Napočítajte do štyridsať. Prečo? Po každej necelej minúte na svete spácha v priemere jeden človek samovraždu. Vyše osemstotisíc jedincov sa ročne rozhodne vziať si život. A čo je horšie, toto číslo sa neustále zvyšuje. Ako je to možné, keď nám svet podľa všelijakých prieskumov a politických prehlásení neustále kvitne pod rukami? Nesmieme veriť všetkému, čo počujeme. Celosvetová spoločnosť sa potýka s veľkými problémami. Smútok a bolesť vládnu svetu viac než kedykoľvek predtým. Zákerný fenomén menom samovražda bujnie. Najviac medzi mladou generáciou!
Muži vedú
Druhou najčastejšou príčinou smrti ľudí vo veku od 15 do 29 rokov je samovražda. Najčastejšie končia životy na vláknach povrazov, v dyme strelného prachu, v nepriedušných sáčkoch či s horkou pachuťou po liekoch. V úmrtných listoch samovrahov prevládajú mesiace marec a apríl. O konci sa vo veľkej väčšine rozhodujú muži. „V bohatších krajinách sveta si berie životy trikrát viac mužov než žien. V chudobnejších je pomer jeden a pol muža na jednu ženu,” píšu autori príručky Predchádzanie samovražde zo Svetovej zdravotníckej organizácie. Podobne desivý pomer panuje i na Slovensku.
Podľa štatistík samovrážd z roku 2014 sa zabilo 567 ľudí, z toho osemdesiatsedem percent mužov a trinásť percent žien.
Pri pokusoch, ktoré vyše dvojnásobne prevyšujú dokončené činy, nájdeme podobné čísla. Dôvod nie je príliš zložitý. Kdekoľvek, kde funguje zažitý archetyp muža ako živiteľa rodiny, sa kladie väčší spoločenský tlak na mužskú časť populácie. A jediným vyslobodením od tlačiaceho palca, keď sa rolu nedarí hrať, býva smrť.
Nedostatok peňazí?
Finančné problémy idú so samovraždou ruka v ruke. Lenže za problémami sa skrýva niečo omnoho desivejšie. Depresia. Zakrádajúci sa tieň, ktorý si nevyberá. Pekní, škaredí, bohatí, chudobní. Psychická porucha dokáže prepadnúť každého. Stačí kombinácia niekoľkých faktorov, a pomalý rozpad v podobe depresií sa nasúka do hlavy napadnutého. Preto sa peniaze ani napríklad nešťastná láska nedajú brať ako príčina samovraždy. V približne deväťdesiatich percentách straší na ramene samovraha tento malý démon. Informácia naberá na desivosti, keď si uvedomíte, že depresiami trpí každým rokom väčšia časť populácie.
Neviditeľný vrah
Samovražda zapríčinená depresiou nie je nikdy impulzívna. Je pravda, že všetko začína jedným kľúčovým zážitkom. Vždy ide však o dlhodobý proces, kedy sa človek ponára hlbšie a hlbšie do tmy. Pomalý úpadok duše okolie ťažko registruje. Nie je nič intímnejšie ako ťažká depresia. Preto býva úplným šokom, keď sa dozvieme, že sa ten a ten v stredu obesil. Bol predsa taký usmievavý a šikovný.
Nikdy sa nesmie zabúdať na to, že nespoznáme nahnilosť jablka skôr, než sa doň zahryzneme.
Za najväčší problém považujú psychológovia to, že sa depresia berie na ľahkú váhu. Už len samotné slovo sa často používa nesprávne. Jeho silu chápe len človek, ktorý sa ho zdráha vyslovovať. Pozná jeho pravú podstatu. Prvým krokom ku zníženiu počtu úmrtí je zašliapanie tabu spojeného s priznaním si poruchy. O to sa snaží nejedna organizácia. Aj u nás! „Na Linke bezpečia môžeš hovoriť o svojich pocitoch, nech sú akékoľvek, teda i o samovražedných myšlienkach. Záleží nám na tom, aby ste mohli dostať zo seba to, čo vás ťaží,” ponúka svoje služby Linka dôvery.
Neovládateľné hlasy
Samozrejme sa za samovraždami skrývajú tiež mnohé iné neduhy. Niektorí majú predispozície k tomu, aby sa stalo niečo zlé. Na siahnutie si na život majú vplyv aj iné psychické poruchy. V podstate akékoľvek, kde človek stratí pôdu pod nohami. Život sa vymyká kontrole mysle. Tým prichádza jediná možná reakcia. Druhou najčastejšou poruchou, spojenou so smrťou vlastnou rukou, patrí schizofrénia. „Až šesťdesiat percent postihnutých schizofréniou sa pokúsi aspoň raz o samovraždu,” píše server Schizophrenia. U ťažkých schizofrenikov je často jediným riešením hospitalizácia a dozor. Tajomné hlasy v hlave dokážu zmanipulovať trpiaceho aj k tým najhroznejším činom. Náchylní sú tiež ľudia s ťažkou panickou poruchou.
Koniec intimity
Stále však zostáva otázkou, prečo sa percentá neustále zvyšujú. S veľkou pravdepodobnosťou má so všetkým spojitosť obrovská medializácia moderného sveta. Noviny, televízia a internet. Sme vrhnutí do gigantického víru informácií. Všetko sa spája so všetkým. Hoci nemáme v čitateľskom denníku mnoho záznamov, prečítali a napočúvali sme toho viac než generácie pred nami. Ťažko triedime pravdu od nepravdy. Postupne sa strácame. Omnoho jednoduchšie sa nás zmocňuje strach. Zároveň sa otvorila komunikácia s ľuďmi. Nadávať a ponižovať nebolo nikdy ľahšie. Výrazným príkladom posledných dní je dievča Katelyn Nicole Davis. Mladučká youtuberka sa zverovala so svojími problémami celému svetu a ten sa jej za to vysmieval. Len dvanásťročné dievča sa preto rozhodlo urobiť vec, ktorú nikto predtým neurobil. Zborila hranice intimity, ktorá vždy samovraždu obklopovala.
Obtočila si sľučku okolo krku, povedala posledné slová a zhodila stoličku. Všetko v priamom internetovom prenose.
Legálna smrť
Nesmieme však zabúdať na to, že samovražda môže byť aj dobrá. I keď by mnoho veriacich nesúhlasilo, existujú prípady, kedy smrť z vlastnej vôle prichádza do úvahy. Ľudia fyzicky trpiaci takým spôsobom, že život nie je ničím iným než agóniou, by mali mať legálnu možnosť ukončiť trápenie. Áno, hovoríme o eutanázii. U nás síce nie je legálna, ale stále sa o nej rokuje. Ide o príliš krehkú tému, pri ktorej je potrebné vybrúsiť všetko do podoby najdokonalejšieho drahokamu. Ten by potom mohol priniesť malý kúsok svetla do temných bolestivých kútov duší postihnutých chorobami, ktoré sa nezlučujú s dôstojným životom. Aj v zlom sa nachádza kúsok dobrého. Smrť nie je výnimkou.
Problematike psychických ochorení sa venujeme v našom špeciálnom projekte Duševné zdravie. Zaujíma vás napríklad ako sa cíti človek trpiaci depresiami alebo paranojou? Máme pre vás simulátory a omnoho viac.
Prečítajte si tiež: Čo sa deje s telom, keď je pod tlakom? Prečo nás tak ničí stres?