Šesťdesiat schodov mávajú štyri poschodia typického paneláka – stačí otvoriť vchodové dvere, ignorovať výťah, natiahnuť stopky a vykročiť.
Podľa štúdie, ktorá bola prezentovaná v decembri minulého roka na vedeckom kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti, u ľudí, ktorí zvládli vyjsť šesťdesiat schodov do šesťdesiatich sekúnd, je pravdepodobnosť ischemickej choroby srdca nízka. Naopak u 58 % testovaných, ktorým výstup trval dlhšie ako minútu a pol, laboratórne vyšetrenia odhalili abnormálnu funkciu srdca.
Vedúci výskumu, doktor Jesús Peteiro, kardiológ zo španielskej univerzitnej nemocnice A Coruña, preto považuje test chôdze po schodoch za veľmi efektívnu metódu, ako si rýchlo overiť stav osrdia. Podľa neho môže ľahko a účinne pomôcť lekárom pri posielaní pacientov na podrobnejšie vyšetrenie.
Posilňovňa pre srdce
Chôdza po schodoch má viacero pozitív (samozrejme iba v prípade, že pri nej nespadneme). Nielenže nás otestuje, ale zlepší aj našu kondíciu. Posilníme vďaka nej nielen kardiovaskulárny systém, ale aj zadnú stranu nôh – lýtka, hamstringy a zadok.
Pri zdolávaní schodov telo potrebuje viac krvi a kyslíka, ako keď sa vyvezieme výťahom, musí preto zvýšiť svoj výkon. Postupne nám tak zosilnejú svaly aj pľúca a stúpa VO2 max – množstvo kyslíka, ktoré môžeme využiť.
Preto chodievajte po schodoch vždy, keď máte príležitosť. Je to jedna z najlepších foriem každodennej fitness aktivity.
Zacvičte si s nami
Máte chuť na ďalšie cviky, ktoré zvládnete v pohode doma a za ktoré vám vaše srdce poďakuje? Vyskúšajte jeden z kardiotréningov Gymbee: napríklad výpady pre pevnejší stred tela alebo dynamický tréning, ktorý vás premení na divú šelmu.
Zopakujte ich párkrát týždenne v priebehu dvoch mesiacov a potom si schodový test dajte znova. Stopky by vám mali ukázať, že začínate byť v kondícii.