Alzheimerova choroba postihuje stále viac ľudí

Psychická pohoda, Život, Životný štýl
Vďaka modernej medicíne sa dožívame stále vyššieho veku. Len u nás na Slovensku sa od 90. rokov predĺžila odhadovaná dĺžka života zo 71 na 76 rokov. Vďačíme za to nielen lekárom, ale aj zdravšiemu životnému štýlu. Stále viac ľudí dbá na to, ako sa stravuje, a mnohí tiež pravidelne cvičia. O škodlivosti fajčenia alebo nadmerného pitia alkoholu vieme svoje. Predlžujúca sa dĺžka života však okrem plniacich sa domovov dôchodcov a väčšej záťaže na dôchodkový systém prináša i ďalšie negatíva. Jedným zo strašiakov, ktorý je diagnostikovaný primárne ľuďom nad 60 rokov, je Alzheimerova choroba.

Alzheimer, ako sa chorobe ľudovo hovorí, je choroba prvýkrát opísaná pred 100 rokmi nemeckým lekárom Aloisom Alzheimerom. Prejavuje sa stratou pamäti a zatiaľ na ňu neexistuje liek. Chorý zabúda slová, má problémy sa vyjadriť a je celkovo zmätený. Trpí často depresiami a môže byť nebezpečný pre seba aj svoje okolie. Postupom času stráca možnosť postarať sa sám o seba a dochádza k celkovému rozpadu osobnosti. V konečnom štádiu je pripútaný na lôžko a odkázaný na nepretržitú starostlivosť lekárov alebo príbuzných.

Raketový nárast
Ochorenie, ktoré je veľkou psychickou záťažou nielen pre chorého, ale aj pre ich rodiny, nemá stále úplne jasnú príčinu. U ľudí, ktorým sa ochorenie objaví pred 60. rokom veku, hrajú úlohu pravdepodobne genetické faktory. Väčšine chorých (asi cez 80 percent) je Alzheimer diagnostikovaný medzi 60. až 70. rokom života. Na vine tu môže byť celkové opotrebovanie organizmu a starnutie tkanív. Podľa analýzy Všeobecnej zdravotnej poisťovne pribudlo za posledné tri roky 22 % chorých.

Náklady spojené s liečbou dosahujú na Slovensku desiatky miliónov eur za rok. Podľa expertov ich bude so starnutím populácie stále pribúdať.

Prečítajte si tiež: RetroBrain: Ako môžu gamesky bojovať s demenciou?

Kdeže som to zaparkoval?
Toto ochorenie prepuká pomaly a plazivo. Mnoho ľudí tak býva diagnostikovaných až keď sa choroba výraznejšie zhorší. Ako ale Alzheimera v rannom štádiu rozpoznať? Jedným z prvých symptómov je zlyhávanie krátkodobej pamäte. Zabúdanie dohodnutých schôdzok, narodenín a podobne môže byť jedným z varovných znakov začínajúcej choroby. Spozornieť by ste mali aj v prípade, že začnete mať z čista jasna problémy s úlohami, ktoré pre vás boli vždy hračka. To sa týka napríklad jednoduchej práci s číslami alebo vypĺňania zloženiek. Môžete sa tiež cítiť zmätení a strácať pojem o čase a priestore. Chorí často zabúdajú, ako sa na určité miesto dostali.

Problémy môžete mať aj v komunikácii a hľadaní správnych slov. S tým bývajú spojené aj zmeny v osobnosti a stále väčšie stránenie sa spoločnosti.

Zhoršuje sa aj úsudok starší ľudia sú náchylnejší k impulzívnym nákupom zbytočností za väčšie sumy peňazí. Pokiaľ na sebe alebo na niekom zo svojho okolia vypozorujete viac uvedených symtómov, mali by ste sa obrátiť na lekára. Pamätajte ale na to, že zabudnúť na výročie alebo stratiť kľúče od auta neznamená automaticky, že trpíte alzheimerom. 

Prevencia: pohyb a krížovky
Postup ochorenia sa dá, aspoň v rannom štádiu, spomaliť. Skvelou prevenciou je zdravý životný štýl. Pravidelný pohyb, a to aj v pokročilejšom veku, znižuje riziko Alzheimera až o 50 %. Ideálne sú napríklad dlhé prechádzky v prírode alebo beh. Medzi ďalšie cesty, ako sa zlyhávaniu pamäte vyhnúť, patrí aj spoločenský život. Ľudia, ktorí sa angažujú ako dobrovoľníci a udržujú pravidelné sociálne kontakty, sú menej ohrození. K tomu, aby ste boli mentálne fit aj v starobe, pomôže aj nové hobby.

Trénovať mozog môžete učením sa cudzieho jazyka, lúštením krížoviek alebo hrou pexesa s vnukmi.

Prispôsobiť by ste mali aj jedálniček. Vyhnúť sa trans mastným kyselinám a naopak konzumovať viac rastlinných olejov. Jedzte tiež viac rýb, ktoré sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny a pôsobia blahodárne na náš nervový systém. Samozrejmosťou je aj dostatočná konzumácia ovocia a zeleniny. Štúdie často odporúčajú stredomorskú kuchyňu, ktorá, okrem vyváženého pomeru živín fungujúcich ako prevencia mnohých ochorení vrátane Alzheimera, aj skvele chutí.

#Radek Mojžíš

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Lieky na riedenie krvi môžu znížiť riziko demencie takmer o polovicu