Ľudia, najmä tí mestskí, dnes trávia väčšinu času v budovách alebo na vydláždených uliciach. Človek sa však desiatky tisíc rokov vyvíjal v prírode a naše telá sú na pobyt vonku nastavené. Túto domnienku potvrdzujú závery mnohých vedeckých štúdií.
Pobyt vonku a v lese na lekársky predpis?
Sto štyridsať odborníkov z 27 krajín, ktorí dlhodobo skúmali spojitosť medzi ľudským zdravím a prirodzenou a kultúrnou krajinou, sa na medzinárodnej konferencii „Landscape and Human Health: Forests, Parks and Green Care“ v roku 2017 zhodlo, že ak si doprajeme častejší pobyt vonku, budeme zdravší. Podľa nich má pobyt v lese pozitívny vplyv nielen na odbúravanie bežného stresu, ale aj na syndróm vyhorenia. Napríklad v Írsku alebo v Škótsku už ľuďom pobyt v prírode dokonca predpisujú. Častejší pobyt v prírode môže znižovať vysoký krvný tlak, znižuje aj nebezpečenstvo ochorenia dýchacích ciest a kardiovaskulárnych chorôb a má podľa záverov tejto konferencie aj pozitívny vplyv na liečbu duševných porúch.
Nechajte deti behať vonku
Počas jednej reklamnej kampane v roku 2016 sa ukázalo, že priemerné dieťa trávi vonku menej času, než väzni v najprísnejšej americkej väznici. Tí majú totiž každý deň garantované dve hodiny na čerstvom vzduchu, zatiaľ čo priemerné dieťa sa mimo budovy pohybuje menej ako hodinu denne. Dokonca sa začína hovoriť o tom, že deti trpia „chorobou z nedostatku prírody“.
Na vine nie sú len smartfóny a videohry. Podľa novinára Richarda Louva deti nevedomky od pobytu vonku vlastne odrádzame, keď lesy, polia a lúky vnímame ako eventuálne nebezpečenstvo. Ukazuje sa pritom, že deti, ktoré sa pravidelne pohybujú v prírode, sú odolnejšie a majú lepšiu imunitu, čo rodičia ocenia najmä vďaka tomu, že sa im viac vyhýbajú typické detské nádchy a virózy. Pretože sú viac fyzicky aktívne, okrem nižšieho rizika nadváhy a krátkozrakosti má pobyt v prírode pozitívny vplyv na ich pozornosť a lepšiu koncentráciu.
Niektoré štúdie dokonca ukazujú výrazné zlepšenie symptómov u detí s diagnostikovaným ADHD. Ak chcete, aby vaše deti mali väčšiu sebaúctu, boli kreatívnejšie a naučili sa pracovať s rizikom, pustite ich do lesa, na lúku, jednoducho do prírody.
Šinrin-joku – lesný kúpeľ
Na prínosoch pobytu vonku stavia aj trend šinrin-joku – lesný kúpeľ. Tento prístup je založený na tom, že sa vďaka zapojeniu všetkých zmyslov pri pobyte v prírode zlepšuje ľudské zdravie. Šinrin-joku vychádza z výskumov financovaných japonskou vládou v 80. rokoch minulého storočia. Tie potvrdili, že stačí pár hodín pobytu v prírode, aby poklesla hladina stresových hormónov, zvýšila sa prospešná aktivita imunitného systému a aktivoval sa nervový systém podporujúci relaxáciu. Nie je to teda len „ezoterické objímanie stromov“, ale fantázii sa medze nekladú.
A aký záver z toho môžeme vyvodiť? Nemusíte každý deň tráviť tri hodiny chôdzou po lese alebo lúke, stačí, keď sa pravidelne vydáte na prechádzky v prírode alebo po mestskom parku. Už dvadsať minút denne má vplyv na výrazné zlepšenie zdravia a psychiky. Skúste si pritom vyzuť topánky a prejsť sa bosí v tráve, zhlboka dýchať a užívať si všetky vône, počúvať šumenie stromov alebo ochutnať lesné plody – vedome zapojte všetky svoje zmysly.
Bonus pre pokročilých
Ak sa vám pobyt vonku zapáči až tak, že ho budete chcieť doviesť na vyššiu úroveň, môžete skúsiť tzv. Vision Quest. Ide o rituál prechodu zo súčasnej životnej fázy, ktorá končí alebo ju chceme ukončiť, do novej etapy života. Dochádza pri ňom k inventúre doterajšieho života a zahŕňa viacero elementov – prírodu, samotu a pôst. Ako by sa vám páčilo stráviť osamote niekoľko dní v prírode, postiť sa a pod vedením skúseného kouča tak nájsť svoj „zmysel života“?
Autor fota: Getty Images