AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Môže vám nočný režim na iPhone pomôcť k lepšiemu spánku?

Asi tušíte, že tráviť večery pozeraním na displej telefónu nie je úplne najlepší nápad. Smartphony totiž svietia jasným modrým svetlom. Vďaka tomu na nich vidíte správy, videá i obrázky mačiek ostro i za najslnečnejšieho dňa. V noci to ale predstavuje problém.

Telefóny žiaria tak jasne, že sa s tým mozog len veľmi ťažko vyrovnáva. V dobrej viere, že stále svieti slnko, totiž prestane produkovať hormón melatonín, ktorý vzbudzuje pocit ospalosti. Svetlo telefónu tak triešti spánkový režim a zásadne zhoršuje nielen schopnosť zaspať, ale tiež spať bez prebudenia. To všetko so sebou nesie závažné zdravotné riziká.

Ako si zapnúť noc?
Ak vlastníte iPhone, a nemôžete teda použiť aplikáciu f.lux, nemali ste možnosť modré svetlo na svojom telefóne regulovať. Verzia iOS 9.3 v tomto ohľade inovovala. Pridala funkciu nočného režimu, ktorý sa zapína každý večer vo vami nastavenom čase. Keď sa spustí, automaticky reguluje displej, ktorý potom používa menej modrej, a má tak všeobecne teplejšie svetlo.

Prečítajte si tiež: Spánková paralýza: Nočná mora, ktorá vás má v hrsti

Riešenie alebo ústupok?
Dôvody, prečo sa vyhnúť modrému svetlu, sú snáď už zrejmé. Nie je ale isté, že len zmena farebnej schémy pomôže. Americké Národné centrum biotechnológie spravilo výskum, ktorý dokázal, že zmena farby svetla skutočne spánku pomáha, ale možno nie dosť. I keď z osobných skúseností rozhodne potvrdzujeme, že mať menej boľavé oči je príjemné.

David Smith z Tech Insiderov tieto pocity zdieľa, dokonca vyhlásil, že nočný režim je jeho obľúbenou funkciou iPhonu.


Keď sa menia režimy
Rozhodne sa ale nejedná o komplexné riešenie problému. Raj Dasgupta, jeden z popredných amerických hypnológov, serveru Business Insider v rozhovore povedal, že svetlo je len jedným z faktorov, ktoré spánok ovplyvňujú. Akákoľvek práca so smartphonom tiež nevyhnutne stimuluje našu myseľ a udržuje nás tak hore – zvlášť keď prechádzame sociálne siete alebo čítame správy. Všetci poznáme ten náhly tŕň paniky, keď nám na telefóne vyskočí nový e-mail. S tým zmena farby svetla samozrejme nepomôže. Nočný režim je rozhodne vítanou novinkou, ale stále rozhodne viac odporúčame pred spaním telefón odkladať, alebo ho aspoň spolu s nočným režimom hodiť i do režimu lietadlo.

#RobinHendrych

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Problémy so spánkom sú s psychickým zdravím spojené viac, než si myslíte

Postarajte sa o svoju rodinu, pokiaľ môžete.

Život vám môže skomplikovať nielen úraz, ale aj dlhšia choroba. Aj keď si myslíte, že ste ako rybička. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)