Exotické ovocie, ktoré pomôže poraziť vážnu chorobu. Poznáte drevené jablká a hadie vajce?

Všetko o jedle, Život
Nie je potrebné vysvetľovať, že to najzdravšie nám ponúka príroda sama. Miesto, v ktorom vznikol ľudský život, musí zákonite ponúkať potravu šitú človeku na mieru. Stačí zájsť do supermarketu: plné regály zdravého lokálneho i exotického ovocia. Ale nájdeme v obchode to najzdravšie, čo ponúka planéta Zem? Takmer vôbec. Pre zázračné kúsky sa budeme musieť vydať ďaleko za naše hranice!

Na svete existuje mnoho postojov k tomu, ako liečiť vážne choroby. Jedným z nich je využitie prírodných zdrojov, aby zo seba telo dokázalo chorobu striasť prirodzene. Takýto druh liečby má korene v samých prvopočiatkoch civilizácie. V časoch, keď ešte továrne nechŕlili milióny ibalginov, si predkovia dokázali nájsť pomocníkov, ktorí zvládli zvrátiť zdanlivo nezvratný osud. Reč nie je len o tajomných bylinách a rituáloch, ale predovšetkým o čudesnom ovocí. Prečo? Podľa výživových expertov nenájdeme lepší zdroj látok na boj napríklad s rakovinou, slabosťou srdca a cukrovkou. A hoci aj my v Európe máme svoje zázračné potraviny, ozajstné skvosty objavíme až ďaleko v tropickom pásme!

Bengálska dula

Drevené jablko
Nielen v Starom zákone nájdeme symbol jablka. I hinduizmus má svoj vlastný. Síce nejde o zakázaný plod, napriek tomu je posvätný. Strom bengálska dula, ktorý rastie predovšetkým v Indii a na Srí Lanke, slúžil a stále slúži na náboženské účely. Podľa mýtu lístky a plody stromu potešia boha Šivu. Preto sa strom vyskytuje v tesnej blízkosti chrámov, ale aj takmer na každej záhradke. Plody ale potešia aj ľudské telo. Drevené jablko, pomenované podľa tvrdej drevnatej šupky, patrí na zoznam prírodných pochutín využívaných v zdravotníctve. Obzvlášť v Indii, kde dlhodobo panuje nízka úroveň hygieny, nachádza veľkú obľubu. Sladkokyslá pochutina slúži ako liek proti hnačkám a zápcham. Vďaka svojmu zloženiu dokáže obnoviť črevnú mikroflóru. Podáva sa v podobe šťavy, marmelády a samozrejme aj čerstvo odtrhnuté.

Salak

Hadie vajcia
Ak sa budete predierať pralesom v Indonézii a Thajsku, neľakajte sa, keď narazíte na malé šupinaté guličky obklopené tŕnistou rastlinou. Nejde o hadie vajíčka, hoci šupkou pripomínajú kožu hada, ale o ovocie nazývané salak či salaka. Aj keď na trhoviskách v spomínaných krajinách ho môžete nájsť pod vyššie uvedenou haďou prezývkou. A ide o veľmi obľúbenú potravinu. Vďaka šupke dokáže vydržať čerstvá niekoľko dní aj v najväčších horúčavách. Kedysi bolo hadie vajce neoddeliteľnou súčasťou indonézskych nomádskych výprav. Ovocie s chuťou sladšou ako med totiž obsahuje veľké množstvo cukru a ďalších potrebných živín pre dostatok energie.

Moderné laboratórne a vedecké výskumy preukázali, že salak by mal byť na jedálničku každého človeka, ktorý trpí srdcovými slabosťami alebo prekonal infarkt. Ale pozor. Všetkého príliš škodí. “Hadí jed” vo veľkom množstve dokáže vyvolať chronickú zápchu!

Pitahaya

Dračie ovocie
Niekedy ostáva rozum stáť nad tým, čo všetko príroda dokáže stvoriť. Obzvlášť v prípade plodov kaktusov Hylocereus undatus. Rubínovo červené gule si právom získali pseudonym dračie ovocie, pretože ich vzhľad spĺňa presne to, čo by sme očakávali od vajíčka ázijského draka. Inak nazývaná tiež pitahaya je rozšírená predovšetkým vo Vietname, no pochádza z Mexika. Odtiaľ ho do Ázie priviezli španielski obchodníci. Po rozrezaní prírodného diamantu sa objaví ešte fascinujúcejšia textúra – biela dužina lemovaná drobnými čiernymi semienkami. Dračie ovocie svojou chuťou pripomína sladkasté kivi, no nedráždi jazyk. Pitahaya patrí k ovociu s najväčším podielom antioxidantov. Nechýba ani explozívna dávka vitamínu C, kalcia a železa.

Výživoví poradcovia vrelo odporúčajú jeho konzumáciu pri ochorení cukrovkou.

Dostať sa k dračím vajciam nie je tak komplikované ako v prípade ostatných spomínaných pochutín. Z času na čas sa objaví v obchodných reťazcoch a po celý rok sú dostať na väčších vietnamskych trhoviskách.

 

Noni
Občas sa to však prírode naopak nepodarí. Aspoň čo sa týka vzhľadu. Ovocie noni je toho dôkazom. Pri prechádzkach divočinou na niektorom z ostrovov Australázie sa môžete poriadne vydesiť. Stačí naraziť na Morinda citrifolia, strom patriaci do skupiny kávovníkov. Uvidíte desiatky veľkých tučných húseníc, ktoré sa všetkou silou držia konárov. Našťastie nejde o nič iné ako o noni. Plody naozaj vyzerajú ako škaredé zelené potvorky, stačí ich však odtrhnúť, otvoriť a nechať sa omámiť štipľavou vôňou a veľmi špecifickou chuťou.

Budete mať pocit, že sa v puse chvíľu nachádza čedar, potom víno a nakoniec karamel.

A k čomu taký plod okrem nasýtenia slúži? Hoci žiadne dôkladné testovanie v laboratóriách neprebehlo, je noni súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Dokáže zmierňovať bolesti všetkého druhu. Či už ide o hlavu, žalúdok, alebo menštruačné kŕče. Stačí malé okrúhle ovocie vložiť do úst a poctivo žuť. Úľava sa dostaví čoskoro.

Mangostana

Mangostana
Mangostana sa dostala do povedomia európskych kolonizátorov už v 18. storočí. Námorníci sa snažili doviezť z výprav do Malajzie stromy aj plody do rodného Anglicka. Márne. Rastlina potrebuje špecifické prostredie na to, aby dokázala žiť. A chladná daždivá Británia k takým miestam rozhodne nepatrí.

Hoci sa nepodarilo vysadiť mangostanu na európskom kontinente, reputáciu si vytvorila skvelú.

Obzvlášť jej využitie odpozerané od Malajzijcov. Domorodci potierali nadrvenou plodinou pokožku, ak trpela akýmkoľvek neduhom. Ovocie pomáha k rýchlej regenerácii poškodenej kože a má zároveň antiseptické účinky. Malé okrúhle plody sfarbené do fialova sú bohaté na celú škálu vitamínov B, na magnézium, fosfor, sodík, zinok a ďalšie dôležité minerály. A chuť? Podľa konzumentov neopísateľne skvelá!

#Jan Uhlík

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Máte časté bolesti? Pomôže vám silná káva!