Vylepšite životosprávu a schudnite bez extrémov a hladovania!

Rozhovory
S Andreou Jakešovou z organizácie NE HLADU sme sa rozprávali o tom, ako udržateľne schudnúť a netrpieť pri tom. Hlavný recept znie: pomaly a bez výčitiek, pokiaľ sa nám niečo hneď nepodarí. Andrea opisuje „láskavý dlhodobý proces“, ktorý sa v praxi osvedčil. Rozumie tomu, že u niekoho je jedlo skrátka spojené s takými emóciami, že držať si váhu je pre neho oveľa ťažšie ako pre iných. Prečo je dobré ísť hneď za nutričným terapeutom, nie k výživovému poradcovi? A ako prebieha premena v NE HLADE? Počúvajte v podcaste Lepší život.
Vypočuť:
Spotify Apple Google

Andrea Jakešová v 11 rokoch nastúpila na tanečné konzervatórium, kde vysoké nároky odštartovali jej boj s mentálnou anorexiou. Po šiestich rokoch sa jej podarilo úspešne vyliečiť. Jej záujem o výživu a zdravú životosprávu však zostal. Vyštudovala odbor nutričný terapeut a nutričný špecialista na 1. lekárskej fakulte UK a spolu s Veronikou Pourovou založili projekt Ne hladu. Celý tím spája vysokoškolské vzdelanie v odbore nutričnej terapie na lekárskych fakultách a vášeň pre boj s výživovými mýtmi. V súčasnosti prevádzkujú poradne v Prahe, Brne alebo Pardubiciach a online sa snažia šíriť informácie o výžive prostredníctvom sociálnych sietí, webinárov, podcastu a dvoch kníh s názvami O výžive a Vyvážene. 

Veľa tuku, málo vlákniny

Presne tak by sa dali stručne zhrnúť najväčšie nešváry nášho stravovania. Nedostatok vlákniny sa vyskytuje vo veľkej časti českých jedálnych lístkov. Pritom dodržať odporúčané množstvo nie je nič zložité. „Stačili by dva kusy ovocia a 300 g zeleniny, pokojne tepelne upravenej, denne. Skvelým zdrojom sú ale hlavne strukoviny a celozrnné výrobky, ktorých stále jeme málo,“ vysvetľuje Andrea. Vláknina spolu s dostatočným pitným režimom okrem iného tiež zaistí väčší pocit sýtosti. Ďalším veľkým mínusom nášho stravovania je alkohol, v ktorého spotrebe sa stále umiestňujeme na popredných priečkach.  

Kto si počká, ten sa dočká

„Rozumiem túžbe vyriešiť chudnutie rýchlo. Rýchle chudnutie ale bohužiaľ z dlhodobého hľadiska nefunguje. Na ples alebo svadbu si radšej kúpte niečo nové na seba, čo vám bude padnúť, než aby ste skúšali nejaké radikálne metódy, ako rýchlo schudnúť,“ radí Andrea. Tuk ide dole iba obmedzenou rýchlosťou. Pokiaľ váha klesá rýchlo, tak chudnete svaly a vodu, čo nie je žiaduce, či sa chcete vyvarovať jojo efektu. „Nudne pomalé zmeny sú naopak tie, z ktorých potom môže mať človek trvalú radosť.“ 

„Začínajte pomaly, nesnažte sa o náhle zmeny. Nebuďte na seba nahnevaní, keď sa chvíľkovo odkloníte od svojho plánu, jednoducho pokračujte ďalej a nevzdávajte sa.“ Tak znie rady Andrey Jakešovej ohľadom úprav jedálnička. „Zmena návykov nemusí znamenať prísne zákazy a stres, ale mala by byť udržateľná. A nemali by sme mať pocit, že nám je niečo odopierané.“ 

Vypočujte si aj ďalšie rady v podcaste Lepší život, ktorý je dostupný vo všetkých podcastových aplikáciách.