Štyri poschodia otestujú vaše srdce

Životný štýl
Ak dokážete vyjsť šesťdesiat schodov do jednej minúty, podľa Európskej kardiologickej spoločnosti je vaše srdce v poriadku. Neváhajte a vyskúšajte to. Ide o jednoduchú skúšku, ktorá otestuje zdravie vášho kardiovaskulárneho systému a napovie, akú máte kondičku.

Šesťdesiat schodov mávajú štyri poschodia typického paneláka – stačí otvoriť vchodové dvere, ignorovať výťah, natiahnuť stopky a vykročiť. 

Podľa štúdie, ktorá bola prezentovaná v decembri minulého roka na vedeckom kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti, u ľudí, ktorí zvládli vyjsť šesťdesiat schodov do šesťdesiatich sekúnd, je pravdepodobnosť ischemickej choroby srdca nízka. Naopak u 58 % testovaných, ktorým výstup trval dlhšie ako minútu a pol, laboratórne vyšetrenia odhalili abnormálnu funkciu srdca. 

Vedúci výskumu, doktor Jesús Peteiro, kardiológ zo španielskej univerzitnej nemocnice A Coruña, preto považuje test chôdze po schodoch za veľmi efektívnu metódu, ako si rýchlo overiť stav osrdia. Podľa neho môže ľahko a účinne pomôcť lekárom pri posielaní pacientov na podrobnejšie vyšetrenie.

Posilňovňa pre srdce

Chôdza po schodoch má viacero pozitív (samozrejme iba v prípade, že pri nej nespadneme). Nielenže nás otestuje, ale zlepší aj našu kondíciu. Posilníme vďaka nej nielen kardiovaskulárny systém, ale aj zadnú stranu nôh – lýtka, hamstringy a zadok. 

Pri zdolávaní schodov telo potrebuje viac krvi a kyslíka, ako keď sa vyvezieme výťahom, musí preto zvýšiť svoj výkon. Postupne nám tak zosilnejú svaly aj pľúca a stúpa VO2 max – množstvo kyslíka, ktoré môžeme využiť.

Preto chodievajte po schodoch vždy, keď máte príležitosť. Je to jedna z najlepších foriem každodennej fitness aktivity. 

Zacvičte si s nami

Máte chuť na ďalšie cviky, ktoré zvládnete v pohode doma a za ktoré vám vaše srdce poďakuje? Vyskúšajte jeden z kardiotréningov Gymbee: napríklad výpady pre pevnejší stred tela alebo dynamický tréning, ktorý vás premení na divú šelmu.

Zopakujte ich párkrát týždenne v priebehu dvoch mesiacov a potom si schodový test dajte znova. Stopky by vám mali ukázať, že začínate byť v kondícii.