Porazili rakovinu a teraz pomáhajú ostatným

Život, Životný štýl
Náš životný štýl a stále sa predlžujúca dĺžka života si vyberajú svoju daň. Chorých na rakovinu pribúda: každý rok ich je vo svete diagnostikovaných cez dvanásť miliónov, z ktorých viac ako polovica, žiaľ, zomrie. Ale vďaka nasadeniu vedcov a lekárov sa podarí vyliečiť i tých, ktorí by v minulosti nemali šancu na úplné uzdravenie. Tí, ktorí prežili, potom túto druhú šancu vnímajú ako nový životný štart. Niektorí radikálne zmenia svoje návyky, rebríček hodnôt. A ďalší sa rozhodnú pomáhať tým, ktorí bojujú s rovnakým ochorením.

Nebuď blbá, bež na prehliadku.Týmito tvrdými slovami začala kampaň Lucie Bittalovej Mesiac raka. Tá sa bohužiaľ svojho happy endu nedočkala a nádorovému ochoreniu podľahla. Jej odkaz žije ďalej a na webovej stránke mesicraka.cz nabáda ženy k vyšetreniu krčka maternice. Ešte počas jej života vzbudila kampaň veľký mediálny ohlas. Stránky sa stali platformou, kde môžu choré zdieľať svoje príbehy a prinášať osvetu ďalším. Cieľom je presvedčiť mladých ľudí k tomu, aby nezanedbávali prevenciu a starali sa o svoje zdravie.

Prečo ja, prečo teraz?
Podporou prevencie sa zaoberá i projekt Loono. Ten založila študentka medicíny Kateřina Vacková, ktorej diagnostikovali zhubný nádor vaječníkov. Mala som 22, študovala som už štvrtý rok medicínu a bola som absolútne zdravá. Potom mi ale našli zhubný nádor. Nasledovala operácia. Moja prvá. Sedela som na posteli a pýtala sa samej seba prečo ja, prečo tak mladá, prečo teraz. Za tých osem hodín som si rozmyslela, čo od života naozaj chcem a čo pre to hodlám urobiť. A tak vzniklo Loono. Vzniklo, aby pomohlo mladým ľuďom uvedomiť si, že ten správny čas myslieť na svoje zdravie je práve teraz,hovorí Kateřina. V kampani s provokatívnym hashtagom #prsakoule s humorom nabáda mladých ľudí k tomu, aby sa viac zaujímali o svoje telá a sami seba vyšetrovali prehmataním.

Samovyšetrením totiž môžeme v mnohých prípadoch odhaliť rakovinu ešte v prvom štádiu, kedy je najväčšia šanca na jej vyliečenie.

Ohmatajte sa!
To potvrdzuje i MUDr. Karel Rauš: Preventívne vyšetrenie pŕs prehmatom nespadá v súčasnej dobe do obsahu preventívnych prehliadok u žiadneho lekára. Samovyšetrovanie aspoň raz za mesiac je pritom prvou možnou cestou k zisteniu závažného ochorenia pŕs. Platí to najmä pri mladších ženách, ktoré vekom nespadajú do kategórie zákonného mamografického screeningu.

Kateřina a jej spolupracovníci s pomocou crowdfundingového hithitu vybrali cez 5 500 eur na nákup anatomických modelov semenníkov či pŕs pre mladých medikov a medičky. S týmito pomôckami potom môžu mladých ľudí naučiť, ako odhaliť zmeny signalizujúce počínajúce ochorenie.

Dnes už je Petrovi Koukalovi hej. Foto: Barbora Reichová

Neriešiť sa neoplatí
Nepodceniť prevenciu radí i známy olympionik, bedmintonista Petr Koukal. Ten vo svojich 25 rokoch ochorel rakovinou semenníkov. Tá je jedným z najčastejších nádorov u mladých mužov vo veku od 18 do 35 rokov. Pokiaľ ju lekári neodhalia včas, rýchlo sa šíri a metastázuje do ďalších častí tela. Napriek častému výskytu sa o riziku často nehovorí: Veľkú úlohu v tom hrá naše chlapstvo, naše ego.

Čokoľvek, čo sa týka nejakej ujmy tejto mužskej časti tela, je tabu.

Zároveň je to ale súčasť väčšieho balíčku, a tým je mužské zdravie, ktoré je tiež často zanedbávané. „Chlapi sa odhodlávajú zveriť s problémom, až keď je neskoro. Do tej doby to proste neriešia: neprikladajú tomu dôležitosť alebo to v sebe potláčajú. Najviac mužských pacientov príde k onkológovi až v 3. alebo 4. štádiu rakoviny, kedy sa už bojuje o kvalitu života a prežitie,uviedol Koukal v rozhovore pre Ona Dnes. Bedmintonista sa to ale rozhodol zmeniť a o svojej chorobe otvorene hovorí. Stal sa dokonca tvárou osvetovej kampane, a svojími skúsenosťami tak inšpiruje ostatných k väčšej starostlivosti o vlastné zdravie.

Prevencia je totiž kľúčová pri akejkoľvek liečbe. Pri rakovine naviac často platí i to, že čím skôr je odhalená, tým ľahšie ju porazíme. Preto by sme nemali podceňovať ani vlastné prsty, ani pravidelné vyšetrenia u lekárov. Môžu zachrániť život.

#Radek Mojžíš

Prečítajte si tiež: Milióny myší zomierajú, aby sme my žili. Prečo sa lieky a choroby testujú práve na nich?