudí diagnostikovaných práve Alzheimerovou chorobou. Na Slovensku je to asi polovica. To znamená, že sa to týka, v širšom zmysle slova, každej tretej rodiny. Teraz už rozumiete, ako veľmi naliehavá téma to je? Aj preto sa inštitúcie, ktoré sa u našich susedov zaoberajú skúmaním a podporou liečby choroby, spojili, aby zaštítili Alzheimer Café. Patrí k nim práve Alzheimer nadačný fond (ANF), ale aj Nadačný fond a Centrum Seňorina. ANF ​​je jedinou inštitúciou v ČR, ktorá cielene podporuje profesionálov, teda súčasné i budúce sestry a lekárov. „Podporiť domovy, nakúpiť postele a potrebné veci je skvelé.

Ale ani to najlepšie vybavenie nepomôže, keď nie je dobrý personál. A to je najväčší prúser, že sa vlastne svojho Alzheimera dožívame.

Pribúdajú pacienti, ale nepribúdajú tí, kto by sa starali. Preto chceme motivovať mladých ľudí, napríklad už na stredných školách, pretože geriatrov je v celej republike asi len 350. V porovnaní napríklad s počtom pediatrov to vôbec nezodpovedá potrebám,“ porovnáva Šárka.

Šárka Kovandová

Geriater nie je nadávka!
Geriatri sú lekári, ktorých náplňou práce či aj života je starostlivosť o starých ľudí. A i relatívne malá znalosť tohto pomenovania svedčí o tom, ako málo pozornosti sa tejto odnoži medicíny venuje. „Veľa ľudí ani nevie, čo geriater je alebo to považujú za nadávku. Aj niektorí lekári si myslia, že takýto človek nič poriadne nevie – a to sú veci, ktoré chceme pomôcť trochu zvrátiť,“ reaguje Šárka na siedmeho hosťa Alzheimer Café, geriatra MUDr. Daniela Hudečka. „Poznám zo svojho okolia prípad babičky, ktorá pôsobila tak, že trpí pokročilou demenciou. Po návšteve geriatra sa ukázalo, že za deň zjedla 22 predpísaných tabletiek a to bolo samozrejme zle! Brala napríklad tabletky ako na zníženie, tak na zvýšenie tlaku. Po tom, čo jej medikáciu upravil, ich berie iba osem a je to oveľa lepšie. A práve toto vie geriater, odborne a vzhľadom na krehkosť organizmu starších ľudí,“ dopĺňa.

Keď už to rodina nezvláda
Vráťme sa k otázke, či doma alebo domov. MUDr. Hudeček vysvetľuje, že najčastejším dôvodom pre presun ľudí s Alzheimerom do domova sú poruchy správania. „Čiastočne je to zvládnuteľné pomocou vzdelávania opatrovateľov v jednaní s chorými. Eventuálne podaním liekov, ale samozrejme nie úplne. Pacienti môžu byť aj agresívni a paranoidní, tiež môžu postupne strácať pohyblivosť alebo trpieť inkontinenciou a to môže byť pre starajúceho naozaj ťažko zvládnuteľné. Zvlášť, ak ide o príbuzných, s ktorými nemali pred nástupom choroby blízky a dobrý vzťah,“ približuje ťažkú ​​situáciu počas prvej polovice stretnutia, ktorá vždy prebieha vo forme odbornej prednášky.

Od začiatku roka 2017 sa v Alzheimer Café stihli prebrať rôzne témy, napríklad ako vôbec spoznať začínajúcich demenciu, čo konkrétne podniknúť, keď je choroba potvrdená, alebo ako predchádzať krízovým situáciám, prípadne ako ich riešiť.

MUDr. Daniel Holeček

Nie ste v tom sami
„Princíp Café vznikol v Holandsku. Niekoľko sme ich tam navštívili a mne sa tam veľmi páčilo, ľudia sa vôbec nehanbili, zdieľali skúsenosti. A človek si potom povie: áno, veď ja v tom nie som sám! Aj u nás to preto funguje tak, že nikde nie je potrebné sa zaregistrovať, hlásiť. Pre nás je to trochu adrenalín v tom, že nevieme, či prídu štyria ľudia alebo 40,“ usmieva sa Šárka. Ak máte priamo v rodine alebo v okolí človeka, ktorý sa s Alzheimerom potýka, príďte sa o chorobe dozvedieť niečo nové v neformálnom a príjemnom prostredí, kde žiadny dotaz nie je tabu. Príďte jednoducho na Café do centra Prahy. Nachádza sa kúsok od autobusovej stanice, na adrese Na Poříčí 36. Stretnutia prebiehajú každý prvý utorok v mesiaci. Na Slovensku zatiaľ žiadne neexistuje, a preto, ak ste dostatočne odvážni, môžete byť v niečom prví!

#Kateřina Linhardtová

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Simona Bagárová: Dobrovoľníctvo je tá najnormálnejšia vec na svete!