Môže vám nočný režim na iPhone pomôcť k lepšiemu spánku?

Budúcnosť, Životný štýl
Asi tušíte, že tráviť večery pozeraním na displej telefónu nie je úplne najlepší nápad. Smartphony totiž svietia jasným modrým svetlom. Vďaka tomu na nich vidíte správy, videá i obrázky mačiek ostro i za najslnečnejšieho dňa. V noci to ale predstavuje problém.

Telefóny žiaria tak jasne, že sa s tým mozog len veľmi ťažko vyrovnáva. V dobrej viere, že stále svieti slnko, totiž prestane produkovať hormón melatonín, ktorý vzbudzuje pocit ospalosti. Svetlo telefónu tak triešti spánkový režim a zásadne zhoršuje nielen schopnosť zaspať, ale tiež spať bez prebudenia. To všetko so sebou nesie závažné zdravotné riziká.

Ako si zapnúť noc?
Ak vlastníte iPhone, a nemôžete teda použiť aplikáciu f.lux, nemali ste možnosť modré svetlo na svojom telefóne regulovať. Verzia iOS 9.3 v tomto ohľade inovovala. Pridala funkciu nočného režimu, ktorý sa zapína každý večer vo vami nastavenom čase. Keď sa spustí, automaticky reguluje displej, ktorý potom používa menej modrej, a má tak všeobecne teplejšie svetlo.

Prečítajte si tiež: Spánková paralýza: Nočná mora, ktorá vás má v hrsti

Riešenie alebo ústupok?
Dôvody, prečo sa vyhnúť modrému svetlu, sú snáď už zrejmé. Nie je ale isté, že len zmena farebnej schémy pomôže. Americké Národné centrum biotechnológie spravilo výskum, ktorý dokázal, že zmena farby svetla skutočne spánku pomáha, ale možno nie dosť. I keď z osobných skúseností rozhodne potvrdzujeme, že mať menej boľavé oči je príjemné.

David Smith z Tech Insiderov tieto pocity zdieľa, dokonca vyhlásil, že nočný režim je jeho obľúbenou funkciou iPhonu.


Keď sa menia režimy
Rozhodne sa ale nejedná o komplexné riešenie problému. Raj Dasgupta, jeden z popredných amerických hypnológov, serveru Business Insider v rozhovore povedal, že svetlo je len jedným z faktorov, ktoré spánok ovplyvňujú. Akákoľvek práca so smartphonom tiež nevyhnutne stimuluje našu myseľ a udržuje nás tak hore – zvlášť keď prechádzame sociálne siete alebo čítame správy. Všetci poznáme ten náhly tŕň paniky, keď nám na telefóne vyskočí nový e-mail. S tým zmena farby svetla samozrejme nepomôže. Nočný režim je rozhodne vítanou novinkou, ale stále rozhodne viac odporúčame pred spaním telefón odkladať, alebo ho aspoň spolu s nočným režimom hodiť i do režimu lietadlo.

#RobinHendrych

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Problémy so spánkom sú s psychickým zdravím spojené viac, než si myslíte