Starnutie je smrteľné. Zatiaľ. Budeme žiť večne?

Budúcnosť
Joon Yun nechce umrieť. Američan kórejského pôvodu, fyzik a vynálezca už presiahol päťdesiatku. A teda aj v tom lepšom prípade má polovicu života za sebou. Takže sa rozhodol, že je na čase skoncovať s umieraním.

V roku 2014 podnikateľ Joon Yun založil nadáciu súťažiacu s časom a vyhlásil odmenu 1 milión amerických dolárov pre ten tím, ktorý dokáže zmierniť starnutie. Napríklad predĺžením života cicavca o 50 %. Nie je to nemožné. Napríklad keď myšiam budete podávať inzulín, budú žiť oveľa dlhšie.

V 14. storočí u nás bola priemerná dĺžka života len 25 až 30 rokov. V 18. storočí sa zdvihla na 40-45 rokov, počas svetových vojen na 59-64 rokov, po roku 1989 na 72-79 rokov. Žijeme dlhšie: primárne vďaka tomu, že ľudstvo je schopné vyliečiť celý rad chorôb, ktoré by predtým boli smrteľné.

Prečítajte si tiež: Nepoužívať na ľuďoch. Kráľ biohackingu si sám upravuje baktérie aj DNA

Hackneme starnutie
Yun sa stavia proti aktuálnemu medicínskemu systému, ktorý má vo zvyku riešiť následky, nie príčiny. Napríklad keď nás bolí hlava, vezmeme si prášok namiesto toho, aby sme si uvedomili, že sme príliš často v strese a málo spíme. Veď preto máme migrény. Nevníma tiež starnutie ako dôsledok chorôb, ale ako chorobu samu o sebe. „V podstate som sa stavil, že starnutie je kód. A ak je starnutie kód, môžeme ho prelomiť a hacknúť,“ povedal Yun.

Hackovanie bolo síce zatiaľ neúspešné, ale určité výsledky sa už dostavujú.

Schopnosť rovnováhy
Vedci zistili, že príroda dáva prednosť organizmom, ktoré sú schopné udržať si v tele rovnováhu (jedná sa o tzv. homeostatickú kapacitu). Tým je myslené, že keď je vaše telo nejakým spôsobom vyvedené z rovnováhy (zvýšený krvný tlak, zrýchlený tep, horúčka a i.), je schopné sa zase vrátiť do normálu. Inými slovami: uzdraviť sa.

So starnutím sa naša homeostatická kapacita znižuje – a my jej ešte uberáme tým, že ju oslabujeme. Berieme tabletky aby sme sa rýchlejšie vrátili do pohodlného stavu. Udržujeme svoje telo v komforte. Namiesto aby sme ho trénovali, tak ho oslabujeme.

Mohlo by to fungovať inak? Určite áno. Napríklad vakcinácia je založená na tom, že telu vpichneme škodlivú látku v malej dávke a necháme ho, aby sa s problémom vyrovnalo a vytvorilo si protilátky. Najlepší spôsob, ako liečiť zvýšený krvný tlak, je pravidelné cvičenie. Pritom telesná aktivita krvný tlak zvyšuje! Lenže krátkodobo.

Naše telo je ako veľký sval, ktorý môžeme posilňovať. My ho ale nenecháme ani sa zapotiť.

Pár rád do života
Joon Yun zatiaľ nemá liek na dlhý život. Už teraz nám ale môže ponúknuť pár rád, ktoré náš život predĺžia.

Prvá z nich je: Vystavte sa slnečnému svetlu. Obzvlášť ak máte problémy so spánkom. Slnečné svetlo potláča produkciu melatonínu (spánkový hormón), zatiaľčo v noci sa nám melatonín obnovuje. Zdalo by sa byť teda logické sa slnku vyhnúť. Lenže tým práve narušíme prirodzený biorytmus nášho tela, ktoré potrebuje, aby z neho slnko vyhnalo zvyšky prebytočného melatonínu a uvoľnilo priestor pre tvorbu nového.

Ľudia sú prvý druh, ktorý sa ukrýva pred slnkom tak, že pracuje vo vnútri počas dňa, nosí slnečné okuliare, schováva sa pod oblečením. V noci si zase – namiesto toho, aby sme si užívali temnotu – zapneme svetlá. Strácame dynamický rozsah, strácame funkčnú kapacitu,” vysvetľuje Yun.

Stavy nášho tela sa už nepresúvajú z jedného extrému do druhého, ale udržujú sa v rovnováhe. O to radikálnejšie reagujeme, keď je táto rovnováha niečím narušená.


To ist
é sa deje s teplotou – na rozdiel od všetkých ostatných druhov sme jediní, kto sa snaží stráviť život v ideálnej teplote (ktorú redukujeme s pomocou oblečenia, klimatizácie a kúrenia). Naše telo stráca schopnosť prispôsobiť sa rôznym teplotám. Takže druhá rada znie: Otužujte sa.

Tretia rada je: Cvičte. Ale cvičte správne. Ak ste príliš zameraní len na jeden druh cvičenia, posilňujete určité svalové skupiny, ale všetky ostatné zakrpatievajú. Behajte, plávajte, posilňujte, prechádzajte sa, to je vlastne jedno, ale robte rozdielne veci.

Podobný postoj má Yun k stresu. Podľa jeho názorov nestačí spať a meditovať, ako je odporúčané. Spánok a meditácie sú dobré, ale okrem toho by ste mali robiť aj niečo dynamické, vzrušujúce. Rôznorodosť je dôležitá,“ povedal. Ďalšie dve veci, ktoré veľmi pomáhajú, by sa vám mohli obzvlášť páčiť: častý smiech a dobrý sex.

Je dĺžka života genetická?
Existuje aj iný pohľad na vec – starnutie nie je (len) otázkou toho, v akej dobrej kondícii sa udržiavame. Záleží aj na našich genetických predpokladoch. Molekulárna biologička Cynthia Kenyonová napríklad zistila, že keď urobí jedinú mutáciu v DNA červíka, môže jeho život predĺžiť z troch týždňov na šesť.

Podľa niektorých výskumov je až 30 % dĺžky nášho života závislých práve na génoch.

Kenyonovej objav naznačuje, že je možné vyvinúť liek, ktorý predĺži ľudský život. Bez toho, aby sme sa museli sústrediť na liečenie našich chorôb.

Súkromná farmaceutická spoločnosť Novartis v roku 2014 experimentovala so silorimom. Látkou, ktorá preukázateľne predĺžila život zvierat. Testovala ju aj na senioroch. Pretože ľudia starnú oveľa pomalšie ako myši, rozhodli sa pozrieť na imunitnú reakciu organizmu a vpichli seniorom chrípku. Tí, na ktorých bol použitý silorimus, mali o 20 % silnejšiu imunitu.

Molekulárny biológ z Harvardu George Church dal dohromady 400 génov, ktoré podľa ostatných výskumníkov môžu súvisieť s dĺžkou života, a následne ich zúžil na 45. Teraz s nimi experimentuje. „Zvrátenie starnutia je náš hlavný plán,“ povedal. „Vieme, že môžete úplne zmeniť pravidlá starnutia, pričom vekový rozsah ide od 25 rokov u hlodavcov až ku 200 rokom u veľrýb.“

„Kým máte 18, tak vám to nič nehovorí,“ hovorí Linda Fishburne, riaditeľka Thiel Foundation, jedného z centier zaoberajúcich sa dlhovekosťou. „Až kým nezačnete vzdychať zakaždým, keď si sadáte, a ani si to neuvedomujete. A potom zrazu cítite svoju smrteľnosť a vplyv starnutia.“

Hon za nesmrteľnosťou pokračuje a v posledných rokoch ovláda Silicon Valley, miesto, kde sa rodí technologická budúcnosť našej planéty. Túžbu po živote vyjadrujú práve mocenskí magnáti, ktorí vo svojom živote dosiahli mnoho úspechov, ale často zabudli žiť.

#Vojtech Žák 

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Večnú mladosť pre všetkých? Ako vedci aj startupy doháňajú Vec Makropulos