Keď hviezdy trpia. Choroby slávnych

Život, Životný štýl
Hollywoodske hviezdy a prominenti majú zdanlivo všetko. Kariéru, ktorá im zaisťuje ich nákladný životný štýl. Luxusné dovolenky a veľké domy, ktorými sa radi chvália na Instagrame a ďalších sociálnych sieťach. Ich život je na prvý pohľad perfektný. Napriek tomu sa mnoho z nich vo svojom osobnom živote stretlo, alebo stretáva so zdravotnými obmedzeniami, ktoré im často komplikujú život.

Niektorí z nich sa rozhodli o svojej chorobe mlčať a neohroziť tak svoj dokonalý imidž prezentovaný fanúšikom, ďalší ale o svojom zdravotnom stave verejne prehovorili a využili známu tvár k osvete. Prelomili tabu, ktoré je v súčasnosti s chronickými ochoreniami alebo s ďalšími postihnutiami spájané. Stali sa inšpiráciou pre mnoho podobne chorých.

Koniec ohováraniu, tu je pravda!
Jednou z takýchto slávnych osobnosti je aj speváčka Selena Gomez. Tá začínala ako herečka v programoch pre deti a v súčasnosti je jednou z najobľúbenejších hviezd najmladšej generácie. Len na Instagrame ju sleduje vyše 120 miliónov ľudí. O jej zdraví sa začalo špekulovať pri prerušení  jednej z jej koncertných šnúr. Namiesto predpokladaných problémov s drogami či alkoholom speváčka prezradila, že trpí autoimunitným ochorením lupus. V rámci liečby musela dokonca podstúpiť chemoterapiu. „Bolo to pre mňa ťažké obdobie,“ prezradila speváčka v rozhovore pre Billboard Magazine. „ Tak zúfalo som chcela svojim fanúšikom povedať, že trpím lupusom a musím dochádzať na terapiu, a ukončiť tak všetky ohovárania a špekulácie. Musela som sa ale najskôr sústrediť sama na seba a na svoje zdravie,“ hovorí. Nenechala sa ale zlomiť a aj cez ťažkú chorobu sa rozhodla pomáhať ostatným. Zárobky zo svojej hudobnej tour venovala organizáciám zaoberajúcim sa výskumom lupusu.

Toto nie je depresia
Medzi ďalšie idoly tínedžerov, ktorí sa museli potýkať s vážnou chorobou, patrila aj rocková speváčka Avril Lagvine. Interpretka piesní ako je Skater Boy alebo Complicated ochorela pred pár rokmi lymskou boreliózou. Tá sa z počiatku prejavuje silnou horúčkou, ale tiež chronickou únavou. Tá je pre chorého najhoršia. Ako uviedla sama speváčka, nemohla celé dni vstať z postele a bežne fungovať.

Lekári tiež dlho nedokázali nájsť správnu diagnózu a jej okolie si myslelo, že trpí depresiami.

Po vyliečení sa rozhodla o svojom zdravotnom stave verejne prehovoriť v mnohých televíznych show a zvýšiť tak povedomie o pre mnohých neznámej chorobe. Lymskou boreliózou trpí aj modelka Bella Hadid, sestra svetoznámej supermodelky a hviezda mnohých módnych kampaní Gigi Hadid. Tej bola, rovnako ako jej bratovi, diagnostikovaná v roku 2012. „Pozerať sa na to, ako obe moje deti trpia, bolo to najťažšie, s čím som sa musela v živote popasovať,“ uviedla v rozhovore ich matka, sama bývala modelka a taktiež hviezda reality show. „Siahla som si na dno, ale vedela som, že pre nich musím zostať silná,“ uzatvára. V roku 2016 dostala Bella dokonca cenu nadácie, ktorá sa zaoberá liečbou boreliózy.

Lady Gaga a Princ Wiliam majú spoločného viac než by sa zdalo.

Dajme hlavy dokopy
Celebritám sa však nevyhýbajú ani psychické ochorenia. Úspešná diva posúvajúca hranice popu Lady Gaga v nedávnej dobe prezradila, že v priebehu svojej kariéry často trpela úzkosťami a depresiami. Tie boli spôsobené aj tým, že sama Gaga sa stala obeťou sexuálneho útoku. Jej psychické problémy vyvrcholili po vydaní albumu Artpop, po ktorom sa speváčka rozhodla dať si na chvíľu pauzu a stiahnuť sa zo sveta šoubiznisu. To jej vraj pomohlo sústrediť sa sama na seba a na svoje duševné zdravie. V tomto roku sa dokonca stala súčasťou kampane Princa Wiliama „Heads Together“, ktorej cieľom je odstrániť stigmy spojené s mentálnymu ochoreniami.

Aj Wiliam sa totiž po smrti svojej matky, Lady Diany, potýkal dlhé roky s depresiami.

Prelomiť vlny
Ďalšou mladou speváčkou, ktorá sa už v živote musela popasovať s depresiami, je Demi Lovato. Tejto bývalej porotkyni talentových súťaži a úspešnej sólovej speváčke diagnostikovali bipolárnu poruchu. Aj ona priznáva, že na začiatku mala obavy zo svojho okolia, ktorému sa bála zdôveriť: “Myslela som si, že sa na mňa nebudú pozerať ako predtým,“ uviedla v rozhovore. Prvotné obavy však prekonala. Aj ona sa stala jednou z tvárí boja proti mentálnym ochoreniam. Jej príbeh a odvaha verejne hovoriť o svojom zdraví jej dokonca priniesli aj charitatívne ocenenie. Hviezdy ako Demi alebo Lady Gaga potvrdzujú, že zdravotné problémy sa nevyhýbajú ani tým najúspešnejším. Vďaka svojej sláve však môžu pomôcť ľuďom, ktorí sú na tom podobne. Nakoniec sú to populárne tváre, kto prináša osvetu, ktorá je u mnohých nie príliš známych chorôb tak potrebná.

#Radek Mojžíš

Prečítajte si tiež: Atlétom napriek osudu: Inšpiratívne príbehy športovcov s handicapom