Poznáte tie stavy, keď spíte a viete, že snívate? A dokonca môžete ovládať, kam sa váš sen bude uberať? Prichádzajú si, ako sa im zachce. Chcete ich viac? Vedci z University of Adelaide popísali špecifickú kombináciu techník, ktorá zvyšuje ľudské šance na tzv. lucidné (vedomé) snívanie. To sa od “normálneho” snívania, ktoré vás pretiahne kadejakou škárou vášho podvedomia líši tým, že ste si pri ňom vedomí toho, že spíte a môžete ovládať, kam sa váš sen bude uberať.
Hoci techník, ako si lucidné sny privodiť, existuje veľa, väčšina z nich má veľmi nízku úspešnosť.
Vedci teda zatiaľ nemali príliš možností skúmať dopady lucidného snívania na ľudské zdravie či jeho prípadný terapeutický potenciál. Experimentu doktora Denholma Aspyho z katedry psychológie Adelaidskej univerzity, ktorý sa problematikou vedomého snívania dlhodobo zaoberá, sa podarilo tento problém prelomiť a výsledky jeho štúdie, ktoré publikoval časopis Dreaming, potvrdili, že k lucidným snom si môžeme pomôcť sami.
Prečítajte si tiež: Môže vám nočný režim na iPhone pomôcť k lepšiemu spánku?
Experiment doktora Aspyho pozostával z troch skupín účastníkov, ktoré testovali efektivitu troch rôznych techník na dosiahnutie lucidných snov.
- Testovanie reality – spočíva v tom, že sa niekoľkokrát denne zastavíte a overíte, že ste skutočne hore a to, čo sa vám práve deje nie je sen.
- Cielené budenia – po piatich hodinách spánku sa prebudíte, chvíľku pobudnete hore a zase sa odoberiete do postele. Cieľom vášho snaženia je dosiahnuť čo najväčší počet REM fáz, v ktorých sa sny dostavujú najčastejšie.
- Mnemonické navodenie vedomých snov (MILD) – pozostáva z cieleného budenia po piatich hodinách spánku a zafixovania si zámeru pamätať si, o čom sa vám zdalo pomocou opakovania vety: “Keď budem nabudúce snívať, budem si pamätať, že je to sen.” Potom si sami seba predstavíte počas lucidného sna.
Skupina 47 účastníkov štúdie, ktorá počas jedného týždňa kombinovala všetky tri uvedené techniky, dosiahla 17% úspešnosť. To je o dosť viac, než v týždni, kedy nepoužívali žiadnu techniku na navodenie vedomých snov.
Navyše, tí, ktorým sa počas praktizovania techniky MILD podarilo znovu zaspať do piatich minút, dosiahli dokonca 46% úspešnosť.
„Technika MILD funguje na to, čomu hovoríme prospektívna pamäť, teda na našu schopnosť pamätať si veci, ktoré chcete v budúcnosti robiť. Opakovanie frázy o tom, že si budete pamätať, že snívate, formujete vo svojej mysli zámer, ktorý vo výsledku vedie k lucidnému snu,“ hovorí Aspy.
„Dobrou správou je tiež to, že tí, ktorí vďaka technike MILD vedome snívali, nejavili zároveň druhý deň žiadne známky spánkovej deprivácie, z čoho môžeme usudzovať, že lucidné snívanie nemá vplyv na kvalitu spánku,“ dodal. Teraz dúfa, že sa mu podarí vyvinúť ešte o niečo efektívnejšiu techniku na dosiahnutie lucidných snov a tie potom umožnia konečne študovať jeho potenciálne využitie. Trebárs elimináciu nočných môr či zlepšenie fyzickej kondície či schopnosti jednotlivca cez takýto snový tréning. Bolo by skvelé, keby sme vo sne mohli hovoriť francúzsky či trénovať saltá a táto zručnosť by sa potom prepísala aj do nášho reálneho života. Nemyslíte?
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Problémy so spánkom sú s psychickým zdravím spojené viac, než si myslíte