skladovanie potravín v lete

Skladovanie potravín v chladničke počas leta – na čo si dať pozor?

Všetko o jedle
Leto je tu! Čas plaviek, šantenia vo vode, obdobie dovoleniek a odpočinku. Nastáva aj čas grilovačiek a piknikov, väčšina z nás trávi najviac času vonku. Viete, na aké potraviny by ste si v letných mesiacoch mali dávať väčší pozor?

Aj napriek tomu, že vo veľkých horúčavách obyčajne menej jeme, obľúbené vonkajšie stánky len zriedka ponúknu ovocný či zeleninový šalát. Ich „portfólio“ sa skladá hlavne z hranoliek, párka v rožku, klobás a potravín obsahujúcich tatársku, vajíčka a ďalšie ingrediencie, ktoré sa rýchlo kazia.   

Opatrnosť na prvom mieste   

Dávať si sústavne pozor, čo jeme, môže byť orieškom pre mnohých z nás. Lenže v lete netreba podceniť ani skladovanie potravín v chladničke. Mnoho surovín a hotových jedál je citlivých na horúčavy a hoci sa to na prvý pohľad nezdá, môžu v teplom prostredí aj po krátkom čase obsahovať „neviditeľné“ plesne (aflatoxíny).  

A čo grilovačky, neoddeliteľná súčasť každého pravého leta? Veľký pozor dávajte na správne uskladnenie potravín. Vonku ich vynášajte až tesne pred prípravou a ihneď ich podávajte. Zaistíte tak čerstvosť zeleniny, dipov i príloh.  

Manipulácia s mäsom je osobitná kapitola. Snažte sa, aby bolo mäso poriadne prepečené a v žiadnom prípade ho nepodávajte surové. Najháklivejšia je hydina, tú vždy servírujte dostatočne prepečenú. Pozor si dávajte aj na krížovú kontamináciu – prenos baktérií napríklad zo surového alebo nedostatočne prepečeného mäsa. Na surové mäso používajte iné kuchynské náradie ako na šalát. 

V lete si dávajte pozor, kde a čo konzumujete. Uistite sa, že stánok ponúkajúci hranolky, zmrzlinu alebo iné potraviny je čistý a spĺňa všetky hygienické opatrenia. Z diétneho hľadiska potom vyhľadávajte skôr ľahšie jedlá, ktoré váš organizmus nezaťažia.   

Tekutiny, základ dňa 

V letných mesiacoch je dodržiavanie pitného režimu ešte dôležitejšie. Aj v tomto smere však musíme byť obozretní. Smäd nezaháňajte sladkými limonádami ani ľadovými čajmi. Radšej zvoľte čistú vodu. Ak si nie ste istí jej pôvodom, dajte prednosť balenej. Najmä na exotickej dovolenke je lepšie minúť pár centov navyše za tú balenú, než dovolenku stráviť v hotelovej kúpeľni.  

Zmrzlina, áno či nie? 

Strach z konzumácie zmrzliny môžete mať z dvoch dôvodov. Prvý je, že sa bojíte nákazy salmonelózou, v druhom prípade sa obávate, či konzumáciou zmrzliny neporušíte svoj diétny plán. Obavy hoďte za hlavu. Kedysi zmrzlina obsahovala čerstvé vajcia, ktoré salmonelózu môžu spôsobiť, dnes sa však zmrzliny vyrábajú z pasterizovaných vajec, tvarohu či jogurtu. Aj v tomto prípade si dajte pozor na stánky a obchodíky, kde zmrzlinu kupujete (hlavne tú točenú). V prípade, že sa vám stánok so zmrzlinou zdá nedôveryhodný, radšej ju ožeľte. 

Nemusíte sa báť ani o svoju diétu, aj na zmrzline si môžete pochutnať bez výčitiek. Dôležité je sledovať jej zloženie – uprednostnite tie z kvalitných surovín, mlieka, tvarohu či ovocia. Ak máte najradšej ovocné zmrzliny, vždy sa uistite, že sú vyrobené výlučne z ovocia a bez pridaného cukru. Je zbytočné utrácať za osladené a zafarbené vody, na ktorých si ani nepochutnáte.  

Autor fota: Shutterstock.com