AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Atlétom napriek osudu: Inšpiratívne príbehy športovcov s handicapom

Každý úspešný vrcholový športovec je dnes celebritou. Dostáva sa im pozornosti médií aj tučných finančných odmien, poznajú ich po celom svete. Fanúšikovia skandujú ich mená a dali by čokoľvek za stretnutie so svojim idolom. Existujú ale aj takí športovci, o ktorých sme ani nepočuli. Napriek tomu sú ich životné príbehy hodné obdivu. Musia totiž zápasiť s vrodenými handicapmi alebo s následkami nepriazne osudu. Poďte sa zoznámiť so štvoricou športovcov, ktorí sa skrátka odmietli vzdať.

Začnime profesionálnou surferkou Bethany Hamilton zo Spojených štátov. Tú v jej trinástich rokoch napadol žralok. Pri útoku prišla o ruku a skoro vykrvácala. Po tejto skúsenosti, ktorá by mnohým spôsobila fóbiu z vody do konca života, nerezignovala, a už po mesiaci sa s plnou vervou vrátila ku svojmu milovanému športu. O dva roky neskôr vyhrala prvé miesto v ženskej divízii NSSA National Championship. Jej odhodlanie a odvaha inšpiruje ostatných: v roku 2011 bol jej silný životný príbeh uvedený na strieborné plátna pod názvom Surfistka.  A ako sama hovorí:

Odvaha neznamená, že necítite strach. Znamená, že ho nenecháte, aby vás zastavil.

Bežím vďaka viere
Medzi atlétov, ktorí prekonali vážny úraz, patrí ďalší Američan – Jason Lester. Ten bol v dvanástich rokoch zrazený autom, kvôli čomu prišiel o celkovú pohyblivosť jednej ruky. Z ďalších následkov nehody sa potom zotavoval dlhé roky. V dospelosti sa ale stal šampiónom vo vytrvalostných pretekoch a triatlone. Pred pár rokmi dokonca dostal jednu z prestížnych cien Excellence in Sports Performance Yearly Award za najlepšieho športovca s handicapom. Svoj celoživotný boj so zdravotným obmedzením následne opísal v autobiografickej knihe s názvom “Running on Faith”.

Hlavne sa neľutuj!
S následkami automobilovej nehody sa musel potýkať tiež nemecký profesionálny cyklista Michael Teuber. Toho v devätnástich rokoch na začiatku sľubnej kariéry zrazilo auto, a stratil tak hybnosť v nohách.

Michael vezie domov zlato!

Po dlhej rehabilitácii sa ale Michael rozhodol venovať naplno cyklistike. Najskôr horskému bicyklu a neskôr cestným pretekom. V tejto oblasti potom získal niekoľko zlatých medailí a svoju krajinu opakovane úspešne reprezentoval i na paraolympijských hrách.

V interview pre FAZ sa zdôveril, že jeho hlavným mottom je Neľutovať sa. Len tak dokáže podávať maximálne výkony v športe aj v živote.

Frajer od susedov
V rovnakej športovej disciplíne ako Michael žiari aj český cyklista Jiří Ježek, ktorému v roku 1985 museli po automobilovej nehode amputovať nohu pod kolenom. Tento šesťnásobný majster sveta a medailista z paraolympiády je najúspešnejším cyklistom jej histórie. Za rok najazdí na bicykli viac než niektorí z nás na aute – až 25 000 kilometrov.

Jiří Ježek valcuje súpera na paraolympiáde v Riu.

V roku 2014 sa však musel vyrovnať s ďalším úrazom. Na majstrovstvách sveta cyklistov s handicapom, ktoré sa konali v Južnej Karolíne, sa totiž stal účastníkom hromadného pádu. S ťažkými mnohopočetnými poraneniami bol potom prevezený do nemocnice, kde musel byť operovaný a uvedený do umelého spánku. „Stále cítim obrovské limity, čo sa týka dýchania. Hrudník a pľúca boli dosť poškodené aj napriek tomu, že doktori urobili maximum. Cítim to vždy v najväčšom úsilí,“ povedal Ježek v rozhovore pre iDnes.cz. Kvôli svojmu zdravotnému stavu tiež zvažuje ukončenie svojej profesionálnej cyklistickej kariéry.

Inšpirovať svojím príbehom chce ale ďalej: vydal dokonca knihu „Frajer“, zachytávajúcu jeho neobvyklý osud a cestu na stupne víťazov.

          
Príbehy a životné cesty uvedených atlétov sú rôzne. Jedno však majú spoločné: rozhodli sa nevzdať a zabojovať s nepriazňou osudu. Svojim odhodlaním prekonali zdravotný handicap a ukázali silu ľudskej vôle. Ich príbehy nám môžu byť inšpiráciou vždy, keď si myslíme, že je niečo príliš ťažké alebo náročné. Dôležité je odhodlanie a cieľ, za ktorým si ideme, bez ohľadu na okolnosti.

#Radek Mojžíš

Prečítajte si tiež: Downov syndróm: príbehy ľudí, ktorí sa odmietajú vzdať.

Postarajte sa o svoju rodinu, pokiaľ môžete.

Život vám môže skomplikovať nielen úraz, ale aj dlhšia choroba. Aj keď si myslíte, že ste ako rybička. Nechajte nám svoje meno, telefón a profík z poisťovne AXA sa vám čoskoro ozve.

Udeľujem súhlas spoločnostiam finančnej skupiny AXA na Slovensku, tj.: AXA životní pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA pojišťovna a.s., pobočka poisťovne z iného členského štátu, AXA investiční společnost a.s., organizačná zložka Slovensko, AXA d.d.s., a.s., AXA Management Services s.r.o., organizačná zložka Slovensko so spracúvaním osobných údajov v rozsahu: meno a priezvisko, telefónne číslo s cieľom:

- ponúkať produkty týchto spoločností,
- zasielať obchodné oznámenia (elektronickou formou ponuky produktov a služieb),
- automatizovaného spracúvania osobných údajov kvôli prispôsobeniu obchodnej ponuky mojim individuálnym potrebám,
- poskytnúť osobné údaje v rovnakom rozsahu obchodnému partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- prieskumu trhu a spokojnosti s využívanými produktmi a službami,
pričom takýto súhlas udeľujem na obdobie trvania zmluvného vzťahu s ktoroukoľvek z vymenovaných spoločností a následne aj na obdobie 5 rokov po skončení takéhoto zmluvného vzťahu. Ak sa nestanem klientom žiadnej zo spoločností AXA, udeľujem súhlas na obdobie 5 rokov od tohto udelenia.
Ďalej by sme Vás chceli informovať, že poskytnutý súhlas je dobrovoľný a môžete ho kedykoľvek odvolať, buď telefonicky na AXA linke +421 2 2929 2929, e-mailom na info@axa.sk, alebo písomne na adrese AXA, Kolárska 6, 811 06 Bratislava.
Zároveň potvrdzujete, že ste sa oboznámili s textom Informačného memoranda. Jeho znenie nájdete na webovej stránke AXA, na www.axa.sk/osobne-udaje/. (skrýt text)