Domáci maznáčikovia sa od nás môžu nakaziť chorobami. Ktoré sú im hrozbou?

Život, Životný štýl
Nie je nič krajšie ako prísť domov a byť privítaný alebo privítaná svojim zvieracím miláčikom. Poriadne sa pritúliť, nechať si olízať ruky aj tvár a zahádzať si s plyšákom. Čo ale ak ste chorí? Myslíte si, že nehrozí, aby sa od vás pes či mačka nakazili? Hrozí. Nie samozrejme všetkým. Väčšina našich nákaz sa týka výhradne ľudského pokolenia. Existuje však určité percento bacilov, ktoré sa dokážu dostať do tela zvierat a spôsobiť rovnakú paseku, či možno ešte väčšiu. Na aké choroby je potrebné dávať si pozor?

Africký prasací mor, ktorý sa nedávno objavil v Českej republike tesne pri hraniciach so Slovenskom, bol háklivou témou: pripomenul, ako ľahko by mohla vypuknúť epidémia spôsobená prenosom choroby na človeka. Na čo ale často nemyslíme je, že sa môže stať aj presný opak. Človek tiež dokáže niektoré druhy zvierat nakaziť! A to hneď niekoľkými chorobami!

Príušnice
Príušnice patria medzi vysoko infekčné choroby. Stačí len málo a v kolektíve, kde sa prípad príušníc objaví, nastane reťazová reakcia. Choroba je totiž infekčná aj v dobe, keď si jej hostiteľ, väčšinou dieťa, môže myslieť, že ide o obyčajnú chrípku. Lenže akonáhle sa objaví veľká hrča na krku, je zle. A to nie je koniec. Infekčné obdobie trvá aj po spľasnutí slinnej žľazy. A práve v týchto chvíľach sa pre istotu vyvarujte kontaktu so svojimi psíkmi. Aj keď zriedkavo, psy môžu ochorieť potom, čo prídu do styku s nakazenou osobou,píše veterinárka Jennifer Coates na poradenskej stránke petMD.com. Medzi symptómy u psov patrí zvýšená teplota, nechutenstvo a taktiež napuchnuté žľazy. Rovnako ako u človeka neexistuje žiadny liek, ktorý by vírusy dokázal zabiť. Telo sa musí s inváziou vysporiadať samo. To psie aj to ľudské. Kľudový stav, obklady a predpísaná podporná medikácia zaistí pokojnejší priebeh choroby.

Prečítajte si tiež: Zdravotné výhody domácich miláčikov. Pomáhajú pri bolestiach aj depresii.

Tuberkulóza
Tuberkulóza patrí skôr k chorobám minulého storočia, teda minimálne čo sa týka Európy. Napriek tomu sa z času na čas niekde vynorí a zákerne zaútočí. No nielen na ľudí. Baktérie Mycobacterium tuberculosis a Mycobacterium bovis, ktoré spôsobujú ochorenie tuberkulózou, napadajú aj psy a mačky. Človeka ohrozuje predovšetkým prvá spomínaná baktéria. Druhá sa spája s ochorením hovädzieho dobytka. Náchylnosť miláčikov je však rôzna. Mačka má väčšiu odolnosť voči tzv. ľudskej tuberkulóze, takže nakazenie takmer nehrozí. Zato dokáže chytiť dobytčiu tuberkulózu konzumáciou napadnutého mäsa. Ohrozí chorá Micka človeka? V zriedkavých prípadoch áno.

Aj keď sa v medicíne dlho hovorilo o transfere baktérií z mačiek na nás, prvý potvrdený prípad prišiel až z Anglicka v roku 2014. Psy sú na tom horšie.

Dokážu sa nakaziť obidvoma variantami TBC, teda aj tou od človeka. Vo chvíli, keď sa pes väčšinu času pohybuje v infekčnom prostredí, hrozí ochorenie. Akonáhle dôjde k uchyteniu bacilov, prichádzajú podobné symptómy ako u ľudí. Horúčka, výrazný úbytok váhy a ťažký kašeľ. Keďže zaznamenaných prípadov nie je veľa, nebolo možné dôkladne preskúmať spôsoby liečby. Možno iba skrátiť utrpenie: injekciou, ktorá maznáčika navždy uspí.

Rovnako ako u ľudí, najviac ohrozené sú mláďatá a seniori.

MRSA
Meticilín-rezistentný zlatý stafylokok. Ide o jazykolam? Nie. Reč je o kmeňoch baktérie Staphylococcus aureus, ktoré odolajú niektorým antibiotikám, hlavne meticilínu. Čo taká potvora dokáže? Dostáva sa do tela cez poškodené tkanivo. Povrchovo spôsobuje ťažko zastaviteľné hnisanie rany, abscesy a teploty. Akonáhle prenikne hlbšie do organizmu, nastáva vážny problém. V tele sa spustí séria ťažkých zápalov. V niektorých prípadoch dochádza aj k sepse otrave krvi. Pri hospitalizácii sa nakazený oddeľuje od ostatných, aby vzácna odolná baktéria nepreskočila aj na ostatných pacientov. A či preskočí na miláčikov? Preskočí, ale dospelému zdravému jedincovi sa nič nestane, a to aj keď dôjde k napadnutiu rany. Telo psov a mačiek sa vie s bacilom vysporiadať oveľa lepšie, pretože ten je „šitý“ na mieru človeka. Ale k prenosu dochádza. A dokáže zabiť. Mačiatka a šteniatka, ktoré ešte nemajú plne rozvinutý imunitný systém, či staré choré psy a mačky, ktorým imunita už vypovedá službu.

Salmonela
Zlozvyky nám často dokážu pekne zavariť. A u psov a mačiek tomu nie je vôbec inak. Ak vaši miláčikovia milujú záchodovú misu a radi sa z nej napájajú, môžu na to kľudne doplatiť. Predovšetkým v situácii, keď sa v domácnosti vyskytuje niekto so salmonelózou. Ako u iných chorôb platí aj tu, že prenos nie je príliš obvyklý, ale rozhodne nie je nemožný. V prípade nákazy čaká plávajúcu podlahu a koberce pohroma. So salmonelózou býva aj pre človeka ťažké dobiehať na záchod, nieto aby pes vydržal, kým sa vráti jeho pán z práce.

Zabrániť takémuto maléru je jednoduché. Dôkladné umývanie rúk a zatvorené dvere na záchod. Rovnaké pravidlá platia aj v prípade črevných chrípok.

Dermatofytóza
Najčastejšou chorobou, ktorá sa prenáša z človeka na zviera a naopak, je dermatofytóza. Tú spôsobuje hneď niekoľko druhov plesní, ktorým sa darí na akejkoľvek pokožke. Na nej potom mikroskopické huby vytvárajú nepríjemnú vyrážku, začervenanie a pľuzgieriky v tvare kruhu. Preto sa veľakrát stretneme s názvom ringworm. Pokiaľ sa vyskytne pleseň napríklad na hlave v oblasti vlasov, v zasiahnutej časti vypadajú. Rovnako tak aj psom a mačkám. Nejde o žiadnu vážnu zdravotnú komplikáciu ako u predošlých chorôb, ale napriek tomu sa dokáže stať veľmi nepríjemnou. Pri podozrení je ihneď nutné izolovať zaplesnivené miesto, aby sa o neho maznáčik alebo ktokoľvek iný neobtrel. Potom už stačí len navštíviť doktora a dbať na ďalšie pokyny. Často zachráni situáciu správne zvolený krém proti plesniam. U psov a mačiek sa potom môžu preventívne podávať aj protiplesňové tablety, aby sa v domácnosti nevytvoril začarovaný hubovitý kruh.

#Jan Uhlík

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Môže ma moja mačka zabiť? Najnovšie výskumy Jaroslava Flegra o toxoplazmóze