Starenka sedí na stoličke a sleduje veľkú obrazovku na stene pred sebou. Na nej jazdí motorka po diaľnici. Luise Klages, ktorá má 97 rokov, sa mierne nakláňa z jednej strany na druhú – a svojím pohybom riadi motocykel na obrazovke. Sleduje ju malá kamera, ktorá jej pohyb prenáša a spája s videohrou na obrazovke. Hneď, ako zvládne cestu po prázdnej diaľnici, obťažnosť sa zvýši a na ceste pribudnú aj autá. Neskôr sa objavia jednoduché kvízové otázky. Čo vyzerá na prvý pohľad úsmevne, môže byť čoskoro veľkým krokom pri liečbe demencie.
Epidémia demencie
Ide o jednu zo štyroch hier pre seniorov Memore Box, ktoré vyvíja nemecký startup RetroBrain. Hry sú pripravované a navrhnuté tak, aby pomohli liečiť demenciu, chorobu, ktorou každoročne trpí stále viac ľudí. Na Slovensku sa počet pacientov od roku 1990 zdvojnásobil na súčastných viac ako 70 000 ľudí. Okrem toho, experti zo susednej Českej Alzheimerovej spoločnosti očakávajú, že počet chorých bude ďalej rásť a že v polovici storočia bude trpieť demenciou viac než dvojnásobok dnešného počtu pacientov.
Liečba tejto vážnej choroby je pritom na Slovensku ešte len v plienkach.
Pri demencii odumierajú spojenia v mozgu, pamäť, postupne slabne schopnosť komunikácie a udržanie pozornosti, ľudia sa nedokážu orientovať v čase a priestore a veľké ťažkosti pre nich predstavuje aj samotný pohyb. Mozog totiž nemôže dobre koordinovať rôzne pohyby a hrozí tak riziko pádu a vážnych zranení. Aspoň spomaliť alebo oddialiť demenciu môže častý pohyb a precvičovanie mozgu, ideálne ale je tieto dve činnosti prepojiť.
Gamesky s univerzitnou podporou
Presne to ponúkajú videohry RetroBrain, ktoré už testujú v niekoľkých veľkých domovoch pre seniorov v Nemecku. Za startupom stojí ani nie tridsaťročný vývojár hier Manoucher Shamsrizi so svojimi kolegami. Sami vo svojich rodinách a medzi blízkymi majú ľudí, ktorí bojujú s demenciou a tak sa rozhodli, že s tým skúsia niečo urobiť. Výsledkom viacročného úsilia sú hry založené na Xboxe od Microsoftu. Ich prácu podporuje napríklad Humboldtova univerzita, inštitút Maxa Plancka, ale aj veľké spoločnosti ako Microsoft. Podľa odborníkov má hranie veľkú budúcnosť v liečbe demencie. „Demencia sa síce nedá vyliečiť, ale je možné obmedziť umieranie ďalších spojení v mozgu,“ hovorí Laurin Rötzer zo spoločnosti RetroBrain.
Seniorom na mieru
Bežné videohry ale nie sú pre väčšinu seniorov, ale najmä tých, ktorí už trpia demenciou, vhodné pre príliš veľa farieb, rýchlosť a nezrozumiteľnú reč. Shamsrizi a jeho kolegovia preto museli zistiť, ako prispôsobiť hry pre seniorov. Preto často navštevovali domy pre starších ľudí a spolupracovali aj s Nemeckou alzheimerovou spoločnosťou. „Rýchlo sme si uvedomili, že hlavne starším pánom je trápne, keď pred ostatnými prehrajú,“ vysvetľuje s tým, že práve preto sa napríklad nedá na motorke spadnúť. Keď človek nabehne na nejakú prekážku alebo do niečoho narazí, motorka ide ďalej, len poskočí a trochu spomalí. Aj hudba sprevádzajúca hry je prispôsobená staršej generácii a autori ju vybrali zo skladieb, ktoré boli hitmi pred 70 a viac rokmi.
Autori Memore tiež zistili, že hrou nesmie sprevádzať mladá žena – väčšina starších ľudí by jej nedôverovala.
Dnes tak hry Memore stačí spustiť jednoduchým mávnutím ruky a ďalej už hráča sprevádza avatar – seriózny muž v stredných rokoch, oblečený v červenom svetri a kockovanej kravate. Všeobecne platí, že ľudia by si nemali ani všimnúť, že používajú počítač – to by ich mohlo odradiť. Cieľom je, aby sa bavili a pritom trénovali mozog a koordináciu pohybov.
Okrem jazdy na motorke ponúka Memore Box taktiež bowling alebo stolný tenis.
RetroBrain je ešte len na začiatku, ale podľa skúseností v domovoch, kde sa hry už používajú, to vyzerá, že si budeme môcť videohry spájať aj s pozitívnymi vecami v zdravotníctve a liečbe vážnych ochorení. Možno sa v Európe bude stále viac a viac startupov venovať seniorom. Veď ide o najrýchlejšie rastúcu cieľovú skupinu.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.