Pomáhajú hríbiky liečiť depresiu?

Psychická pohoda, Život
Jednou z príčin endogénnej depresie je nedostatok serotonínu, hormónu zodpovedného za našu náladu. Moderné antidepresíva fungujú práve na princípe spätného vychytávania tohto neurotransmiteru. A látka psilocybín, obsiahnutá v hríbikoch, sa viaže na tie isté receptory ako serotonín a rovnako tým ovplyvňuje náladu. Takže ak vás trápi depresia, košíčky do rúčky a hurá do lesa?

Ak ste si mysleli, že psycho-hubárčenie vzniklo niekedy v minulom storočí na karpatských stráňach, sklameme vás. Huby ľudia využívajú k psychospirituálnym aj liečebným účelom už niekoľko tisícročí. Aby sme boli konkrétni, tak v severnej Afrike nájdete jaskynnú maľbu, ktorá zachytáva šamanskú liečbu hríbikmi už v období mezolitu. Psilocybinové huby používali aj stredoamerickí indiáni dávno pred tým, než ich krajinu obsadil Krištof Kolumbus.

Dedičstvo amatérskeho mykológa
Európa a ľudia západného sveta však boli v tomto smere dosť pozadu a s psychoaktívnymi hubami sme sa zoznámili až v roku 1955. Tým, kto ich uviedol do spoločnosti, bol amatérsky mykológ Robert Gordon Wasson. Svoj zážitok z účasti na hríbikovej seanse so šamankou Máriou Sabinou publikoval v časopise Life. Opomenúť nemôžeme ani chemika Alberta Hofmanna, ktorý sa preslávil náhodnou syntézou kyseliny lysergovej z húb, ktoré skúmal: v roku 1943 objavil LSD. Ani jeho hríbiky nenechali chladným a ako prvý izoloval psilocín a psilocybín, látky zodpovedné za psychoaktívne účinky.

Prečítajte si tiež: Vaše mladšie ja na to išlo správne: vyfarbovanie zvyšuje psychickú pohodu

Na šikmú plochu s psychedelikami
Okrem R. G. Wassona a Alberta Hofmanna sa psychedelikami zaoberali ďalší dvaja slávni muži. Jeden z nich kvôli nim dokonca strávil pár rokov vo väzení. Hovoríme o psychológovi Timothym Learym, propagátorovi LSD a miláčikovi všetkých hipíkov. Americký prezident Nixon ho označil za najnebezpečnejšieho muža v Amerike. Hofmann aj Wasson videli v psychedelikách cestu pre rozvoj človeka i celej spoločnosti. Na konferencii o škodlivosti či úžitku psychedelík sa Humphrey Osmond, pionier výskumu LSD, opýtal jedného z ich odporcov: „Viete si predstaviť rovnakú diskusiu o noži? Je nôž niečo veľmi nebezpečné, ​​alebo užitočné? Popredný chirurg by tvrdil, že sa jedná o užitočný nástroj, ak je človek vyškolený. Šéf newyorskej polície by priniesol štatistiky ľudí, ktorí boli ubodaní.“ Vyplýva z toho jediné:

Nie látka sama, ale človek je vinný jej zaobchádzaním – zlom, ktoré vie spôsobiť.

Nielen hríbikmi je dobrá nálada živá
Zaujímavé sú aj výsledky niekoľkých výskumov zaoberajúcich sa využitím ketamínu pri liečbe unipolárnej aj bipolárnej depresie. Doktor Páleníček z českého Národného ústavu pre duševné zdravie v rozhovore pre portál Psychologie.cz povedal, že ketamín funguje veľmi dobre aj v prípadoch, kde doterajšia liečba zlyhala. Depresiu samozrejme nemožno liečiť iba ketamínom, avšak by mohol byť zaujímavým doplnkom, najmä u pacientov v kritickom stave so samovražednými sklonmi. Bežné antidepresíva totiž začnú fungovať až v priebehu niekoľkých týždňov, a to už niekedy môže byť neskoro.

Čechy rajom psychedelík?
Ešte v 70. rokoch minulého storočia sa v opavskej Galene, štátnom podniku, legálne vyrábalo LSD. Československo bolo jedinou krajinou na svete (!), kde to bolo možné. Za komunizmu u nás prebiehal tiež rozsiahly výskum využitia lysohlávok v psychiatrii. Podieľal sa na ňom aj vtedajší primár psychiatrickej liečebne v Sadskej na Nymbursku Milan Hausner.

Štátna bezpečnosť však začala uvažovať o zneužití lysohlávok pri výsluchoch, čo doktor Hausner odmietol, a výskum z tohoto dôvodu skončil. Potom nastalo dlhé ticho.

V súčasnej dobe ale bádanie opäť rozkvitá. Národný ústav duševného zdravia sa totiž zúčastňuje nového výskumu britského Startup Compass Pathways, ktorý oprášil myšlienku využívania psychedelík, v tomto prípade psilocybínu, v liečbe psychických ochorení. Testovať sa bude v ôsmich európskych krajinách na starostlivo vybraných dobrovoľníkoch. A tých sa prihlásil rekordný počet. Ak by vám to snáď bolo ľúto, a chceli by ste sa do svetov farieb a ilúzií pozrieť na vlastnú päsť, buďte viac než opatrní. Ak pažravo vyprázdnite vrecúško lysohlávok v pivnici v spoločnosti niekoho, o kom si aj za triezva myslíte, že si po nociach predstavuje vaše telo bez hlavy, veľmi si to neužijete, skôr naopak. Radšej počkajte, čo zistia vedci.

#Markéta Schinkmannová

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Na akých veciach si ľudia vytvárajú závislosť bez toho, aby o tom vedeli?