Tím francúzskych vedcov z univerzity v Rennes dosť možno objavil prekvapivú príčinu tejto rozšírenej poruchy čítania, písania a vyslovovania. Je ukrytá v miniatúrnych bunkách v ľudskom oku. Ak sa teória potvrdí, možno budeme schopní dyslexiu diagnostikovať jednoduchým vyšetrením očí. Doteraz totiž všetci predpokladali, že na vine je zlá komunikácia mozgových hemisfér. Ako sa však zdá, všetko komplikuje už samotný zrak.
Ste pravák, alebo ľavák?
Možno už ste o tom počuli, ale s očami je to podobne ako s rukami – niekto má zručnejšiu pravú a niekto ľavú. A aj u očí je úplná väčšina ľudí pravákov. Dominantné oko má viac nervových spojení s mozgom než slabšie oko. Naše oko utvára obraz okrem iného pomocou svetlocitlivých buniek (tyčiniek a čapíkov). Čapíky nám umožňujú vidieť červenú, zelenú a modrú farbu. Väčšina čapíkov sa nachádza na malom mieste v strede sietnice, známej tiež ako fovea. A práve okolo tohoto miesta (tzv. Maxwellovej škvrny) sa točí celý objav.
U bezproblémových čitateľov je škvrna v dominantnom oku guľatá a v druhom má nepravidelný tvar. U dyslektikov je v oboch očiach rovnaká. Práve chýbajúca asymetria by mohla byť kľúčom k otázke problémov s čítaním.
Prečítajte si tiež: Trápia vás nočné mory? Nebojte sa, vymazávanie zlých spomienok sa blíži
Nesúmernosť je dobro
Identické usporiadanie v oboch očiach vedie k zmäteniu mozgu a problémom s čítaním a hláskovaním. Pri. dyslektikoch totiž dochádza k tzv. zrkadlovým omylom počas čítania, kedy sa im pletú písmená b a d. Keďže sú ich oči takmer ekvivalentné, musí sa mozog postupne spoliehať na dve mierne odlišné verzie snímaného obrazu. Mozog zdravého človeka dokáže tieto chytáky odhaliť lepšie. Práve asymetria v očiach zdravých ľudí umožňuje signálom z jedného oka prekryť signály z druhého a vytvoriť tým jednotný obraz v mozgu.
Tak si na to posvietime
Lekári aktuálne testujú na dyslektikoch metódu, ako ich mozog oklamať a umožniť im ľahšie čítanie. Skúšajú to, verte či nie, pomocou lampičky. LED lampou preblikujú do jedného oka takou rýchlosťou, až oko prestáva vnímať, že vôbec svieti. Tým vlastne vymažú z jedného oka obraz, ktorý mozog predtým miatol.
Hoci vám to môže pripadať ako dosť šialená a nepríjemná záležitosť, testovaná skupina naozaj zaznamenala významný rozdiel a čítalo sa im oveľa lepšie.
Začali svetlo dokonca nazývať “magická lampa”. Sú, ale samozrejme, potrebné ďalšie testy na potvrdenie funkčnosti tejto techniky.
Som “dys” a som na to pyšný!
O problémoch s písmenkami vie svoje aj úspešný britský kuchár Jamie Oliver, ktorý svoju poruchu ale považuje za šťastie. Tvrdí, že jeho stav mu pomáha pozerať sa na veci iným pohľadom a dokáže lepšie riešiť problémy. Za pravdu mu dávajú aj prieskumy, podľa ktorých majú dyslektici skutočne znateľne lepšie priestorové vnímanie a sú schopní vidieť veci v širšom meradle.
Navyše, dyslektické deti sa neboja riskovať a skúšať nové veci (pretože sú zvyknuté, že sa od nich očakáva zlyhanie). Že určite nejde o diagnózu, ktorá by predurčovala k profesným neúspechom, by mohli potvrdiť i napríklad Albert Einstein, Pablo Picasso alebo Leonardo da Vinci. Aké to asi je, čítať ako dyslektik, si môžete vyskúšať na tomto simulátore.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Môže vám nočný režim na iPhone pomôcť k lepšiemu spánku?