joga pre zlomené srdce

Máte zlomené srdce? Vyskúšajte jogu z našej lekcie

Pohyb
„Unbreak My Heart“ spieva vo svojom slávnom hite Toni Braxton. Kiež by to bolo také ľahké. Na prehrávači by stačilo stlačiť tlačidlo PLAY a bolesť prýštiaca so zlomeného srdca by sa ako zázrakom rozplynula. Ale veď... Joga práve toto dokáže! Stlačte PLAY a robte presne to, čo vám káže lektorka. Vášmu boľavému srdiečku sa uľaví.

Či je dôvodom rozchod alebo strata niekoho blízkeho, mať zlomené srdce sa raz za čas pritrafí každému. Výčitky, sebavedomie na bode mrazu, pretrhnuté city i putá, neistota a dotieravé otázky, na ktoré márne hľadáme odpoveď; to všetko sa v našom tele hromadí a vytvára takmer neznesiteľnú emočnú i telesnú ťažobu. Svet naokolo razom prestane existovať a jediné, čo si dokážeme uvedomiť, je pocit absolútneho zmaru. Najkrajšie romantické spomienky zastrie temno a depresia.

Syndróm zlomeného srdca

Medicína má pre tento stav dokonca presný termín: syndróm zlomeného srdca. Podľa lekárov má v niektorých prípadoch rovnaké príznaky ako infarkt myokardu. Pociťujeme bolesť na hrudi, dýchavičnosť, úzkosť a zvýšenú srdcovú aktivitu. Trápi nás nespavosť a klesá nám hladina oxytocínu, takzvaného hormónu lásky. Namiesto neho sa uvoľňuje stresový kortizol a my zrazu cez slzy vidíme len tŕne a neprekonateľné kopce. Aj tá najmenšia úloha je zrazu nad naše sily, pretože sa dokážeme sústrediť len na to, aby sme sa prehrabávali v minulosti alebo vystrihávali partnera zo spoločných fotiek.

Hovorí sa, že najlepším lekárom je čas, vraj zahojí všetky rany. Ak však hľadáte čosi, čo vám pomôže už teraz, ste na správnom mieste. Ponúkame vám špeciálnu joga lekciu, ktorá prinesie úľavu vášmu srdcu aj hlave. Lektorka jogy Kristýna Styblíková na úvod vysvetľuje, „Keď sme v strese, náš dych je plytký a rýchly, akoby sme sa nemohli poriadne nadýchnuť. Preto sa pri lekcii zameriame na jeho upokojenie a prehĺbenie. Zameriame sa na uvoľňujúci dlhý výdych, ktorý nám umožní znova sa nadýchnuť z plných pľúc.”

Joga, arómoterapia a špeciálne playlisty

Kristýna nás vezme na lekciu jogy, ktorej cieľom nie je zničiť sa a prísť na iné myšlienky, ale skôr postupne odplavovať bolesti na duši, pohladiť sa a pripomenúť si, že nič v našom živote netrvá večne. Čas strávený jogou si môžete spríjemniť arómoterapiou a esenciálnymi olejmi. Pri emočnom vypätí sa odporúča napríklad ruža alebo slamienka. Vyskúšať môžete aj špeciálne playlisty, nájdete ich pod názvom „heart chakra healing“, ktoré sú údajne naladené do tóniny vibrácie srdca a podporujú procesy emočného „hojenia“.

V joga lekcii sa striedajú záklony na jemné otváranie hrudníka s upokojujúcimi predklonmi plnými bezpečia. Venovať sa budeme aj oblasti čakra anaháta – priestoru srdca a nezabudneme ani na ostatné energetické miesta. Aby sme načerpali vnútornú silu, zameriame sa aj na pozície zamerané na oblasť solar plexus. Zaženieme ťažké myšlienky, necháme bolesť odplávať a znova nájdeme rovnováhu a pokoj. Ako dodáva lektorka: „Joga nie je na to, aby sme sa hodinu tvárili, že naše problémy neexistujú, ale na to, aby nám ich pomohla spracovať.“

Autor fota, videá: Gymbee, Pexels.com