Neviditeľná závislosť. Spotreba liekov proti bolesti stále rastie

Život, Životný štýl
Bolesťou hlavy či chrbta trpí z času čas každý. Úľavu prináša ružová pilulka, ktorú nájdeme skoro v každej domácej lekárničke. Ibuprofen a ďalšie jemu podobné lieky proti bolesti niektorí ľudia hltajú dokonca každý deň. Ich spotreba celosvetovo rastie. Len v Spojených štátoch ich užíva viac než dvanásť miliónov pacientov, ktorí ich dostali na predpis od svojich doktorov.

V neďalekom Nemecku vzrástla spotreba medikamentov proti bolestiam medzi rokmi 2006 až 2015 až o jednu tretinu. No nadužívanie liekov (a to nielen proti bolesti) prináša mnohé negatíva. Jedna alebo dve tabletky denne prestávajú stačiť a dávky sa potom neustále zvyšujú. Lekári teda predpisujú stále väčšie a väčšie množstvo liekov. Plíživo sa tak mnoho ľudí stáva ohrozených možnou závislosťou – lieky proti bolestiam obsahujú látky, ktoré nájdeme aj v morfiu. A čísla toto nebezpečenstvo potvrdzujú: počet závislých na celom svete sa odhaduje až na 35 miliónov.

Ružový svet
Opiáty (do tejto skupiny patria aj lieky na bolesť) pôsobia na mozog, nervový systém a miechu, kde celkovo tlmia pocity bolesti, a to aj po ťažkých úrazoch a zraneniach. Lieky ako napríklad kodeín fungujú pre pacientov skvelo ako krátkodobá úľava. Ich dlhodobé užívanie však prináša veľké riziká: „Všetky tieto lieky môžu spôsobovať rozvoj závislostí či môže dochádzať k ich zneužívaniu,“ varuje odborník na liečivá Gerd Glaeske z univerzity v Brémach. „Pri ich nadmernej konzumácii či kombinácii s inými látkami, akou je medzi inými aj alkohol, prichádza k veľkým negatívnym účinkom na ľudský organizmus.“ Najohrozenejšou skupinou sú potom podľa neho starí ľudia, ktorí ich vzhľadom na svoje zdravotné problémy obvykle musia brať veľké množstvo.

Lekári by tak mali byť pri ich predpisovaní opatrní, no to sa však v realite často nedeje. Spotreba opiátov preto, podobne ako u antibiotík, raketovo rastie.

Viac a viac
Najväčším úskalím prilišného užívania liekov na bolesť je to, že si na ne naše telo vybuduje už za krátku dobu toleranciu. Je preto nutné postupne zvyšovať dávky pre dosiahnutie rovnakého účinku. Pacienti berúci stále väčšie množstvá pri ich vysadení môžu pociťovať dokonca aj abstinenčné príznaky. Niektorí sa zas sťažujú na nevoľnosti či bolesti hlavy. Medzi ďalšie také symptómy patrí celková únava, malátnosť či problémy s trávením.

Geniálnemu gitaristovi a hudobnému bohovi sa lieky na bolesť stali osudnými. Zomrel 21. apríla 2016.

Americký sen?
V extrémnych prípadoch môže závislosť na liekoch proti bolesti viesť aj k užívaniu ďalších drog, a to napríklad heroínu. Americká štúdia vykonaná v roku 2014 ukázala, že značná časť závislých od heroínu začínala na liekoch proti bolesti, napríklad na oxytocíne. Keď jeho účinky prestávajú dostačovať, preorientujú sa na nelegálny heroín. Ten je v porovnaní s liekmi na predpis dokonca lacnejší. Podľa odborníkov sú nebezpečiu prepuknutia závislosti vystavení v zásade všetci. Podobné príbehy totiž nájdeme naprieč spoločnosťou, a to od ľudí žijúcich na ulici až po úspešných právníkov či lekárov. V Spojených štátoch je tento problém ešte výraznejší než vo zbytku sveta. Neuveriteľných 80 percent celkovej spotreby liekov proti bolestiam je predpísaných práve tam. Veľkú debatu o nadužívaní opiátov spôsobila aj smrť populárneho speváka Princa, ktorý sa nimi v minulom roku predávkoval.

Americká vláda zareagovala sprísnením regulácie pre vydávanie týchto medikamentov a počet oficiálne predpísaných liekov tak po dlhej dobe zaznamenal pokles. Ani legislatívne úpravy však zatiaľ nestačili a celkový počet závislých bohužiaľ stále rastie.


Kedy treba zvoniť na poplach?
Ako ale môžeme spoznať, že niekto z našich priateľov či rodiny prekročil tenkú hranicu a stal sa závislým? Jedným z prvých signálov je veľká únava a celkový útlm organizmu spôsobený opiátmi. Zaspávanie v polovici vety či pri jedle alebo sledovaní filmov by nás malo varovať, že niečo nie je v poriadku. Ďalšou pozorovateľnou zmenou môže byť zhoršenie kvality spánku či naopak dlhé hodiny v stave podobnom bezvedomiu. Závislí od opiátov často rapídne schudnú a prestanú o seba dbať. Postupne sa tiež zhoršujú vzťahy s okolím, napríklad na pracovisku, ale aj v rodine. Často nás môžu varovať aj neobvykle vysoké výdavky z rodinného rozpočtu. Na rad môžu prísť dokonca aj krádeže, ktoré majú zabezpečiť denný prísun drogy. Pri akomkoľvek podozrení je dôležité dlho neváhať a vyhľadať odbornú pomoc. Skorá intervencia je kľúčom k úspechu v boji proti závislosti.

#Radek Mojžíš

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Škrtia vás nohavice v páse? Možno vám ide o život