Viete si sadnúť a vstať bez opory? Skúste si test “dlhovekosti”!

Pohyb
„Sitting-Rising“ test vám v minúte odpovie, ako sú na tom vaše fyzické schopnosti (a možno aj koľko rokov sa dožijete :-)). Ste pohybovo nezávislí a sebestační? Vyskúšajte toto lákavé a bleskové cvičenie.

Keď pojem „sitting-rising“ zadáte do slovníka, preloží ho ako „sediaci-vstávajúci“. A presne tak tento test funguje: zo stoja si sadnúť na zem a opäť sa postaviť, a to ideálne bez akejkoľvek pomoci. Tento spôsob testovania prvýkrát predstavil v 90. rokoch brazílsky športový lekár Claudio Gil Araújo. Podľa neho je možné v priebehu niekoľkých minút orientačne predpovedať dĺžku života testovaného. Skutočnosť je však taká, že doposiaľ neexistuje dostatok vedeckých dôkazov, že by „Sitting-Rising“ test fungoval ako spoľahlivý kalkulátor dĺžky života. Nepochybne platí, že naša sila, flexibilita a telesná konštitúcia má vplyv na naše celkové zdravie aj schopnosť ho chrániť v nečakaných situáciách: 

„Podobné testy sú veľmi praktické na domáce použitie. Sú zábavné, nepotrebujete na to špeciálne prístroje a určite majú svoj zmysel. V minúte napovie, ako je na tom naša motorika z hľadiska sily, ohybnosti, koordinácie aj rovnováhy. Schopnosť kontrolovane dosadnúť na zem a vstať úzko súvisí s nižším rizikom pádu a ako sme schopní sa prípadne s ním  vyrovnať. Ak vďaka testu zistíte ťažkosti, odporúča sa konzultácia s odborníkom,“ hovorí fyzioterapeutka Lucie Dlasková. 

Uvoľnite sa a s chuťou do toho!

  • Postavte sa chodidlami na šírku bokov, prekrížte si nohy a pomaly si sadnite na zem podľa možnosti bez opory. 
  • Skúste sa dostať naspäť do stoja stále s prekríženými nohami a bez opory.

Pokiaľ test skúšate v kolektíve a radi by ste porovnali svoje výsledky, každý začína s 10 bodmi. Za každú oporu (pažu, koleno či pomocnú ruku inej osoby) si odčítate 1 bod, rovnako aj za stratu rovnováhy. Ak pri vstávaní použijete napríklad obe paže a koleno a k tomu ešte zabalansujete, odčítate si 4 body.

Zvládli ste test bez väčších problémov? Gratulujeme!

Krátke video ukazuje, ako test vyzerá bez opory a s oporou.

V jednej z našich ďalších videolekcií zistíte, ako byť rýchly ako šelma. 

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne