Rakovinu nevykadíte a detoxikácia je nezmysel. Vitajte vo svete šarlatánov

Život, Životný štýl
Podvodníkov, ktorí hazardujú so zdravím svojich klientov, sú v našej krajine stovky, ba možno tisíce. Dávajú prchavú nádej a často sľubujú zázraky. Ako ich spoznať a čo riskujete, keď sa k nim vydáte a budete sa riadiť ich radami?

Ak ste posledné týždne náhodou nestrávili na tropickom ostrove alebo úplne odrezaní od civilizácie, nemohli ste minúť doslova smršť, ktorá sa prehnala médiami aj sociálnymi sieťami. Môže za to dokument Českej televízie s názvom Infiltrácia: Obchod so zdravím, ktorý odhalil desivo čudné praktiky v centre Aktip.

Vety, ktoré v ňom zazneli, ako napríklad „vykadiť rakovinu“ sa okamžite stali takmer legendárnymi, rovnako ako rady, že si stačí nájsť milenca alebo sa pustiť do detoxikácie. Aj keď je práve teraz partička „odborníkov“ a „odborníčok“ z Aktipu pod drobnohľadom verejnej mienky, ktorá ich trhá na kúsky, nie sú to ani zďaleka jediní šmejdi na poli ľudského zdravia. Podľa skromných odhadov sa na Slovensku vyskytujú vyššie stovky či až tisíce rôznych „liečiteľov“, „terapeutov“ a „poradcov“ všetkého druhu. „Neexistujú objektívne kritériá ako liečiteľa hodnotiť. Ľudia všeobecne veria, že existujú akýsi dobrí liečitelia a potom tí zlí. Tí dobrí pomohli vášmu strýkovi od hemoroidov, tí zlí sú teraz v televízii. Problém je, že ak na väčšinu liečiteľov uplatníte rovnaké kritériá, ktorá máme na medicínu postavenú na dôkazoch, potom zlyhajú,“ vysvetľujete Leoš Kyša, podpredseda Českého klubu skeptikov Sisyfos. Práve ten každoročne udeľuje Bludné balvany, teda „oceňuje“ tých najúspešnejšich šarlatánov všetkého druhu.

Spomínaný Aktip bol takto ocenený v roku 2016 Strieborným Bludným balvanom „za posilnenie imaginárnej zložky komplexnej medicíny“. „Riadne imaginárne diagnostikovaný pacient potom podstúpi terapiu v rukách skúsených homeopatov, čakrových aromaterapeutov, kineziológov, špecialistov na riadenú a kontrolovanú detoxikáciu organizmu podľa Jonáša a odborníkov na reiki a na kraniosakrálnu terapiu. Keď nič nepomôže, ďalší odborníci si bravúrne prehliadnu jeho mitochondrie alebo sa rovno pustia do práce s energiami,“ píše sa vo vtedajšom zdôvodnení ocenenia Bludným balvanom, ktoré opisuje bežnú prax centra.

Prečítajte si tiež: Posadnutosť očistou. Prečo nás tak lákajú pôsty a detoxy?

„Udeľovanie našich anticien je síce myslené ako recesia, ale to, čo predvádzajú obdarovaní, príliš humorné nie je. Niekedy to stojí len peniaze, potenciálne však môže ísť o zdravie aj o život,“ upozorňuje Jaromír Šrámek, lekár a predseda Českého klubu skeptikov Sizyfos. „Naše ukameňovanie je síce terapia naskrz neinvazívna, pomáha však aspoň varovať ostatných pred tým najhorším, s čím sa môžu oni alebo ich známi stretnúť namiesto odbornej pomoci,“ dodáva.

Nejde len o priame poškodenie „alternatívnou“ terapiou, ale aj o to, že môže dôjsť k zmeškaniu času, kedy je možné zahájiť účinnú liečbu.

Napríklad z relatívne dobre odstrániteľného malého nádoru sa tak môže stať veľký s radom metastáz, ktoré už nie je možné zničiť. Mimochodom, ak ste na pochybách, či je konkrétna terapia seriózna alebo nie, môžete sa na skeptikov obrátiť priamo na mailovej adrese mailto:dotazy@sysifos.cz, kam môžete zároveň posielať svoje nominácie na budúce Bludné balvany.

Rady bez záruky. Ak zomriete, váš problém
Podľa zákonov sa takýmto „terapeutom“ môže stať úplne ktokoľvek bez ohľadu na svoje vzdelanie, skúsenosti či prax. Nemusí ani tušiť, koľko má zdravý človek obličiek alebo poznať aspoň pravidlá prvej pomoci. Stačí, že si o sebe bude myslieť, že „vie“ ako na to. Takže sa vám pokojne môže stať, že rady o tom, ako zásadne zmeniť svoj jedálniček a tým sa zbaviť všetkých svojich zdravotných problémov, dostanete od bývalej upratovačky, „absolventa vysokej školy života“, či niekoho, kto si na internete niečo prečítal a cíti sa byť dosť kompetentný na to, aby kecal ostatným do toho, ako majú žiť a ešte si za to nechal platiť.

Príkladom je aj „psychologička“ zo spomínaného televízneho dokumentu, ktorá nemá vysokoškolské vzdelanie v odbore psychológie, hoci sa ním chválila.

Len pre porovnanie: aj keď si o lekároch môžete myslieť čokoľvek, napríklad aj to, že sú to „vrahovia v bielych plášťoch“, museli zvládnuť minimálne šesť rokov riadne ťažkého univerzitného štúdia a ďalšie roky atestačnej prípravy, aby o sebe mohli povedať, že sú z nich urológovia alebo napríklad kardiológovia.

Navyše „terapeut“ je niekto, kto ostatným radí bez akejkoľvek osobnej zodpovednosti. Škaredo povedané: aj keď vám priamo poškodí zdravie a vy na následky jeho rád zomriete, vaši príbuzní sa len ťažko budú domáhať akejkoľvek spravodlivosti. Ešte horšie, ak pôjde o dieťa. Veľmi bolestivým, no skutočným príkladom je smrť vážne chorého šesťročného chlapca, ku ktorej došlo v roku 2013. Matka a jej druh na radu liečiteľa prestali dieťaťu podávať životne dôležitý inzulín. Následne chlapec v strašných bolestiach zomrel. Kým matka dieťaťa a jej druh boli v roku 2015 odsúdení na osem rokov väzenia, samotný „liečiteľ“ pôsobí ďalej bez akéhokoľvek postihu. Naproti tomu lekári za svoje konanie trestne zodpovední sú a ak pacienta poškodia, nesú následky.

Zároveň platí, že v praxi „terapeutov“ musíte zabudnúť na akékoľvek pacientské práva, ktoré vás v okamihu, keď sa stanete pacientom v riadnej lekárskej ordinácii, chránia.

Bežne je porušované aj to najzákladnejšie právo každého pacienta na informácie. „Pred začatím liečby musí každý zdravotnícky pracovník získať informovaný súhlas. To nie je voliteľnou súčasťou starostlivosti, ale právny a etický imperatív,“ upozorňuje profesor Edzard Ernst, ktorý na britskej University of Exeter založil pracovisko špecializujúce sa na výskum „celostnej a alternatívnej medicíny“.

Povinnosťou lekára je vysvetliť všetko tak, aby pacient pochopil a rozumel tomu, čo ho čaká. Až potom, čo pacient získa potrebné informácie, je na ňom, ako sa ďalej rozhodne o spôsobe svojej liečby. Ako pripomína profesor Ernst, k informovanému súhlasu patria diagnózy pacienta, súhrn vývoja jeho zdravotného stavu, najúčinnejšie dostupné možnosti liečby, odporúčaná liečba, jej účinnosť, ale aj riziká s ňou spojené a plán liečby. Samotný informovaný súhlas nutne nemusí mať písomnú podobu, hoci je to pred zákrokmi či hospitalizáciou bežné. O tom, aké práva ako pacient máte, sa dozviete tu.

Lenže najrôznejší „terapeuti“, či už ponúkajúci cukrové guľôčky v podobe homeopatík, posielanie energie, „detoxikáciu“ alebo napríklad odstránenie údajných „parazitálnych záťaží“ pomocou chemikálií určených na dezinfekciu bazénov, dávajú svojim klientom plané sľuby a tým zároveň poškodzujú ich právo na informovaný súhlas . Zvyčajne už nepovedia, že homeopatiká sú len predražený cukor, ktorého účinnosť nikdy nebola preukázaná (naopak), z „detoxikácie“ vás zrejme preženie, a ak budete popíjať bazénovú dezinfekciu, v lepšom prípade si poleptáte hrdlo a pažerák.

Prečítajte si tiež: Je homeopatia viac než placebo?

Liečenie neexistujúcej choroby = skvelý zisk
Pre samotných šmejdov pôsobiacich na poli ľudského zdravia je priamo ideálne, keď prídete s tým, že sa necítite práve dobre, hoci podľa lekárskych vyšetrení ste viacmenej v poriadku. „Nie je nič lepšie pre zlepšenie finančnej situácie šarlatána než to, keď začne liečiť neexistujúcu chorobu. Mnohí alternativci si na tomto šikovne postavili svoj biznis,“ hovorí rozhodne profesor Edzard Ernst a vymenováva typické falošné diagnózy. K nim patrí napríklad „nedostatok životnej energie Tchi“, čo vysloví ten, kto praktizuje „tradičnú čínsku medicínu“, či „nutnosť podporiť životnú silu“ z úst homeopata.

Populárne je aj podozrenie na údajné „parazity“, ktoré majú spôsobovať celý rad zdravotných problémov, alebo domnelé „prekyslenie“, na ktoré sa dá zviesť tiež prakticky čokoľvek.

„Krásou neexistujúcej diagnózy je to, že môže byť liečená tak dlho, kým klientovi nedôjdu peniaze alebo trpezlivosť. Tesne predtým než situácia dospeje do tohto bodu ale šarlatán zvyčajne svojho klienta vyhlási za vyliečeného. Čo je úplne jasné, pretože klient bol zdravý po celú dobu, kedy bol údajne liečený,“ dodáva profesor Ernst. Správne je v takej chvíli nechať si diagnózu potvrdiť u skutočného lekára na základe relevantných diagnostických metód, čo rozhodne nie je použitie „zázračných prístrojov“, ktoré sľubujú, že odhalia prítomnosť baktérií, vírusov, plesní, vnútorných parazitov a rovno dlhý zoznam chorôb za pár minút.

Len na okraj: rastúci záujem „alternatívnej medicíny“ o údajné parazity neunikol pozornosti ani skutočných odborníkov z oblasti parazitológie. „Parazitologický ústav Akadémie vied ČR sa dištancuje od použitia akýchkoľvek nepodložených diagnostických metód a liečebných postupov vykonávaných mimo oprávnené pracoviská, ktoré nie sú schválené Ministerstvom zdravotníctva, ako sú frekvenčné diagnostiky, biorezonancie, zappery atď.,“ stojí vo vyhlásení Parazitologického ústavu AV ČR k alternatívnej liečbe údajných ľudských chorôb parazitmi. „Prístroje a postupy alternatívnej medicíny nie sú vedecky ani klinicky overené a ako také nie sú náhradou lekárskej diagnostiky ani odbornej liečby,“ informuje stanovisko katedry parazitológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej na diagnostické alebo liečebné metódy používané v alternatívnej medicíne u parazitárnych infekcií.

Veľmi pochybné sú podľa parazitológov aj výsledky takýchto „meraní“: „Parazity (Protista, červy) sú u človeka v strednej Európe pomerne vzácne, často ani nie sú u zdravého človeka príčinou žiadnych ťažkostí a ich diagnostika vykonávaná odbornými diagnostickými laboratóriami je veľmi presná. Pokiaľ odborné pracovisko parazita nenájde, parazit sa u pacienta s najvyššou pravdepodobnosťou skutočne nevyskytuje,“ upozorňujú odborníci.

Nenechajte sa napáliť a radšej premýšľajte, než otvoríte peňaženku
Úplne úprimne, každý pacient má právo sa slobodne rozhodnúť, či vôbec a prípadne ako sa bude liečiť. To ale tiež znamená, že má právo sa rozhodnúť úplne zle a pokojne si vybrať čokoľvek z dlhého zoznamu „alternatív“. Je ale fér ho v tej chvíli upozorniť na to, čo ho pravdepodobne čaká, aj na to, aké sú riziká. Lenže to rôzni „terapeuti“ nerobia a naopak svojich klientov zásobujú sprisahaneckými teóriami o tom, ako lekári zámerne udržujú svojich pacientov chorých a farmaceutický priemysel tají pred svetom hroznú pravdu o svojich produktoch. Čo na tom, že sa ľudský vek predĺžil a onkologické ochorenia sa už nerovnajú rozsudku smrti.

Šarlatáni vás budú radi zásobovať konšpiráciami o tom, ako je „pravda“ utajovaná a len vyvolení a odvážni sa k nej dokážu dostať. Lenže realita je iná.

Kým všetky skutočné lieky musia mať v krabičke príbalový leták, ktorý obsahuje veľké množstvo informácií, vrátane možných vedľajších účinkov, a predtým, než sa dostanú k pacientom, musia preukázať svoju účinnosť a bezpečnosť, čo znamená, že ho pred vami pod dôsledným dohľadom lekárov vyskúšali desiatky tisíc ľudí a všetko, čo sa s nimi dialo, bolo riadne zdokumentované – u najrôznejších doplnkov stravy nič také neexistuje. Keď vám „liečiteľ“ ponúkne „výťažky z bylín“ či „detoxikačné tablety“, neviete vôbec nič. V lepšom prípade pôjde z pohľadu zákonov o doplnky stravy, ktoré zrejme nijako neuškodia, v tom horšom môže byť za „nápojom amerických indiánov“ alebo „tajomstvom tibetských mníchov“ skrytý nejaký hnus, ktorým sa môžete priotráviť.

Veľa ľudí totiž verí tomu, že keď je niečo „prírodné“, je to oveľa lepšie ako „chemické“ lieky. Zrada je v tom, že prírodná je aj muchotrávka zelená, ktorá vás spoľahlivo zabije alebo napríklad pleseň na skazenom ovocí či trus myší, čo sa nedopatrením dostal do dodávky sušených bylín z druhého konca sveta. Takže keď vám niekto bude tvrdiť, že „lieči“ len „prírodne“, pokojne sa spýtajte, odkiaľ pochádzajú rastliny, ktoré používa, či neboli ošetrené pesticídmi a tiež, či sa zvyšky týchto mnohokrát nebezpečných látok neskrývajú v „zázračných“ pilulkách, ktoré vám ponúka . Asi by ste sa nenapili vody z rieky, do ktorej prúdia splašky z veľkomesta – tak pri svojom zdraví neurobte rovnakú chybu.

Veľmi zradné, hoci lákavé sú aj tvrdenia, že sa jedná o „tisícročiami overenú metódu“ a poznali ju už starí Egypťania, Inkovia alebo napríklad Číňania.


S najväčšou pravdepodobnosťou ide o ľúbivý blábol, ktorý prináša závan údajnej dávnej múdrosti. Samo o sebe ale toto tvrdenie nezaručuje vôbec nič. Alebo sa snáď dodnes spoliehate na dopravné prostriedky staroveku a zverili by ste svoje pokazené auto niekomu, kto tvrdí, že si veľa prečítal o sumerskom vynáleze kolesa? Ani samotná „tradičná čínska medicína“ nie je ničím iným než zmesou rôznych praktík, ktoré vznikli v Číne až v dvadsiatom storočí za vlády Mao Ce-tunga, keď vtedy chudobná krajina bojovala so zúfalým nedostatkom liekov i lekárov. Sám tvorca veľkého skoku sa takto nikdy neliečil a ako diktátor využíval skutočnú zdravotnú starostlivosť, na ktorú však chudobní Číňania nemali nárok.

Ako návnada spoľahlivo zaberá aj to, že daná metóda pôsobí „vedecky“ a je obalená slovami, že ide o utajované poznanie alebo napríklad najmodernejšie objavy, o ktorých zadebnení slovenskí lekári nič netušia. Ideálne z pohľadu šarlatánov sú termíny, ktorými skoro nikto nerozumie, napríklad kvantové previazanie, teória chaosu alebo nanotechnológie. Stačí k nim pridať niečo o tom, že prebieha podobný výskum v nejakej slávnej inštitúcii či to, že nedávno bola udelená Nobelova cena za takmer to isté. Lenže pravdepodobnosť toho, že najväčšie svetové mozgy spolupracujú tu s Ďurim z Galanty, ktorý „lieči“ na diaľku, nie je práve veľká. Takže než sa rozhodnete zaplatiť, radšej venujte pár minút overeniu predkladaných informácií.

#LudmilaHamplová

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne dopredu nedá úplne pripraviť, niečo málo sa urobiť dá… Dali sme pre vás dokopy špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemernápracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keďdlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Jan Hnízdil: Vystúpil som z hlavného prúdu