Medzi negatívne dopady nadmernej konzumácie soli patrí najmä vysoký krvný tlak. Ten poškodzuje vnútorné orgány a vystavuje nás riziku mŕtvice. S veľkým množstvom soli dostávajú zabrať aj obličky, u ktorých hrozí ukladanie obličkových kameňov a telo takto navyše zadržiava vodu. A príliš veľa soli súvisí aj so vznikom kardiovaskulárnych chorôb.
Soľ vs. mozog
Podľa aktuálnej štúdie má soľ aj ďalšie negatívne dopady na naše zdravie. Ako ukázali pokusy na myšiach, jej veľké množstvo ovplyvňuje kognitívne funkcie a poškodzuje mozog. Vedci každý deň podávali testovaným zvieratám stravu, ktorá obsahovala veľa soli. Úlohou myší potom bolo prebehnuť labyrintom až na koniec, kde na nich čakala odmena. S postupom času sa ich výkon zhoršoval. Mozgy myší sa vďaka veľkým dávkam soli nedostatočne prekrvovali a úbohé hlodavce sa postupne premenili v úbohé nereagujúce apatické stvorenia.
Prečítajte si tiež: 10 pádnych dôvodov, prečo by ste si už nikdy nemali dať “rýchle jedlo”
Cesta späť existuje
V krvi myší výskumníci zistili tiež zvýšenú koncentráciu hormónov, ktoré negatívne ovplyvňujú fungovanie mozgu. Po skoro troch mesiacoch experimentu trpeli myši demenciou a nezvládali napríklad stavbu hniezda. Čo je horšie, experti veria, že soľ pôsobí rovnako aj na ľudský mozog.
Dobrou správou, ktorá z experimentu vyplynula, je zistenie, že zmeny vo fungovaní mozgu nie sú nezvratné. Keď začali otupeným myšiam podávať normálnu stravu, ich stav sa zlepšil.
Ako oklamať bunky
Aby nás nestretol rovnaký osud ako testované myši, musíme zmeniť jedálniček a vynechať – alebo aspoň obmedziť – nezdravé jedlá z rýchleho občerstvenia. Závislosti na soli je totiž ťažké sa zbaviť. Chuťové bunky si rýchlo zvyknú na výraznú slanú chuť a začnú ju vyžadovať stále. Existujú však triky, ako ich oklamať: pomôžu vám napríklad slnečnicové semienka alebo nesolené orechy.
Hurá do kuchyne!
Na zníženie množstva soli, ktoré za deň prijmeme, si stačí vziať k srdcu zopár jednoduchých rád. Kľúčom k lepšiemu stravovaniu sú čerstvé potraviny. Denne konzumujte ovocie a zeleninu, ktorá okrem vitamínov a minerálov obsahuje aj dôležitú vlákninu.
S ovocím trošku opatrnejšie, pretože to môže obsahovať i veľké množstvo cukru.
Namiesto stravovania sa v reštauráciách a bufetoch dávajte prednosť jedlu, ktoré si sami uvaríte. Nielenže ušetríte, ale budete mať aj väčšiu kontrolu nad množstvom soli v pokrmoch. Lepšie tiež odhadnete veľkosť porcie – tá býva napríklad vo fast foodoch a reštauráciách často príliš veľká. Naučte sa pri nákupoch čítať obaly výrobkov, na ktorých musí byť zo zákona uvedené množstvo soli. Vždy si tak môžete zvoliť zdravšiu alternatívu. Ak si myslíte, že sa nezaobídete bez zemiakových lupienkov alebo slaných tyčiniek, urobte si ich domácu, menej slanú variantu. Keď vydržíte, tak vám okrem mozgu nakoniec poďakuje aj celé telo.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Potraviny pre náš mozog. Čo jesť, aby nám to správne myslelo?