virtuálna nevera

Virtuálna nevera: Nevinná zábava alebo dôvod na skončenie vzťahu?

Psychická pohoda, Život, Životný štýl
Nevera vo vzťahu môže mať mnoho podôb a jednou z nich je aj virtuálna nevera, inými slovami, nevera cez internet alebo kybernevera. Je to len nezáväzný flirt alebo naozaj dôvod na ukončenie vzťahu?

Neveru by sme mohli definovať ako milostný či sexuálny pomer mimo dlhodobého vzťahu, s ktorým váš partner nesúhlasí alebo o ňom nevie. S rozvojom moderných technológií sa nevera premietla aj do internetového prostredia, kde môže mať podobu flirtovania, písania erotických správ či zdieľania intímnych fotografií bez fyzického kontaktu.

Virtuálna nevera

Vzťahy môžu mať mnoho podôb. Je dôležité zdôrazniť, že za neveru označujeme to, čo sa deje bez vedomia a bez súhlasu primárneho partnera. Internetovú neveru je preto veľmi ťažké definovať – každý z nás má hranice inde.

Často môže ísť o posielanie správ so sexuálnym obsahom alebo o aktivity v zoznamovacích aplikáciách. Virtuálna nevera však nemusí mať vždy erotický podtext, môže ísť o zdieľanie každodenných zážitkov s inou osobou a nadviazanie citového vzťahu na úkor trávenia času s primárnym partnerom.


Slovníček pojmov1:

Sexting: Zdieľanie materiálov so sexuálnym alebo erotickým obsahom (správ, fotiek, videí).
Kybersex: Rôzne formy sexuálneho prejavu prostredníctvom internetu alebo virtuálnej reality.
Kyberflirt: Flirtovanie prostredníctvom internetu, ktorého cieľom je nájsť nového partnera. Môže k nemu dochádzať len tak pre zábavu, rozptýlenie či na zvýšenie sebavedomia.
Cyber-affair: Online aférka, nadviazanie intímneho vzťahu cez internet. Vytvára sa silné emocionálne puto. Aktéri svojmu virtuálnemu vzťahu často venujú viac času ako tomu reálnemu.


Skrývanie telefónu, zmena správania

Že sa niečo deje, môžeme dlho prehliadať. Ak však máme podozrenie, najjednoduchšie je rovno sa opýtať: „Deje sa niečo? Máš starosti? Zmenilo sa niečo v našom vzťahu?“ No ak už k nevere dochádza, komunikácia je už problematickejšia, partner bude zatĺkať. Takže ako sa dá na virtuálnu neveru prísť?

1. Skrýva pred vami telefón. Keď sa šiel predtým sprchovať, nechával telefón na nočnom stolíku, teraz ho však nosí všade so sebou. Žeby pred vami niečo skrýval?

2. Všetko má zaheslované. Kedysi ste mohli otvoriť partnerov počítač a prečítať si správy, ale keď ste to skúsili naposledy, počítač žiadal heslo? Vaša polovička má na zmenu asi nejaký dôvod.

3. Je permanentne online. Je váš partner stále s niekým v kontakte, telefonuje alebo mu lietajú prsty po klávesnici a pritom sa usmieva? Pracovné maily to asi nebudú...

4. Zrazu sa správa inak. Odrazu je mimoriadne milý a pozorný, alebo naopak, duchom je inde a vy ste preňho vzduch? Zmena správania samozrejme nemusí automaticky znamenať virtuálnu neveru, dôvodom môže byť čokoľvek.

5. Strata sexuálneho záujmu: Predtým ste boli jedno telo, jedna duša, ale teraz už o intímnosti s vami nestojí? Možno si plní svoje sexuálne fantázie inde.


Kde sa berie túžba nadväzovať virtuálne vzťahy? Odpoveďou sú tri A1:

- anonymity (anonymita)
- accessibility (prístupnosť)
- availability (dostupnosť)

Anonymné prostredie internetu je ľahko prístupné, a tak môžeme mať pocit, že sa o tom nikto nemôže dozvedieť a že nerobíme nič zlé, pretože to nie je skutočné.


nevera cez internet

Dôsledky virtuálnej nevery

Je pravdepodobné, že skôr či neskôr sa váš partner alebo partnerka o nevere dozvie. Hoci sme každý iný a reagujeme rôzne, je jasné, že odhalenie nebude bez následkov. V lepšom prípade sa o záležitosti porozprávate a nájdete nejaké riešenie, v horšom môže dôjsť k úplnej strate dôvery a rozpadu vzťahu.

Nevera vždy zasiahne dôveru a intímny život oboch partnerov. Podvádzaná osoba bude cítiť bolesť, hnev, rozpaky či poníženie. Pridružiť sa môžu aj fyzické problémy ako bolesti brucha, problémy so spánkom, migréna alebo nechutenstvo. Nevera má veľký vplyv aj na spoločné deti, pretože aj tie vytušia, že medzi rodičmi niečo škrípe.

Tip: Chcete sa o téme dozvedieť viac? Odporúčame konkrétne diely podcastov Bez ostychu, U kulatého stolu alebo Vyhonit ďábla.

U mužov a žien sa reakcie na odhalenú neveru môžu líšiť. Kým u mužov prevláda zlosť, agresivita a pocit raneného ega, ženy môžu mať krízu identity či depresiu. Majú tiež tendenciu namiesto partnera za situáciu obviňovať milenca či milenku.2 Ak neviete, ako situáciu virtuálnej nevery riešiť, vyhľadajte párového psychológa či terapeuta.

Otvorene sa porozprávajte

Recept, ako sa vyhnúť nevere, neexistuje. Dôležitá je komunikácia. Rozprávajte sa o svojich pocitoch, túžbach aj problémoch. Len tak sa váš partner dozvie, čo potrebujete, ako sa cítite a čo pre vás môže urobiť a ani jeden z vás nebude hľadať svoje šťastie inde.

Zdroje:

1. ONLINE NEVERA: Nový fenomén našej digitálnej doby. Mojra. Dostupné z: https://blog.mojra.cz/clanek/online-nevera-novy-fenomen-nasi-digitalni-doby

2. NOVOTNÁ, Klára. Online nevera. Olomouc, 2019. Magisterská diplomová práca. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, Katedra psychológie. Vedúci práce PfDr. Jan Šmahaj, Ph.D. Dostupné z: https://theses.cz/id/u0tih7/Klra_Novotn_-_Online_nevra_bez_kly_DAS.pdf

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne