Posadnutosť očistou. Prečo nás tak lákajú pôsty a detoxy?

Všetko o jedle, Život
Zmeniť na pár dní jedálniček, zbaviť telo jedu, posilniť imunitu a ešte aj trošku zhodiť. Myšlienka detoxov znie skoro ako rozprávka. Zástanci ich však dokážu vyhnať do extrémov. Zdravú a nezdravú očistu pritom delí len tenká čiara. A nikto presne nevie, kam ju nakresliť.

Keď herečka Gwyneth Paltrow v roku 2008 založila blog Goop, boli fanúšikovia nadšení. Konečne si mohli prečítať, kam chodí na jedlo, ako často cvičí, do ktorých galérií, butikov a barov vyráža, keď je akurát v Paríži alebo v Ríme. Gwyneth má odjakživa auru „nadženy”, ktorá sa vyzná v trendoch, nikdy nemá opicu, nevynechá žiadnu rannú meditáciu, a keď sa rozvádza, tak racionálne, bez drám a s vyrovnaným úsmevom na tvári. Kto by k nej nevzhliadal?

Virtuálne univerzum, ktoré založila, za deväť rokov vyrástlo a hlavne sa posunulo smerom, ktorý je čoraz viac v móde.

Z Goopu sa stala wellness biblia plná tipov na jógové pozície, bezlepkové recepty z bio surovín a samozrejme detoxikačné kúry. Od tých, ktoré sa skladajú len z ovocných a zeleninových štiav, až po také, ktoré radia vynechať všetky potraviny, čo majú tmavú farbu.

Pribudol e-shop, v ktorom si dnes môžete zaobstarať organickú kozmetiku, údajne detoxikačné doplnky stravy i tajomné prášky s poetickými názvami ako „Moon Dust” a „Beauty Dust”. Vyrábajú sa z rastlinných extraktov, pridávajú sa do pitia a majú vraj posilniť obranyschopnosť, zlepšiť funkcie mozgu alebo i zvýšiť sexuálny apetít. A samozrejme prečistiť organizmus.

Keď je vám zle, asi to funguje
Myšlienka telesnej očisty nezačala u Gwyneth. Už starovekí lekári ako Hippokrates, Galén alebo Paracelsus verili, že pravidelný pôst je pre zdravie zásadný, rovnako to videli ich kolegovia v starej Číne a Indii. Nejakú jeho formu potom nájdeme v každom svetovom náboženstve. Väčšinou je opodstatnená snahou odpútať sa od zmyslovosti, od „nízkych” telesných pudov, a duchovne rásť. Je ale dosť pravdepodobné, že pôvodný význam bol čisto praktický, v podstate medicínsky.

V dvadsiatom storočí sa z očistných procedúr stala skôr záležitosť pre bohatých ľudí, ktorí na ne mali čas a prostriedky.

V štyridsiatych rokoch sa elitným trendom stal americký Master Cleanse – diéta, ktorá trvá desať dní a skladá sa z jediného pokrmu: zmesi javorového sirupu, citrónovej šťavy a kayenského korenia. Účel? Naštartovať metabolizmus a zbaviť sa „jedov”.

Tento detox všetkých detoxov je dielom veľmi kontroverzného zástancu alternatívnej medicíny Stanleyho Burroughsa – do hry ho vrátil v sedemdesiatych rokoch, kedy ho podrobne rozobral v niekoľkých knihách. Ďalší comeback zažil Master Cleanse v rokoch deväťdesiatych, to vďaka scientológovi Petrovi Glickmanovi, a úplne ostatný návrat prišiel v nedávnej dobe. Vyskúšala ho Beyoncé, Demi Moore, Ashton Kutcher a samozrejme i Gwyneth, ktorá neskôr prehlásila, že po desiatich dňoch sirupovej diéty trpela halucináciami.

Fanúšikovia tejto extravagantnej očisty tvrdia, že prízraky spolu s únavou, migrénou, závratmi, bolesťami, zvracaním a nezvyčajnými pohybmi v črevách sú dôkazom, že diéta funguje.

Telo bolo extrémne toxické a takto to ževraj vyzerá, keď sa jedy vyplavujú. Odmenou za utrpenie má byť zvýšená energia, úbytok na váhe (o jo-jo efekte sa skôr mlčí) a prečistený tráviaci systém. Podľa odporcov ide o zbytočný, neprirodzený, potenciálne aj nebezpečný zásah do metabolizmu.

Žije kráľovná detoxov Ghyneth v bludoch?

Očistiť sa od chuti do života
Menšiu, ale stále výraznú kontroverziu vzbudzuje detoxikácia ovocnými a zeleninovými šťavami. Nejde len o to, odšťaviť si doma pár pomarančov. Značky ako BPD, Living Greens, Cooler Cleanse Salmy Hayek alebo i české Ugo ponúkajú špeciálne balíčky (alebo „programy”), ktoré sú časovo presne rozvrhnuté a mali by mať vyvážený obsah živín. Veľmi často obsahujú i smoothies s rastlinným mliekom, takže je v nich aspoň trochu tukov a bielkovín a zaistia prísun najmenej tisíc kalórií za deň.

Stále je to ale výzva. Kto sa chce do detoxu pustiť, mal by naň tráviacu sústavu pripraviť veľmi striedmou diétou, niekto radí i klystír, a po jeho skončení zase na pevnú stravu prechádzať pomaly. A rozhodne si na tých pár dní zobrať voľno.

„Pred mesiacom som vyskúšala očistu s ovocnými šťavami. Viete, od čoho vás to najlepšie očistí? Od chuti žiť,” napísala redaktorka New York Times Judith Newman po tom, čo otestovala program od BPD. Počas troch dní dopĺňala šťavy a smoothies len troškou čiernej kávy.

Okrem extrémnej únavy a mrákot sa na konci dňa stretla s miernymi halucináciami. Na druhej strane priznala, že si v tej dobe skutočne vyčistila hlavu – ako pri pôste – a že takto krátka tekutá diéta sa dá celkom dobre prežiť.

Nezodpovedanou otázkou ostáva, či to stojí za to. Má vôbec taká očista dlhodobo kladný efekt? Mnoho odborníkov o tom pochybuje. „Musíme sa zamyslieť nad tým, čo vlastne pomocou takejto očisty čistíte. V skutočnosti nič. Črevá sa čistia samé. Milióny rokov sa vyvíjali, aby sa to naučili,” povedal redaktorke lekár David Colbert.

Nájdu sa ešte prísnejšie hlasy, a nielen lekárske. Americký právnik Timothy Caulfield, ktorý sa špecializuje na oblasť zdravia a zdravotníctva, vo svojej knihe Is Gwyneth Paltrow Wrong About Everything? (Je Gwyneth Paltrow vo všetkom mimo?) píše: „Detoxy sú z vedeckého hľadiska celkom smiešne. Predstava, že musíme telo detoxikovať? Máme orgány, ktoré to vedia.

Neexistuje žiaden dôkaz, že máme v bunkách nejaké zlé toxíny, kvôli ktorým sme unavení alebo priberáme na váhe.”

Je pravda, že ľudské telo je nastavené na to, aby sa samo čistilo od odpadových produktov a nepríliš prospešných látok, ktoré sa do neho dostanú z jedla alebo zo vzduchu. Používa k tomu črevá, pečeň, obličky, kožu a lymfatický systém. Výživoví poradci, ktorí sú detoxikáciám naklonení, však veria, že im môžeme trošku pomôcť.

Týždeň bez cukru a kávy
Mnoho toxínov pochádza z nezdravej a tučnej stravy, sladkostí a prevahy alkoholických alebo sladkých nápojov, myslí si hlavná nutričná špecialistka Sveta zdravia Monika Bartolomejová. Nepomáha ani zanedbávanie pitného režimu: „Telo potom reaguje vznikom opuchov, vrások alebo celulitídy. Výsledkom môže byť i zlé trávenie hrubého čreva, znížená funkcia pečene alebo veľké zaťaženie obličiek.”

Keď orgány nefungujú, ako by mali, má podľa Bartolomenovej telo problém. „Nedokáže sa účinne zbavovať všetkých odpadových látok a postupne sa nevylúčenými odpadmi zanáša. Klesá prirodzená obranyschopnosť, človek je náchylnejší k chorobám.”

Detoxikácia podľa nej môže pomôcť, musí ale prebehnúť pod dohľadom skutočného odborníka. A nie je potrebné zachádzať do extrémov, stačí na čas trochu upraviť jedálniček. Vynechať priemyselne spracované potraviny, cukor, pšenicu, mliečne výrobky, ideálne tiež mäso. „Klientom odporúčam sústrediť sa na pravidelné jedlo a pridať do jedálničku dostatok zeleniny, ovocia, strukovín, orechov, semienok a celozrnných obilnín. Preferujeme bezlepkové obilniny, akými sú pšeno a pohánka,” zhŕňa Bartolomejová.

Mäso povoľuje až ku koncu kúry, a to len kuracie alebo morčacie. Zakázané sú vyprážané jedlá, káva, sladké limonády, kakao, alkohol a fajčenie. Naopak je potrebné piť veľa vody alebo riedených ovocných štiav, prípadne pridať i doplnky stravy, ako je chlorela alebo mladý jačmeň. Taká očista väčšinou trvá týždeň a podľa reakcií klientov sa dá dobre zvládnuť.

Začalo to revoltou, skončilo biznisom
I keď mnoho lekárov trvá na tom, že detoxikovať telo proste nejde, podobná úprava jedálnička je minimálne neškodná, pravdepodobne aj prospešná. Zvlášť so skúseným poradcom za chrbtom.

Problém nastáva skôr vo chvíli, keď sa z detoxov stane posadnutosť. Naviac taká, na ktorej niekto iný poriadne zarobí.

„Detoxy sa v sedemdesiatych rokoch vrátili do módy preto, že ľudia začali viac pochybovať o postavách, ktoré do tej doby platili za autority. Začali spochybňovať i lekárov, čo predtým nikto nerobil,” vysvetlil pre magazín i-D Jon Wardle z austrálskeho Výskumného centra pre doplnkovú a integratívnu medicínu.

Určité pochybnosti podľa neho boli na mieste, lenže od tej doby sa z alternatívnej liečby stal multimiliardový biznis. „Paradoxne je teraz veľmi preskriptívny. Viac než o celostný prístup ide o rýchle riešenie a o to, že vám niekto ponúka konkrétny produkt,” myslí si Wardle.

Inak povedané: „očistné” hnutie vlastne robí to, čo tradičná západná medicína, proti ktorej na začiatku bojovalo. Nejde do hĺbky, len píše recepty. Avšak také, za ktoré zaplatíte stovky či tisícky eur. Obsesívna starostlivosť o vlastné telo a túžba zbaviť ho akejkoľvek stopy obávaných toxínov tomu len nahrávajú. Pritom sa nakoniec väčšina odborníkov zhodne aspoň na jednej veci – že úplne stačí piť veľa vody, jesť ovocie a zeleninu a vypustiť alkohol.

#Marie Barvínková

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: I lekár sa niekedy pomýli. Po druhý názor môžete ku konkurencii aj na internet.