Lepší život či hazard so zdravím? Vegánska strava očami výživovej poradkyne

Rozhovory, Všetko o jedle, Život
Na vegánsku cestu životom sa aj u nás vydáva stále viac bývalých mäsožravcov. Či už z etických dôvodov alebo preto, že túžia žiť zdravšie a v súlade s prírodou, sa títo ľudia vzdávajú steakov, syrov, volských ôk alebo smotanovej zmrzliny. Robia dobre alebo škodia svojmu zdraviu? O tom sme sa rozprávali s výživovou poradkyňou Zuzanou Komůrkovou.

Čo sa bude diať s mojím telom, keď zo svojho jedálnička radikálne vylúčim všetky potraviny živočíšneho pôvodu?
Záleží na tom, ako váš jedálniček vyzeral do tej doby, pretože ideálne by mala vždy polovicu porcie tvoriť zelenina. Ak ste sa tak stravovali aj vy, nič zvláštne sa nestane. Len zameníte živočíšnu bielkovinu za rastlinnú.

Lenže väčšina ľudí toľko zeleniny neje…
Práve. Ak vaše telo nebolo zvyknuté na veľké množstvo vlákniny, na strukoviny a nadúvacie látky v nich, tak vám bude, prinajmenšom zo začiatku, horšie. Niekto iný sa ale zase môže začať cítiť oveľa lepšie.

Ako to?
Pretože každý z nás je metabolicky inak vybavený. Niekto lepšie využíva energiu z bielkovinových zdrojov a niekto zase zo sacharidových. Takže ak budete jesť mäso, ale pritom ste sacharidový typ a napríklad horšie trávite vnútornosti, červené mäso, fazuľu, tak vám vegánska strava urobí dobre.

Pokiaľ ste ale klasická “bielkovina” a máte v génoch nejakých tých Keltov a Vikingov, začnete po vynechaní mäsa strádať.

Môže byť vegánstvo pre človeka škodlivé?
Určite, ak je zle riadené, nič si o tom nenaštudujete, len vysadíte mäso, vajíčka a mliečne výrobky a ničím ich nenahradíte. Ale najväčším nebezpečenstvom vegánskej stravy je nedostatok vitamínu B12.

Prečítajte si tiež: Zbavte sa strachu z tukov. Je to naše palivo už milióny rokov

Čo to v praxi znamená?
Vitamín B12 má vplyv na krvotvorbu a funkciu nervov. Keď ho máte nedostatok, začne to naprklad brnením alebo nedokrvováním končatín, môžete zle chodiť, mať problémy s orientáciou, prichádzajú zlé nálady alebo depresie, ale aj halucinácie. Niekedy to môže končiť až smrťou.

Ako vitamín B12 svojmu telu dodám?
Hoci nie som priaznivcom doplnkov stravy, tu vám neostane nič iné, než si ho kúpiť v tabletách. Z rastlinnej stravy totiž naše telo nevie vitamin B12 získať.

Zuzana Komůrková sa venuje výživovému poradenstvu, vedie kurzy varenia, je autorkou vegetariánskej a bezlepkovej kuchárky Výživou ku zmene, rada cvičí hatha-jógu, varí, pečie kváskový chlieb alebo pracuje na záhradke.

Je ešte niečo, čo by si mal vegan začiatočník strážiť?
Musí nájsť iný ako živočíšny zdroj bielkovín. Väčšinou sú to strukoviny, ktoré však bývajú zložitejšie na prípravu, musia sa väčšinou namáčať, správne variť, aby telo nenafukovali a aby ich zvládlo dobre stráviť. Sója je navyše prírodný fytoestrogén, takže najmä u malých detí a u mužov by som si na ňu dávala veľký pozor.

Je pravda, že rastlinnú bielkovinu naše telo vstrebáva horšie ako tú živočíšnu?
Je. Aj preto nemám rada také tie populárne tabuľky, ktoré porovnávajú množstvo bielkovín napríklad v steaku a vo fazuli. To, že ich je v rovnakom množstve strukovín viac, vám nič nepovie. Je to otázka vstrebateľnosti.

Čo ešte môže vegánovi chýbať?
Okrem vitamínu D a omega-3 mastných kyselín, ktoré sú ale problematické v celej populácii, môže mať vegán tiež nedostatok železa, zinku alebo selénu – teda prvkov, ktoré vo všeobecnosti nie sú tak dobre využiteľné z rastlinných zdrojov.

Veľa vegánov neschudne. Niektorí dokonca priberú…
Samozrejme. Záleží totiž nielen na tom, čo jete, ale hlavne, či sa hýbete. Žiadna strava nie je samospasiteľná. Môžete jesť úplne dokonale, ale ak nežijete zdravo, tak to nepomôže. Vždy je to o tom, aký máte prístup k životu.

Pesimistický vegán na tom bude určite horšie ako veselý, športovo zameraný všežravec.

Je pravda, že byť vegánom je drahé?
Zdravá výživa vždy niečo stojí. Aj kvalitnejšie mäso alebo syry budú drahšie. Ale je to o tom, čo do seba chcete investovať. Ja napríklad nepotrebujem mať kabelku za 200 tisíc korún (približne 8000 €, pozn. prekladateľa) alebo topánky za 20 tisíc korún (800 €) ale radšej si kúpim kurča za 360 korún (14 €) alebo kvalitné orechy za štyri stovky (16 €). Každý má tisíce nepotrebností a stále sa za niečím ženieme, ale je nám jedno, čo do seba dávame. Vždy je to otázkou priorít.

Každý na to ale nemá…
Myslím, že väčšina ľudí so štandardnými príjmami si môže dovoliť investovať do kvalitných potravín. A keď to niečo stálo, tak to aspoň nevyhodíte. Farmársku debničku zeleniny v bio kvalite za dvadsať eur predsa nenecháte splesnivieť.

Môžu sa vegánsky stravovať aj deti?
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie je správne vyvážená vegánska strava vhodná aj pre deti a tehotné ženy. Vždy ale záleží na tom, ako k tomu pristupujete. Podľa mňa bude vždy lepšia kvalitná kombinovaná strava než nekvalitná vegánska strava. Ale ak sú rodičia informovaní a dokážu svojmu dieťaťu zostaviť jedálniček tak, aby mal všetky živiny, mikroživiny a makroživiny, tak pre neho urobia viac ako tí, ktorí svojich potomkov napchávajú sušienkami, párkami a rožkami.

Takže ide len o to jesť tie správne potraviny?
Ja mám zásadu, že nikdy nie je nič apriori zlé a nikdy nie je nič apriori dobré. Žiadna potravina nie je úplne zlá, žiadna potravina nie je úplne dobrá. A nespasí nás. Záleží na tom, aké máme telo, aký máme metabolizmus, ako si ten tanier zostavíme.

A to, že ste vegán/vegánka alebo vegetarián, vôbec nemusí znamenať, že jete dobre.


Naozaj?
Keď ku mne príde nový klient, tak mi musí dopredu poslať svoj jedálniček. A úplne rovnako, ako tam všežravci píšu chlieb so syrom, šunkou, vajíčkom, tak tí, ktorí nejedia mäso alebo živočíšne produkty, tam majú chlieb alebo rožok s strukovinovou nátierkou a tofu. Často tu sedím s vegetariánom nad jeho jedálničkom a pýtam sa, kde je zelenina a ovocie…

Tiež podliehajú jedálenským stereotypom?
Áno, vegetarián alebo vegán je predsa človek ako každý iný a tiež môže robiť chyby. Podľa mňa by mala byť strava hlavne pestrá a farebná! Je úplne jedno, či ste všežravec alebo sa vyhýbate mäsu a živočíšnym produktom, ale keď budete jesť čo najpestrejšie, tak máte šancu, že do seba dostanete všetko, čo k životu potrebujete.

Je vegánstvo len móda alebo životný štýl?
Ja si myslím, že oboje. Pre niektorých mladých ľudí je to možno snaha byť iní a zaujímaví. Ale taktiež je tu veľa tých, ktorí sa zaujímajú o jedlo, o jeho zloženie a kvalitu. A to je dobre. Naviac sa otvárajú nové vegánske reštaurácie a vydávajú vegánske kuchárky… Možností je stále viac a viac. Takže ako uvedomelý vegán môžete podľa mňa žiť veľmi kvalitne, záleží len na vás. Ide len o to nájsť si to svoje a počúvať telo.

#Johana Křížková

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Prečítajte si tiež: Vegánstvo u detí. Zdravá alternatíva alebo nebezpečný hazard?